עצות שימושיות לטיפול בכאב ראש II
 
עצות שימושיות לעזרה עצמית כדי למנוע התפתחות כאבי ראש. על השימוש בתזונה ויציבה נכונה.

אם אתם סובלים מכאב ראש, בשתי הכתבות הבאות תוכלו למצוא כמה כלים לטיפול בכאב. כמעט כל אדם יודע מה זה כאב ראש. אבל אצל בערך שליש מהאנשים כאבי ראש מופיעים בצורה חוזרת במהלך חייהם והם נזקקים לצורת טיפול כזו או אחרת. הדבר הראשון שיש לעשות, אם יש לך כאב ראש שמפריע לתפקוד ומשבש את מהלך היום שלך, הוא לבצע בירור ראשוני באיזה סוג כאב ראש מדובר.
לא כל כאב ראש הוא מיגרנה. על כן, טיפול שמתאים למיגרנה לא יהיה יעיל בצורות אחרות של כאב ראש. במקום להאמין לאימרה הישנה "צריך ללמוד לחיות עם זה", כדאי לפנות לרופא שיעזור לך לאבחן מהו סוג כאב הראש שלך ויציע טיפול מתאים לכאב שלך. הטיפול בכאב ראש אינו מעשה קסם. אצל אנשים רבים מהווה כאב הראש חלק מהמבנה הבסיסי שלהם, שלפעמים עבר בתורשה, ומטרת הטיפול היא למצוא דרכים בהן יוכל הסובל מכאב ראש להמעיט ככל האפשר בסבל שלו. למרבה המזל התקדם מאוד מדע כאב הראש ולרפואה היום יש כלים רבים בהן ניתן להציע עזרה מצוינת ויעילה לסובלים מכאב ראש.
בין כל שיטות הטיפול יש גם כאלו שניתן לבצע וליישם לבד. הכתבה הקודמת דנה כיצד ניתן להקל על כאב ראש דרך השינה סדר היום והתאורה, והכתבה הנוכחית תתאר שיטות להקלה על כאב ראש דרך התזונה ובעזרת שינויי יציבה.


התזונה וכאב ראש
  
 כמעט כל אחד שמע על הקשר בין מאכלים מסויימים וכאב ראש אבל האמת לאמיתה על הקשר הזה עוד לא ברורה! רשימה ארוכה של מוצרי מזון "מואשמת" ביכולתה לגרום לכאב ראש או להחמיר אותם ובינהם שוקולד, מוצרי חלב וגבינות עשירות, יין אדום, בשר משומר, אוכל סיני, משקאות ממותקי אספרטם, ועוד. הניסיון הרב שהצטבר בטיפול בכאב ראש עם השנים לימד דבר אחד: אין טעם להציע לכל האנשים להימנע ממוצרי מזון אלו היות ורק חלק מהם יגיבו לשיטת טיפול זו. אני רואה אנשים רבים מאוד במרפאתי המספרים שכבר שנים הם נמנעים מלאכול שוקולד או גבינה צהובה, כשלמעשה הם ממשיכים לסבול מכאב ראש כמקודם. הדבר הראשון שיש לעשות כדי לדעת אם אצלך כאב הראש קשור למוצרי אוכל מסויימים הוא לנהל יומן כאב ראש. בתחילה יש לנהל את היומן במשך 3 חודשים ללא כל שינוי בתזונה. מהיומן, שמתאר את זמני הכאב והאופי שלהם ניתן יהיה ללמוד כמה כאבים יש לך בחודש ואת האופי שלהם. בהמשך, ממשיכים לנהל את יומן כאב הראש כאשר במקביל מבצעים שינוי בודד בתזונה, למשל מפסיקים לאכול שוקולד. לאחר 2-3 חודשי מעקב, בודק הרופא את היומן ועורך השוואה לתקופה שלפני השינוי בתזונה. אם באמת יש ירידה משמעותית בכמות הכאבים, יש טעם להמשיך בדיאטה. אם לא, סימן שאותו מוצר מזון אינו משפיע עליך וניתן לאכול ממנו ללא חשש. בצורה כזו יש לעבור על סוגי מזון שונים עד שמזהים גורם ברור. דרך זו ארוכה מאוד ולא מתאימה לכל אחד. מי שרוצה תשובה מהירה יותר אם אצלו יש קשר בין אוכל לכאב ראש, מופנה במרפאתי לדיאטנית שבונה מערך תזונה שאינה כוללת כמה צורות של מזון "חשוד" ומתאימה תחליפי מזון. כאן מקבלים בזמן קצר יותר תשובה אבל חיוני לדעת שאין לבצע דיאטה כזו ללא הדרכה, כי ההפחתה בתזונה של מוצרי מזון מסויימים חייבת לבוא עם תחליפים מתאימים.
מכיוון אחר לגמרי, הקשר בין התזונה וכאב ראש הוא לפעמים בחוסר האכילה. מי שסובל מכאב ראש חשוב מאוד שיקפיד על אכילה מסודרת. לא הכמות חשובה, אלא לדאוג לגוף על ידי סדר קבוע. אכילה לא מסודרת יכולה ליצור שינויים בחילוף החומרים בגוף ואם קיימת אצלך נטייה לכאב ראש הרי ששינויים אלו עלולים לעורר כאב ראש וייתכן שארוחה בשעות לא מקובלות יכולה גם היא לעורר כאב ראש! המפתח הוא לכן לא רק סוגי המזון שאוכלים אלא גם שמירה על סדר ארוחות קבוע.
מקומם של תוספי מזון לטיפול בכאב ראש עדיין לא ידוע. בחנויות ניתן למצוא מגוון רב של מוצרים לטיפול בכאב ראש אולם המידע המדעי לגבי רובם המכריע מצומצם מאוד ומידת יעילותם האמיתית אינה ידועה. ניסיון מועט קיים היום לגבי יעילותם של ויטמין B6 ו B2, מגנזיום ושמן דגים במניעת מיגרנה, אך יש לזכור שלויטמינים, כמו לתרופות, יש תופעות לוואי ומומלץ מאוד להתייעץ עם רופא לפני נטילה שלהם!


