מיתוסים מול עובדות
 
עולם כאב הראש רווי במיתוסים. לא כל מה ש"שכולם יודעים" הוא תמיד נכון, וכאן מסופר על האמת שמתחת לדברים.
האמת שמתחת
 דר' אמנון מוסק
 
 
עולם כאב הראש רווי מיתוסים. המיתוסים הם דברים ש"כולם" יודעים והם "ברורים". אבל, לא בכל מידע יש גם אמת ומידע עובדתי.
כאן מתוארים כמה מיתוסים נפוצים וגם נסיון לספר את האמת. אל תצטערו אם מה שאמרו לכם מסתבר כלא מדויק. האמת הפשוטה טובה יותר ובעיקר כשהיום כאב ראש זה דבר שאפשר להיות גם בלעדיו!


מיתוס: מיגרנה הנה מחלה פסיכוסומטית

עובדה:  לא נכון. מחקרים מוכיחים שמיגרנה נגרמת מהפרעה בתפקוד כלי דם במוח.
המדע מכיר היום שמיגרנה נגרמת כנראה מדלקת זמנית סביב כלי הדם במוח. זהו הגורם לכאב ולא מצב נפשי. עדיין לא ברור מהי הסיבה שהדלקת מתחילה, אולם תרופות חדשות שפותחו בשנים האחרונות יכולות לעצור את הדלקת ולהפסיק את הכאב.
 

מיתוס: אין מה לעשות עם כאב ראש. צריך "ללמוד לחיות עם זה"

עובדה: לא נכון. אי אפשר תמיד לרפא אדם מכאב ראש, אבל הרפואה המודרנית מציבה הרבה דרכים טובות שיכולות להקל בצורה משמעותית על כאבי ראש!
הזמנים של 'ללמוד לחיות עם כאבים' עברו. לא צריך לקבל היום את המשפט הזה. אם לא ידעתם, פנו למרפאה המתמחית בטיפול בכאב ראש ותגלו שאפשר לחיות גם אחרת.


מיתוס: מיגרנה היא מחלה של נשים

עובדה:  לא נכון. כשליש מהסובלים ממיגרנה הם גברים.
גברים סובלים מכאבי ראש בדיוק כמו נשים. יתכן שהם מדווחים פחות על הכאב (מתביישים?) ולכן יש כאילו רושם שכאב ראש היא בעיה של נשים בלבד. בנוסף, יש כאבי ראש שאופיניים לגברים בעיקר - כאב ראש מקבצי.


מיתוס: מי שיש לו מיגרנה הוא אדם עם רגישות יתר, 'לוקח ללב' ולכן סובל מכאב ראש

עובדה: לא נכון. לא נמצא במחקר שיש "אישיות מיגרנוטית".
לא צריך להאשים את החולה במצב שלו. מי שנולד עם הנטיה למיגרנה סובל ממנה אם הוא רוצה ואם לא והוא אינו אחראי לזה שפתאום מתפתח התקף מיגרנה.


מיתוס: כאב בצד אחד של הראש נקרא מיגרנה

עובדה:  לא נכון. גם מיגרנה, כאב ראש מקבצי, כאב שרירי וסוגים אחרים של כאב ראש יכולים להתבטא רק בצד אחד של הראש.
חשוב מאוד להבדיל בין הכאבים כי לכל אחד יש טיפול אחר! רבים חושבים שלכאב ראש שלהם 'התרופות לא עוזרות', אבל למעשה, הכאב שלך הוא לא כמו של האחרים, ולא כל כאב הוא מיגרנה. התאמת הטיפול הרפואי לכאב שלך, יכולה לעזור במקרים רבים.מיתוס: אתה מביא את המיגרנה על עצמך. "הכל בראש שלך"

עובדה: לא נכון. מיגרנה הוא מצב של הפרעה ביולוגית אמיתית ולא דמיונית.
בדיוק כמו במצבים גופניים אחרים, במיגרנה מתפתחים שינויים זמניים בגוף שגורמים לכאב ולכל התופעות הנילוות. מיגרנה מוקלת בעזרת שינה, כנראה בגלל שמרכזי השינה קשורים להתפתחות הכאב, ולא בגלל שהסובל ממיגרנה ,צריך להרגע' או מנצל את המצב שלו לנוח!


מיתוס: המיגרנה כל כך קשה ומפריעה, שזה סימן שמשהו רע מאוד קורה בגוף שלי

עובדה:  מיגרנה הוא כאב שיכול לקרות אצל אדם בריא לחלוטין. פניה לרופא תוכל לעזור בשלילת קיומם של גורמי כאב מסוכנים.
חשוב, תן לרופא להחליט אם הכאב שלך הוא כאב "רגיל" או שזהו כאב שדורש בירור רפואי. רופא מנוסה יוכל להבדיל בין סוגי כאב השונים ובהרבה מקרים גם יוכל להרגיע אותך שלא כל כאב משמעותו גם דברים רעים.


