המדריך לכאב ראש
 
מומלץ להתחיל כאן את הביקור באתר. מקריאת כתבה זו תוכל/י לדעת טוב יותר איזה סוג של כאב ראש או פנים יש לך. היות ולא כל כאב ראש הוא מיגרנה, כתבה תפנה אותך לקריאת המידע המתאים לך ביותר.


כאב ראש היא תופעה מוכרת. כל כך מוכרת שרבים מתייחסים לכאבי ראש כתופעה נורמלית ו"רגילה". אבל לא כך הוא. כאבי ראש הם אחת מההפרעות הרפואיות השכיחות והקשות שתוקפות את בני האדם. מיגרנה מוגדרת על ידי ארגון הבריאות העולמי בין המחלות שגורמות לסבל הרב ביותר(!) בנשים, מביאה להוצאות כלכליות גבוהות מאוד ומטופלת בצורה בלתי מספקת.
השינוי בגישה וביחס לכאבי ראש שחל בשנים האחרונות הביא למחקר מדעי ענף בתחום זה שתרם לשיפור משמעותי ביכולת הטיפול בכאבי ראש שונים. אבל כמו כל מסע גדול, גם כאן יש להתחיל בצעד קטן. בראש ובראשונה עליך לדעת מהו סוג כאב הראש שלך. 
לא כל כאבי הראש הם מיגרנה וטיפול מוצלח תלוי באבחנת הכאב. כתבה זו תנחה אותך לזהות מהו סוג הכאב שלך וכיצד לפעול. 

שלב א' בדרך הנכונה לאבחנה: האם יש לך כאב ראש חדש?

הכלל הראשון באבחנה של כאב הראש היא ההגדרה האם מדובר בכאב חדש או ישן. כאב ראש חדש מוגדר ככאב ממנו סובלים בזמן האחרון ושלא היה קיים קודם לכן; או כשעל רקע כאב ראש ישן התחיל כאב ראש מסוג אחר. כאב, מכל סוג, הוא למעשה תופעה חיובית שנועדה להזהיר אותנו מפני מצבי סכנה. אמנם לא כל כאב חדש מסמן סכנה, וגם מיגרנה מתחילה ביום אחד, אולם כדאי שההחלטה במה מדובר תתבצע על ידי רופא ולאחר בדיקה נוירולוגית. הכלל הראשון והחשוב בזיהוי כאב ראש הוא להיבדק על ידי רופא אם מופיע אצלך כאב ראש חדש!

שלב ב' בדרך הנכונה לאבחנה: לימדו לזהות את כאב הראש שלכם

קודם כל יש לדעת שכאבי ראש מחולקים לשתי קבוצות עיקריות:

כאבי ראש משניים נובעים מגורמים שניתן לזהות: שריר תפוס בצוואר, פגיעה במפרק הלסת, בעיות בשיניים או בסינוסים, מחלת חום, או להבדיל, מקרע או דלקת בכלי דם או בעיות אחרות. כאבים אלו יכולים להופיע בכל גיל והם מתבטאים בצורות שונות. בציבור קיימים מיתוסים רבים ממה נובעים כאבי ראש, למשל, רבים פונים לבדיקת עיניים במחשבה שכאב הראש מתחיל בגלל מאמץ בראייה.  או משערים שהכאב נגרם מדלקת בסינוסים או מעליה בלחץ הדם. למעשה, הפרעת ראיה אינה סיבה שכיחה לכאבי ראש; דלקות בסינוסים גורמות לכאב ראש מלווה חום ונזלת והם שנמשכים זמן מוגבל בלבד, ועד עתה לא הוכח שעליה בלחץ הדם גורמת לכאב ראש! בנוסף, כאב ראש אינו מלמד בדרך כלל על גידול במוח, שיתבטא על פי רוב בצורה אחרת. זכרו, בדיקה רפואית תוכל לעזור לכם ואל תסתמכו על עצות לא מקצועיות.
 
