כאבי ראש וסינוסיטיס
 
כאן ינופץ מיתוס! על הקשר האמיתי בין סינוסיטיס וכאב ראש, איך לדעת אם יש לך כאב כזה ומה לעשות.
אנשים רבים מייחסים באופן אוטומטי את כאבי הראש שלהם לסינוסיטיס (דלקת במערות הפנים).  כמובן שמחשבה זו מביאה רבים לנטילת אנטיביוטיקה או תרופות אחרות לטיפול ב"דלקת",  אבל, האם כך נכון לעשות? והתשובה: קרוב לוודאי שלא!
  
סינוסיטיס – דלקת במערות הפנים
דלקת מערות הפנים הנה מצב דלקתי חריף, המלווה בחום, כאב, ונזלת מוגלתית. בחלק מהמקרים מתפתח מצב כרוני, המתבטא בעיבוי דופן הסינוסים, אבל, דלקת כרונית במערות הפנים אינה מלווה בכאב ראש!
  
מבנה מערכת הסינוסים (מערות הפנים)
הסינוסים הם חללי אוויר גדולים שנמצאים בתוך עצמות הפנים, שניתן לתאר אותם כמו מערות גדולות בתוך העצם. דפנות המערה מרופדות בתאי רירית, ודרך תעלות עדינות הן נפתחות אל חללי האף והלוע. תפקידם של מערות הפנים הוא לחמם את האוויר שאנחנו נושמים לפני שהוא נכנס לריאות, לתת לקול צליל עם הד, ואחרים.
ישנם 4 סינוסים בכל צד של הפנים. הסינוס הפרונטלי (מצחי) מצוי בעצם המצח, מעל הגבה; הסינוס המקסילרי מצוי בעצם הלחי, מעל השיניים העליונות; הסינוס האטמואידלי הוא הגדול מכולם וממוקם במרכז הפנים, בין שתי ארובות העיניים; הסינוס הספנואידלי קטן יותר וממוקם מתחת ומאחורי הסינוס האטמואידלי.


      תמונה
: מבט מהצד על מערכת הסינוסים בפנים
      הסינוס הפרונטלי [ורוד], הסינוסים האטמואידלים [ירוק],
      הסינוס הספנואידלי [כתום], הסינוס המקסילרי/מערת הלסת [כחול]
  
איך נגרמת דלקת במערות הפנים (סינוסיטיס)

בתוך מערות הפנים ישנה יצירה קבועה של נוזל צמיג הקרוי מוקוס. המוקוס מופרש מהתאים המרפדים את דפנות מערות הפנים. תאים אחרים המצויים בדופן מערת הפנים, שולחים אל חלל המערה שערות עדינות שנעות כל הזמן. תפקידם לסלק את המוקוס אל מחוץ למערת הפנים לכוון חללי האף והלוע.
במצבים מסוימים, משתבש המנגנון של יצירת המוקוס והפרשתו, דבר שעלול להסתיים ביצירת תהליך דלקתי – סינוסיטיס. הגורמים השכיחים ביותר שעלולים להביא למצב כזה מתרחשים לעיתים קרובות בחורף. למשל, זיהום מוירוס במערכת הנשימה (כמו שפעת) שהתפשט וחדר גם למערות הפנים. הזיהום יכול לפגוע בתאים המרפדים את מערת הפנים ולגרום ליצירה מוגברת של מוקוס ולפגיעה בתאי השערות המסלקים אותו. גם חשיפה לאוויר קר עלולה לפגוע בתאי השערות ולהוריד את יכולת פעולתם. בתקופות אחרות, תגובה אלרגית (לאבק, לפריחה) עלולה לגרום לתוצאה דומה.  
במקרים אלו, המוקוס אינו מופרש כהלכה אל מחוץ למערת הפנים, הוא מתחיל להצטבר במערה, ואף עלול לחסום את הפתח שלה. בשלב זה, מערת הפנים החסומה והגדושה במוקוס, מהווה מקום מצוין לצמיחת חיידקים, וכאשר אלו מתרבים והגוף מנסה להלחם בתהליך, נוצרת דלקת במערת הפנים – סינוסיטיס.
 