תנוחת הישיבה והיציבה והקשר לכאב ראש
 כאבי ראש רבים נגרמים ממערכת השרירים. מידע נוסף על כאבים אלו פורסם בכתבה קודמת וניתן לקרא עליו באתר האינטרנט המצורף למטה. הגורם העיקרי לכאבי ראש משרירים הם שרירי הצוואר והשכמות. במצבים מסויימים עלולות להתפתח בשרירים אלו נקודות מתח שהן איזורים נוקשים וכואבים כמו גולות בשריר וכאשר המתח בהן עולה הן יוצרות כאב שיכול להיות מוקרן לראש, לקודקוד, למצח, לעין ואפילו בדומה למיגרנה. יש חשיבות גדולה לזהות כאבי ראש מסוג זה היות והטיפול בהם שונה מאוד מזה שבמיגרנה. האבחנה נעשית על ידי מישוש השרירים וזיהוי נקודות מתח והטיפול נעשה בעיסוי עצמי, קירור הנקודה, או הזרקה בתוכה. כמו כן יש חשיבות גדולה למנוע מצבים הגורמים לעלית המתח בנקודות שריר אלו.
המלצות
לאלו שמעבירים זמן רב בישיבה ליד שולחן עבודה: כלל עקרוני הוא שיש להתאים את הישיבה כך שהמרפק יהיה לפחות באותו גובה כמו פני השולחן. זהו דבר חיוני היות וכדי לכתוב או להקליד במחשב עלינו להשעין את האמה על השולחן. בדקו את עצמכם. אם בישיבה הרגילה שלכם ליד השולחן כשהידיים לצדכם המרפק נמוך מפני השולחן הרי שבמהלך העבודה אתם תאלצו להרים אותו כדי לעבוד. פעולה זו מתבצעת בצורה אוטומטית על ידי הרמת הכתפיים ואנשים רבים עובדים כך במשך שעות ארוכות. התוצאה יכולה להיות התפתחות של נקודות מתח ועומס בשרירי השכמות-צוואר שמופעלים להרים את הכתפיים ולפעמים, כשהמתח בנקודות אלו יעילה, יוקרן כאב לכיוון הראש. שריר אופייני שנפגע בצורה כזו הוא הטרפציוס שמקרין כאב למצח, לקדמת האוזן ולשיפולי הגלגלת. הפיתרון: במקום להרים את הכתפיים הרימו את הכסא עד שהמרפק בקו השולחן או מעליו. אם הרגליים לא מגיעות לרצפה, השעינו אותן על הדום כשהברך גבוהה מקו האגן שלכם. יעזור מאד אם תוכלו להשעין את המרפק על משענת הכסא כך שלא תיאלצו להפעיל שרירים להחזיק אותו באוויר. בנוסף, דאגו שהישיבה תהייה ישרה. כלומר מקמו את מסך המחשב שלכם מולכם כך שלא תיאלצו לעבוד ב"זווית". דבר זה חשוב למנוע מתח מיותר מהשרירים המסובבים של הראש.

תמונה: הורדת המתח מהשרירים המחזיקים את היד על ידי מתן תמיכה במרפק.

 שיטות אלו הן רק חלק מהטיפול ההתנהגותי כאשר אני מזהה בעיה שמקורה בשריר. אם שרירי השכמות מהווים מקור לכאב ראש, כדאי לדעת גם כיצד לשאת משאות נכון היות ושרירים אלו משתתפים בהרמת משא. אז אם אתם מסתובבים כשאתם סוחבים תיק לכל מקום, דעו שאתם מפעילים שרירים שעלולים לסבול מהמשא ולפתח נקודות מתח שיקרינו כאב. הפיתרון הוא לחלק את המשא בין הכתפיים על ידי תרמיל עם רצועות רחבות, או לסחוב תיק שנישא על המותניים או כמו שעושים סוכנים רבים, להיעזר בעגלת מזוודות ולא לסחוב משא בעזרת שרירי הכתפיים.
 
בסך הכל, אין סיבה היום להמשיך לסבול מכאב ראש ואין צורך "ללמוד לחיות עם זה"!
בטיפול קפדני וסבלני, ניתן להגיע לשילוב הנכון, בשבילך, ולצמצם בצורה ניכרת את הסבל מהכאב.
בהצלחה!