כאבי ראש ראשוניים מתחילים בדרך כלל  בגיל צעיר, הם נובעים מתגובה של הגוף לגירויים שאינם תמיד ברורים וייתכן שיש להם בסיס גנטי ובדרך כלל לא נגרמים ממחלה. המיגרנה מתחילה פעמים רבות בילדות לאחר תחילת מחזור הוסת ומצביעה על הקשר ההורמונלי של כאב זה. היא תוקפת יותר נשים וגורמת לסבל ניכר. כאב המיגרנה מתחיל בעצמה חלשה ומתגבר עד שעלול לגרום להפרעה קשה בתפקוד. הכאב מופיע בדרך כלל בצד אחד, יותר באזור הגבה והרקה, ועלול להתפשט לכל הראש. לכאב המיגרנה יש אופי פועם כמו דופק הלב והוא יכול להופיע בכל התקף בצד אחר של הראש. עם הכאב מופיעה בחילה שיכולה להגיע להקאה חוזרת ובמקביל מופיעה רגישות כללית לסביבה עם חוסר סבילות לאור, לרעש, ולריח. המיגרנה נמשכת לפחות 4 שעות ללא טיפול ויכולה להימשך גם 3 ימים. כאב המיגרנה גורם סבל רב ובמהלכו קשה לתפקד ולעבוד וההעדפה היא ללכת ולישון עד יעבור זעם.
צורה פחות שכיחה של מיגרנה קורת כאשר לפני התקף הכאב מופיעים נצנוצי אור, ברקים, כתם מסנוור [תמונה] או הפרעה אחרת במערכת העצבים כמו חולשת יד או הפרעה בדיבור (מיגרנה עם אורה). בסיס המיגרנה הנו כנראה המבנה הגנטי שלך אולם זרזים שונים כמו מתח, שינויים הורמונלים ומתח בשרירי הצוואר יכולים לעורר התקף כאב. למיגרנה קיים היום טיפול תרופתי יעיל שיכול להפסיק את ההתקף במהירות, תוך כשעה. אם יש לך יותר משלושה התקפי מיגרנה בחודש, סביר להניח שאציע לך טיפול יומי קבוע למספר חודשים כדי למנוע את ההתקפים. טיפול זה כולל תרופות וניתן לשלב בו רפואה משלימה ולהפחית את תדירות ההתקפים בצורה משמעותית.
אם לעומת זאת, הכאב שלך מתבטא בתחושת לחץ ועמימות האופפת את כל הראש, או כאב בצורת חגורה סביב הראש או משקולת והכאב מציק אך אינו גורם להקאה ורגישות לאור ורעש, קרוב לוודאי שזהו כאב ראש תעוקתי (Tension headache). כאב זה עלול נמשך חצי שעה עד מספר שעות ויכול להמשך גם כמה ימים בשבוע. הכאב התעוקתי עלול להתפתח מסיבות רבות שכוללות שינויים במשקל הגוף, מחלות רבות וכן מתח שרירי [תמונה] וגם מתח נפשי. בסוג כאב זה יש חשיבות מיוחדת לזיהוי הגורם והטיפול יהיה בהתאם.

בתמונה: דוגמא לכאב שרירי. כאב ראש זה נגרם מנקודות מתח שנוצרו בשריר הצוואר. הכאב לא מורגש בשריר עצמו אלא מוקרן לשיפולי הראש ולמצח ומורגש כמו לחץ עמום ומטריד.

גם המיגרנה וגם הכאב התעוקתי עלולים להחמיר בהדרגה ולעלות בתדירות עד שלא יעבור יום ללא כאב ראש! צורה זו של כאב נקראת כאב ראש כרוני יומי והיא עלולה להתפתח גם על רקע דיכאון וגם על רקע שימוש יתר בתרופות נגד כאב ראש! במקרה זה מופסק קודם כל השימוש בתרופות מסוימות ורק אחר כך מטפלים בכאב שנותר.

 כאב ראש שונה לחלוטין הוא הכאב המקבצי (Cluster headache) ששכיח יותר בגברים צעירים. זהו אחד מהכאבים הקשים ביותר, הוא תוקף בפתאומיות, גורם לאי שקט ותשישות רבה. הכאב מופיע תמיד בצד אחד של הראש, עמוק בתוך עין אחת, שיכולה להפוך לאדומה, דומעת, ובאותו צד של הכאב תהיה גם נזילה מהאף או נחיר סתום. זהו כאב קצר ממיגרנה שנמשך בממוצע כשעה, אבל התקפות הכאב תכופות יותר ויכולות להיות עד שמונה פעמים ביום אחד. מאפיין חשוב של כאב זה היא נטייתו להופיע במקבצים של כחודש, בעיקר בעונות המעבר, ולהעלם לאחר מכן עד לשנה הבאה. הטיפול כולל מתן חמצן, נוגדי כאב וסטרואידים והוא יעיל מאוד. לנשים יש כאבים דומים, שהם קצרים יותר, תכופים יותר ומגיבים לטיפול אחר.

 באחרים הכאב אינו כאב ראש אלא כאב בפנים. כאבים אלו יורגשו כמו זרם חשמל חזק שנמשך שניה או יותר בלחי או בלסת התחתונה ואז קרויים טריגמינל נוירלגיה, או שנוצר כאב ממושך, שורף או לוחץ בפנים. כאבים אלו נגרמים מפגיעות בעצבי הפנים וגם כאן יש ברוב המקרים טיפול יעיל. חשוב לדעת שילדים סובלים מכאב ראש בדיוק כמו במבוגרים (!). הטיפול בילדים נעשה בפחות תרופות ויותר אמצעים לא תרופתיים כמו ביופידבק, היפנוזה ואחרים.
 
 
יש עוד צורות רבות של כאבי ראש הנגרמות מדברים אחרים. באתר תוכלו למצא מידע על כאבי ראש משרירים, על הקשר בין סינוסיטיס וכאב ראש, על הקשר בין הפרעות ראיה וכאבי ראש, על כאבי ראש בהריון, בילדים, ובמצבים מיוחדים כמו כאבי ראש המופיעים במאמץ או בזמן יחסי מין, ועוד. .
 
זיכרו, אין צורך לחיות עם כאבי ראש!

דר' אמנון מוסק