מה מרגישים בזמן שיש לך דלקת במערות הפנים 
כמו במחלות זיהומיות אחרות, הדלקת יכולה לגרום לחום, לעייפות ולהרגשה כללית רעה. כמו כן, לדלקת במערת הפנים מאפיינים שמוכרים לאנשים רבים: נזלת מוגלתית (ירוקה-צהובה), עם הפרשה מוגברת לתוך הלוע ומחללי האף. ההפרשה תתבטא בשיעול, בצורך לכחכח בגרון ובנטייה "למשוך את האף". נוצר גודש רב בריריות, האף נסתם ויש  וקושי בנשימה מהאף. לעיתים קרובות, הגודש הרב במערת הפנים החסומה, יגרום לכאב מקומי, שיורגש באזור שמעל מערת הפנים ומגע או ניקוש שם יחמירו את הכאב.
 
הכאב המורגש בזמן דלקת במערות הפנים
כאב שיתפתח במהלך סינוסיטיס חריפה, יורגש בדרך כלל באזור מערת הפנים המודלקת. זהו כאב עמום, לוחץ או שורף, בעוצמה קלה עד בינונית. הכאב יורגש על פי רוב בפנים ולא כמו כאב ראש. יתכן מאוד שהכאב יהיה מלווה גם בתחושת לחץ פנימי בפנים, ומגע באזור הסינוס יגרום לרגישות ואי נעימות. כשהדלקת מוגבלת לצד אחד, יהיה כאב בצד אחד של הפנים, אך בדלקת מפושטת, שני צדי הפנים יכאבו.
דלקת בסינוס המקסילרי: תגרום לכאב ורגישות מעל עצם הלחי. לפעמים, הכאב יוקרן לכוון השיניים העליונות, או לכיוון המצח. הכאב עלול להתגבר בזמן כיפוף לפנים, או לעיסה. לעיתים יתגבר הכאב במהלך השינה בגלל חסימה של מוצא הסינוס.
דלקת בסינוס הפרונטלי: תגרום לכאב ורגישות במצח, מעל הגבה ולעיתים בין העיניים. בדלקת מפושטת עלול הכאב להיות מוקרן לכוון הקודקוד. הסינוס הפרונטלי מעורב פחות בתהליכים דלקתיים.
דלקת בסינוס האטמואידלי או הספנואידלי: תגרום לכאב המורגש מאחורי העיניים. כאב מסינוסים אלו יכול להיות מוקרן לעיתים לקודקוד או לרקה ולעיתים לשני הצדדים.
 
דלקת מערות הפנים הנה אם כן מצב חריף, חדש, שהביטוי הקליני שלו ברור למדי. דלקת זו נמשכת בדרך כלל מספר ימים ועד ארבעה שבועות. בחלק מהמקרים, לא תחלוף הדלקת לחלוטין ותתפתח דלקת כרונית במערות הפנים. להבדיל מהמצב החריף, הדלקת הכרונית מלווה בהפרשה מעטה יותר, היא אינה מלווה בחום, והכי חשוב – בדרך כלל אינה מלוה בכאב, ואין כאב ראש!
 
איך מבצע הרופא את האבחנה 
בדרך כלל יוכל רופא מנוסה לאבחן שיש דלקת במערות הפנים על סמך הביטוי הקליני. במידת הצורך אפשר לקבל תמיכה לאבחנה בצילום רנטגן של מערות הפנים, או במקרים מורכבים יותר בעזרת CT של המערות או באמצעים חודרניים יותר. כדאי לדעת, שאצל אנשים רבים יש עיבוי של רירית מערות הפנים וממצא זה אינו בהכרח עדות לקיומה של סינוסיטיס.
הטיפול יהיה בעזרת תרופות המיועדות להפחית את הגודש בריריות, כשבמידת הצורך יינתן גם טיפול באנטיביוטיקה.
 
האם כאב הראש שלך נגרם מסינוסיטיס?
מקובל היום לחשוב, שבחלק המכריע של האנשים, סינוסיטיס כרונית אינה גורמת לכאב ראש כרוני! בהתאם, אם יש לך כאב ראש מדי פעם, שאינו מלווה בסימנים האופיניים של סינוסיטיס, קרוב לוודאי שמדובר בכאב ראש מסוג מתח (tension) או מיגרנה. אין צורך במקרים אלו ליטול אנטיביוטיקה !
המלצתי היא לכן לפנות לרופא בבקשה לבירור מקור הכאב, היות ולכאב מסוג זה יש בידינו היום טיפול יעיל.