מיתוס: אם יש לך מיגרנה סימן שיש לך בעיה פסיכולוגית

עובדה: לא נכון. מיגרנה היא הפרעה ביולוגית ולא תסמונת נפשית. מי שסובל ממיגרנה יכול לסבול מיותר כאבים בזמן לחץ נפשי, אך מתח אינו הגורם הראשוני למיגרנה.
מתח יכול להחמיר את הסימפטומים של מצב גופני כרוני, כולל כאבי גב, כאבים בחזה, קוצר נשימה, עצירות ועוד ועוד.


מיתוס: כאב ראש חזק נקרא מיגרנה

עובדה:  לא נכון. מיגרנה היא אמנם כאב ראש חזק, אבל צורות נוספות של כאב ראש יכולות לגרום לכאב ראש חזק גם כן. ההבדלה חשובה מאוד כי לכל צורה של כאב ראש יש טיפול מיוחד לה.


מיתוס: עבודה ממושכת מול מחשב גורמת למיגרנה

עובדה: לא המחשב אשם. בדרך כלל כאב כזה נגרם מתנוחת עבודה לא נכונה או מתח מעומס העבודה.
המון אנשים יושבים היום שעות ארוכות מול מחשב ורק במיעוט מהם נגרם כאב ראש. ברובם, ניתן למנוע כאב כזה על ידי לימוד  ישיבה נכונה ורפויה, והמנעות מישיבה ממושכת של שעות ללא תזוזה. העיניים בדרך כלל אינן מהוות גורם חשוב בכאבים מסוג זה, ומאמץ ממושך של העיניים מוקל על פי רוב במנוחה קצרה ועיסוי השרירים סביב העיניים.


מיתוס: נשים משתמשות בתירוץ 'כואב לי הראש' כדי לא לקיים יחסי מין

עובדה: לא נכון. נשים סובלות מכאב ראש הרבה יותר מגברים וכאב חזק בהחלט מפריע לקיום יחסי מין.
המשפט 'לא היום, כואב לי הראש' כבר נכנס לשפה העולמית, בדיוק כמו שמצבים מטרידים אחרים מוגדרים כמו ,בעיה שתגרום לך לכאב ראש'. זיכרו, שאצל מי שנוטה לסבול מכאב ראש, זה באמת קורה…
 

מיתוס: תרופות לכאב ראש עלולות לגרום להתמכרות

עובדה:  לא נכון. כמעט כל הטיפולים הקיימים למיגרנה וכאבי ראש אחרים אינם גורמים להתמכרות!
הפחד שתרופות נגד כאבים הן תרופות ממכרות קיים אצל הרבה אנשים. היום, יש מגוון גדול של אמצעים לטיפול בכאב ואין שום סיבה להשתמש בתרופות שיכולות לגרום להתמכרות. בכל מקרה, טיפול רפואי יש לקחת מרופא ואז גם תוכל לקבל מידע מלא על התרופה, יעילותה ותופעות לוואי שלה. מחקרים רפואיים הראו שבאנשים שנוטלים תרופות ממכרות בגלל כאב, סיכוי ההתמכרות קטן בהרבה מאשר באלו שנוטלים תרופות מסוג זה למטרות הנאה.
 

מיתוס: מיגרנה היא חלק מהתסמונת הקדם ויסתית בנשים

עובדה: לא נכון. אמנם בחלק מהנשים יש קשר בין השינויים ההורמונלים ומיגרנה, אבל מיגרנה מופיעה גם ללא קשר למחזור וכמובן גם בגברים. חשוב לדעת שבמקרי כאב לפני מחזור ניתן להציע טיפול מונע יעיל.
 

מיתוס: שוקולד יין אדום ומוצרי חלב גורמים ישירות לכאב ראש

עובדה: לא נכון.  זהו מידע ישן שאינו נכון לגבי רוב הסובלים מכאב ראש ורק חלק קטן מהם יפתחו כאב ראש בגלל מזון מסוים.
הדבר הנכון לעשות הוא לנסות לזהות קשר יש בין הכאב שלך ומה שאכלת וזה על ידי ניהול יומן מסודר של מה אכלת ומתי התפתח כאב ראש. אם לא זיהית בבירור שמזון מסוים גורם אצלך לכאב ראש מידי, אין סיבה להמנע מממנו.
 

בסך הכל, אין סיבה היום להמשיך לסבול מכאב ראש ואין צורך "ללמוד לחיות עם זה"!
בטיפול קפדני וסבלני, ניתן להגיע לשילוב הנכון, בשבילך, ולצמצם בצורה ניכרת את הסבל מהכאב.