תרופות לטיפול בכאב
 
כאן תמצאו סקירה של מגוון התרופות המשמשות לטיפול בכאב ראש ובכאב בכלל והסבר מתי ומדוע נעשה שימוש בהן.
דר' אמנון מוסק
המרפאה לטיפול בכאבי ראש ופנים
מחלקה נוירולוגית
מרכז רפואי תל אביב (בי'ח איכילוב)

כאבי ראש הם אחת מצורות הכאב הנפוצות ביותר. כמעט כל אחד סבל לפחות פעם אחת מכאב ראש, אך אצל כ 30% מהאנשים כאבי הראש חוזריןם ונשנים כל החיים ויכולים להוות בעיה משמעותית.
מיגרנה וכאב ראש תעוקתי (tension) הן צורות הכאב השכיחות ביותר. מלבדם, ישנם סוגים רבים  אחרים של כאבי ראש וכאבי פנים, למשל כאבים משרירים, כאבים המערבים את המערכת העצבית האוטונומית כאבים על רקע שימוש יתר בתרופות ועוד. היות והטיפול התרופתי שונה בין סוגי הכאב לזיהוי הכאב יש חשיבות רבה וההצלחת הטיפול תלויה קודם כל באבחנה נכונה של סוג הכאב שלך. הטיפול בכאב ראש נעשה בדרכים שונות: בזיהוי והפחתת הגורמים לכאב, שינויי תזונה, בתרופות, וברפאוה משלימה. בכתבה הנוכחית תתמקד בטיפול התרופתי ובה תמצאו מידע על התרופות המקובלות יותר לטיפול במיגרנה.

עקרונות הטיפול התרופתי במיגרנה              
מיגרנה היא צורה של כאב ראש חד צדדי קשה, מלוה בבחילה, הקאה ורגישות לאור ורעש. ללא טיפול, יכול ההתקף להמשך כמה שעות ועד כמה ימים. התקפי המיגרנה נשנים בתדירות שונה בין האנשים, בין אחת לכמה חודשים, אחת לחודש ועד 2 ויותר בשבוע. לאחר שהרופא יאבחן שאכן  מדובר במיגרנה יוצע לך טיפול. השלב הראשון בטיפול התרופתי הוא מתן תרופה שתוכל להפסיק את ההתקף כמה שיותר מהר. השלב השני הוא למנוע שההתקפים יחזרו ולצורך זה למי שסובל מעל 4 התקפים בחודש או שיש התקפים ממושכים מאוד, יוצע טיפול מונע.
חשוב לדעת שאין טיפול 'חזק' ולא כדורים 'חלשים'. הטיפול בכאב מכוון כיום על פי עצמת הכאב והמגבלה שהוא גורם כשהמטרה הנה להפחית את הסבל ולאפשר למטופל לחזור מהר ככל שניתן לתפקוד. החלטת הרופא על איזו תרופה לבחור תלויה לכן בעוצמת הכאב ובתופעות הלוואי הצפויות של התרופה.
איך מוגדרת הצלחתה בטיפול
טיפול מוצלח בהתקף מוגדר כאשר הכאב והתופעות האחרות שבמיגרנה מוקלות בצורה משמעותית תוך 2 שעות או פחות מנטילת התרופה. משך הזמן שנדרש למטופל לחזור לתפקוד מהווה גם הוא מדד להצלחת הטיפול.
טיפול מוצלח במניעת המיגרנה מוגדר כאשר תדירות ההתקפים פוחתת לפחות מ 4 התקפים בחודש ובאלו ניתן להתמודד הייטב עם הטיפול להתקף.
 
