על הקשר בין כאבי ראש והפרעות ראייה
 
רבים חושבים שכאב הראש שלהם נגרם בגלל הפרעות ראיה. ברוב המקרים זה לא נכון! כאן תקראו על הקשר האפשרי בין עיניים וכאב ראש, איזה סוגי כאב הם גורמים ומה לעשת.
אנשים רבים חוששים שכאב ראש נגרם מירידה בראיה. כמובן שמחשבה זו מביאה רבים ללכת לבדיקת עיניים. אבל, האם כך נכון לעשות? והתשובה: קרוב לוודאי שלא! מענין, שבדיקת עיניים בגלל כאבי ראש הנה דבר שכיח לא רק בישראל אלא גם במקומות אחרים בעולם.
מכתבה זו תוכלו ללמוד האם כאב ראש נגרם "ממאמץ של העיניים" ומה יש לעשות בעניין זה.
 
כאבי ראש והפרעות ראייה
רק חלק קטן מאוד מכאבי הראש המופיעים באופן קבוע אכן נגרמים כתוצאה ישירה של הפרעות ראייה! מצד שני, בארץ וגם במקומות אחרים בעולם, רבים חוששים שכאבי הראש שלהם נובעים מירידה בראייה ופונים לבדיקת עיניים. ייתכן שחשש זה נובע מפחד, מובן, של פגיעה באחד מהאיברים החשובים ביותר שלנו, אך אצל הרוב המכריע של האנשים יתברר שהחשש אינו מוצדק.
באילו מצבים יכול להיגרם כאב ראש בגלל שינוי בראייה
כאב ראש עלול להיגרם במצבים בהם ישנה הפרעה במיקוד התמונה בגלל מבנה העין. כדי לתקן חסרון זה, תנסה העין למקד את התמונה בעזרת שימוש בשרירי העין והעדשה, ומאמץ זה עלול להיות לעיתים מקור לכאב ראש. דוגמא למצבים שיכולים לגרום לתמונה כזו הם רוחק ראיה ואסטיגמטיזם, בעוד שקוצר ראיה או פזילה אינם גורמים לכך בדרך כלל. 
כאב הראש שבגלל הפרעה בראיה
זהו אינו כאב קבוע וכנראה גם לא שכיח. כאב מסוג זה עלול להתעורר במצבים בהם יידרש שימוש ניכר של העיניים, למשל, עבודה ממושכת בבית הספר או כשנדרשת עבודה הדורשת ראיה ממושכת מקרוב. בהתאם, זהו כאב שיתעורר בדרך כלל לאחר כמה שעות עבודה, אחר הצהרים או בערב. זה אינו סוג הכאב שקמים אתו בבוקר או שמופיע במנוחה. הכאב שנגרם הוא בדרך כלל עמום, ממוקם בשני צדי המצח ומלווה תחושת כבדות בארובות העיניים. הכאב חולף לאחר מנוחה של העיניים.
 
מה לעשות
מי שמשתמש בראיה ממוקדת לזמן ממושך, יוכל מדי פעם להסיר את העיניים מהמטרה ולתת להן לנוח. ניתן אז גם לבצע עיסוי עדין של השרירים סביב לארובת העיניים. כדאי לבצע פעולות אלו, לפני שמתפתח הכאב. אם אין הקלה, מנוחה ועצימת עיניים או שינה יקלו בדרך כלל על הכאב.
כאב שנגרם מהפרעה בראייה אינו מלווה בסימנים של בחילה, הרגשה רעה, עייפות או סימן כללי אחר, כמו שיש במיגרנה או כאבי ראש אחרים. אם יש לך כאב ראש כזה, ואין קשר ברור בינו ומאמץ ראיה, כדאי לפנות לרופא לבירור מקור הכאב.