כאבי ראש בזמן יחסי מין
 
למרבה המזל זוהי תלונה לא שכיחה אבל מפחידה וכמובן מטרידה מאוד. ישנם כמה סוגים של כאבים מסוג זה ובכתבה מוסבר מקורם ומה לעשות אם יש לך כאב כזה.
כמעט כל אדם עובר לפחות פעם בשנה מאורע אחד של כאב ראש, אבל כשליש מהאנשים סובלים ממאורעות חוזרים של כאבי ראש! כאבי ראש יכולים להוות בעיה רצינית ביותר. הכאב יכול להיות חזק מאוד ומלווה בתופעות נוספות שיגרמו לפגיעה קשה בתפקוד שתשפיע על חיי המשפחה ואיכות החיים. בכתבה הנוכחית יתוארו כאבי ראש מיוחדים. כאבים אלו מופיעים במצבים מוגדרים, כתוצאה מגירוי מסוים, והם עלולים לשבש בצורה ניכרת את חיי מי שסובל מהם.
לקוראים שלא קראו את הכתבות הקודמות על כאב ראש, אזכיר שישנם סוגים שונים של כאב ראש מלבד מיגרנה, ולרובם יש בידנו היום טיפול יעיל.
 
כאבי ראש בזמן יחסי מין
כאבי ראש הם מהתופעות הרפואיות המוכרות ביותר וכאשר הם נקשרים לפעילות מקובלת מאוד כמו יחסי מין, עלול להיווצר מצב מאוד לא נעים. לדוגמא סיפורה של ש. שביקרה במרפאתי: "אני בת 50 , נשואה ואם לשלושה ילדים. בשנה האחרונה קרה לי משהו נורא. בכל פעם שאני מקיימת יחסי מין תוקף אותי, פתאום, כאב ראש נוראי. הכאב כל כך חזק ומפחיד, שאין לי ברירה, והדבר היחידי שאני יכולה לעשות כדי לעצור את הכאב, זה להפסיק את יחסי המין. בכל פעם שניסיתי להתחיל מחדש חזר הכאב. גם כואב לי וגם מאוד לא נעים. בגלל שהכאבים לא עברו, התפתח אצלי פחד מיחסי המין וכל הכיף שהיה לי מהם נעלם. התדירות של יחסי המין שלנו ירדה מאוד, ולמען האמת אני מקיימת עכשיו יחסי מין רק כדי לא לפגוע בבעלי. אפילו שבעלי רואה את הסבל שלי ונבהל כמוני מהכאב, הדבר הזה פוגע קשה באיכות החיים שלנו ובקשר ביננו. אני זקוקה לעזרה דחופה".
הכאב שתיארה ש. הוא כאב המופיע במהלך יחסי מין וקרוי גם כאב ראש של אורגזמה. כאב זה יכול להתחיל עם העליה בריגוש המיני, וככל שהריגוש עולה כך מתגבר הכאב ומגיע לשיא, ממש כמו פיצוץ, תוך כדי האורגזמה. לאחר מכן דועך הכאב ומותיר את הסובל ממנו תשוש ומפוחד. אנשים הסובלים מכאב ראש זה מדווחים שהוא מופיע גם בזמן אוננות או גם בזמן ריגוש מיני שללא קשר ישיר ליחסי מין. אנו מכירים מספר צורות של כאב ראש הקשור לפעילות מינית והם נוטים להתחיל בסביבות גיל 40-50.

מדוע נגרם כאב ראש בזמן יחסי מין: עם העליה בריגוש המיני מתחוללים בגוף שינויים רבים במתח השרירים, בלחץ הדם, ובמערכות אחרות. אצל חלק מהאנשים הכאב נגרם כתוצאה מעליית המתח בשרירי הצוואר והעורף וכאבים אלו יהיו עמומים יותר ויתרכזו בצוואר ובחלק האחורי של הראש. אצל אחרים הכאב ייגרם מעליה בלחץ זרימת הדם בעורקים או בורידים שבמוח, וככל שיעלה הריגוש המיני ויגבר לחץ הדם, כך יגבר הכאב ויגיע לשיאו בזמן האורגזמה.
איך לנהוג במקרים אלו: מרביתם של כאבים אלו שפיר, כלומר, הם אינם מבשרים על מחלה אלא הם ביטוי של הפרעה תפקודית. מצד שני, האבחנה שמדובר בכאב שפיר חייבת להיעשות על ידי רופא, היות ובחלק מהמקרים הכאב הוא ביטוי להתפתחות מבנה לא תקין של כלי הדם, חסימות בזרימת הדם או גורמים אחרים. בהתאם, אני מציע להיבדק על ידי רופא, שיחליט על פי סיפור המקרה ובדיקת מערכת העצבים, אם יש צורך בבדיקות נוספות.
הטיפול: אני נותן טיפול רק לאחר ביצוע אבחנה מהו הגורם האפשרי לכאב. מניסיוני, אפשר לשלוט על הכאב על ידי נטילת תרופה לפני קיום יחסי מין או לעיתים גם בלימוד שיטות הרפייה שרירית המורידות את המתח השרירי.
את הכאב בזמן יחסי מין יש להפריד מקבוצה אחרת לגמרי של כאבים הקשורים ליחסי מין. כאב ראש משמש לפעמים תירוץ לחוסר רצון לקיים יחסי מין, וזהו כבר עניין "מקובל"  שמוכר מבדיחות ומהשפה המדוברת. הרקע לכך הם עייפות, מתח, דיכאון ובעיות בין בני הזוג, והטיפול במקרים אלו כמובן אינו בתרופות נגד כאב אלא בירידה לשורש הבעיה. בשנים האחרונות הכרנו גורם אחר לכאב ראש כזה והוא ניצול מיני שקרה בילדות! מסתבר שילדים רבים שלא טופלו מצליחים להתגבר על הטראומה הקשה שהם עברו על ידי הדחקה ושכחה של המאורע. עם זאת, החלשות מנגנוני ההגנה של הנפש, או מאורעות מסויימים שקורים גם 30 שנים לאחר מכן, עלולים לגרום לכך שטראומת הילדות תצוץ ותעלה מחדש. במקרים אלו הביטוי יהיה שונה מאדם לאדם, כשחלק מהביטויים כולל כאב ראש כרוני או דחייה מיחסי מין שיכולה להיות מלווה בתחושת כאב. הזיהוי הנכון של מצבים אלו הוא המפתח להצלחת הטיפול.