תרופות לטיפול בהתקף מיגרנה
הכאב החזק של המיגרנה גורם לאנשים רבים להשתמש בתרופות משככות כאב ופעמים רבות מנסים מה שיש בבית. הגישה הטיפולית הנהוגה היום היא שבתרופות משככות כאבים מומלץ להשתמש במיגרנה קלה עד בינונית בעוד שאם המיגרנה שלך קשה וגורמת להפרעה משמעותית בתפקוד, מומלץ להשתמש בתרופות שפותחו במיוחד לטיפול במיגרנה (טריפטנים). התרופות מחולקות לקבוצות הבאות כאשר מצוין שם החומר ובסוגריים תרופות המכילות אותו:
תרופות בעלות פעולה כללית נגד כאב
בקבוצה זו מצויות תרופות שפעולתן נגד כאב אינה ספציפית, כלומר, הן פועלות על סוגים שונים של כאב ובין היתר גם כאב ראש. השימוש בתרופות אלו מומלץ במקרים של מיגרנה בעוצמה קלה ועד בינונית. התרופות השכיחות בקבוצה זו הן:
פאראצטאמול (אקמול, דקסמול וכמרכיב נוסף בתרופות אחרות): ניתן להשתמש בה גם אצל ילדים וגם בשלבין מסוימים במהלך הריון. מצויה ככדור, ככדור מסיס או כסירופ. דיפירון (אופטלגין): מצויה בצורת כדור או טיפות לשתיה. פרופוקסיפן (אלגוליזין, פרוקסול). חשוב לציין שבתרופות משולבות נמצאה יעילות גדולה יותר בטיפול מאשר לכל תרופה בנפרד. אלו כוללות בדרך כלל פאראצטאמול, אספירין וקפאין (אקמול פוקוס, אקסידול). תרופות המכילות קודאין (קודאקמול, קודיסל, רוקל, רוקסט) מיועדות לטיפול בכאב בינוני ויותר. השימוש בתרופה זו כדאי שיהיה תחת פיקוח רפואי היות ונטילת יתר ממנו עלולה לגרום להתמכרות וכן להתפתחות כאב ראש כרוני!
תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידים
זוהי קבוצה גדולה של תרופות שונות בעלות יכולת פעולה על דלקות (לא זיהומיות) ויש להן פעולה נוגדת כאב. תרופות אלו משפיעות על מקומות שונים בגוף והשפעתן לכן אינה רק על כאב. יש להתייעץ עם רופא לפני נטילתן ובמיוחד במי שסובל מצרבת או כיב קיבה, מחלת ריאות, כליות, הפרעות בקרישת הדם, רגישות לחומרים אלו ולגבי שימוש במהלך הריון וילדים. מיועדות לכאב מיגרנה קל עד בינוני. דוגמאות לתרופות מקבוצה זו הן:
אספירין: התרופה הכי משומשת בעולם לטיפול בכאב.  איבופרופן (אדוויל, אדקס, ארטופן, נורופן). נפרוקסן (נרוצין, נקסין). אינדומטצין (אינדומד, אינדוביס). בשנים האחרונות פותחו תרופות מקבוצה זו בעלות השפעה פחותה על רירית הקיבה וסיכוי מופחת להתפתחות כיב קיבה כמו נבומטון (רליפקס) סלקוקסיב (סלברה) אטוריקוקסיב (ארקוקסיה) ואחרות. באלו אני נעזר גם בטיפול המונע. חשוב לדעת שחלק מתרופות אלו נמצאו קשורות להתפתחות תופעות לוואי במערכת הלב ולכי הדם. בהתאם מומלץ להשתמש בהן לתקופות קצרות ובהשגחת רופא בלבד.
תרופות בעלות פעולה ספציפית במיגרנה
בניגוד לקודמות, תרופות אלו מיועדות לטיפול במיגרנה בלבד. התרופות פועלות במנגנון המדמה את פעולת הסרוטונין במוח (חומר שהוא מתווך בין תאי עצב) ועל ידי כך מסוגלות להפסיק את התקף המיגרנה תוך זמן קצר. התרופות ניתנות במרשם רופא בלבד. תרופות אלו מיועדות למיגרנה בעוצמה בינונית וקשה. בארץ מצויות כיום 5 תרופות מסוג זה סומאטריפטן (סומטרידקס, אימיטרקס) המצוי בצורת זריקה עצמית, ככדור וכספריי לאף. ריזאטריפטן (ריזלט) שקים בצורת כדור וכדור מסיס. זולמיטריפטן (זומיג), אלהטריפטן (רילרט) ונארטריפטן (נארמיג) המגיעים ככדורים.
 
תרופות לטיפול מונע במיגרנה
כאן ישנן תרופות מקבוצות רבות שנמצאו יעילות לטיפול בכאב כרוני אם כי מטרתן הראשונית אינה דווקא טיפול במצבי כאב. ככלל, בחירת סוג הטיפול המונע תלוי באופי הכאב, כמה זמן הוא קיים וקיומן של תופעות נוספות המלוות את הכאב. השפעת התרופות אינה תמיד מיידית ועל כן יש ליטול אותן למשך כמה שבועות עד שתושג השפעתן ואז יחליט הרופא אם צריך לשנות את המינון או לחליף את התרופה. כאשר מושגת הפחתה בתדירות התקפי המיגרנה כדאי להמשיך באותו טיפול במשך כמה חודשים ואז יבצע הרופא הערכה אם יש מקום להפחית את הטיפול או להמשיך בו.
מניעה בעזרת תרופות להפחתת לחץ דם
מנגנון הפעולה של תרופות אלו במיגרנה לא ידוע, ייתכן שגם הן משפיעות על מערכת הסרוטונין. התרופות המשומשות ביותר שייכות לקבוצת תרופות הקרויה חוסמי בטא (בטא בלוקר) ומהן המוכרת ביותר הוא פרופרנולול (דרלין, אינדרל, פרולול).
מניעת מיגרנה בעזרת תרופות לטיפול בדיכאון
מקומן של תרופות אלו חשוב מאוד במצבים של כאב שחוזר על עצמו בתדירות גבוהה. הן מאזנות כנראה את פעולתן של מערכות ייצור כאב במוח ומפחיתות על ידי כך את הסיכוי להתפתחות התקפי מיגרנה. התרופות המשומשות ביותר הן מקבוצת התרופות הטריציקליות כמו אמיטריפטילין (אלטרול), כלומיפרמין (אנאפרניל, מרוניל), דוקספין (ג'ילקס). תרופות המשפיעות על מערכת הסרוטונין כמו פלואוקסטין (פלוטן, פריזמה), אסיטלופרם (אסטו, ציפרלקס). תרופות הפועלות על מערכת הסרוטונין-נוראדרנלין כמו ונלהפלקסין (ונלה, אפקסור) או דולוקסטין (סימבלטה).  חשוב לציין שמטרת הטיפול היא מניעת כאב ולא שהמטופל מצוי בדיכאון!
מניעת מיגרנה בעזרת תרופות נוגדות כפיון (אפילפסיה)
תרופות אלו מאזנות את הפעילות החשמלית של תאי עצב וגם כאן, המטרה היא לאזן בדרך זו את מנגנוני יצירת הכאב שבמוח. שימוש נרחב מאוד נעשה בתרופות אלו בטיפולים בצורות כאב שונות, למשל קרבמהמזפין (טריל, טגרטול) היא התרופה העיקרית בטיפול בכאב פנים מסוג טריגמינל נוירלגיה. במיגרנה נעשה שימוש בעיקר בחומצה ולפרואית (דפלפט, ולפורל), טופירמט (טופיטרים, טופמקס) ולמוטריגין (למיקטל, למוגין) שהוכיחו את יכולתן בהפחתת תדירות ההתקפים ועוצמתם. גם כאן חשוב להסביר שמתן התרופה אינו מצביע על קיום אפילפסיה ואינו גורם לה אלא אנו נעזרים בתכונותיה של התרופה לעזור גם במצב שאינו אפילפסיה.
 
לסיכום- תרופות הן כלי יעיל מאוד לטיפול בכאב ובמיוחד במניעת כאב כרוני. החוכמה היא להשתמש כמה שפחות בתרופות ולשב שיטות לא תרופתיות כך שהיעילות תהייה גדולה ותופעות הלוואי מינימליות.
 
קוראים המעונינים לשאול שאלות יכולים לפנות לדר' אמנון מוסק, המרפאה לטיפול בכאבי ראש ופנים, דרך ה'אתר הישראלי לטיפול בכאבי ראש ופנים' www.roshhelp.co.il