החדשות בהרחבה
 
כל החדשות מוצגות כאן בהרחבה
23/09/2001
איך להימנע מכאב ראש במהלך צום יום-כיפור

הקשר האפשרי בין תזונה וכאב ראש מוכר הייטב. רבים הסובלים ממיגרנה נמנעים מאכילת מוצרי חלב שוקולד ושתיית יין אדום בתקווה שבדרך זו יפחתו כאבי הראש שלהם. אולם הקשר הידוע יותר בין אוכל וכאב ראש הוא דווקא בהימנעות ממנו. במסגרת מחקר שנעשה במרכז הרפואי בתל אביב  (בית חולים איכילוב), בדקו דר' אמנון מוסק מנהל המרפאה לטיפול בכאב ראש ופנים, ופרופסור עמוס קורצ'ין מנהל המחלקה הנאורולוגית, מהי השפעת צום יום כיפור על הצמים. התוצאות, שזכו להדים רבים בעולם הרפואי, הראו שהימנעות מאוכל ושתייה הם מתכון כמעט בטוח לפתח כאב ראש. במחקר נמצא שהימנעות משתיית קפה, מעישון, או יתר שינה במהלך הצום וכן כמות איבוד הנוזלים בגלל הצום, לא תרמו להתפתחות כאב הראש, כשלהערכת החוקרים, ייתכן ששינויים בחילוף חומרים המתרחשים בגלל הצום הממושך הם האחראים להתפתחות כאב הראש.

פתרון אפשרי לכאב ראש מצום
מעקב על אלו שנטו לפתח כאב ראש במהלך צום יום-כיפור, הראה שלפחות חלק מהם הצליחו למנוע את התפתחות כאב הראש על ידי נטילת תרופות לפני הצום. אנשים אלו נטלו תרופה כאקמול או אספירין בתום הארוחה המבדלת (שלאחריה מתחיל הצום) וחלק גדול מהם סיפרו שהצום עבר ללא תחושת הכאב שליוותה אותם לעיתים קרובות. עדיין אין בידי החוקרים מידע מדויק על סוג התרופה היעיל ביותר לעינין זה אולם עושה רושם שזהו פתרון אפשרי לאלו שעבורם כאב ראש מהווה מכשול להשלמת צום יום כיפור.
 
18/09/2001
מה קורה במוח בזמן מיגרנה
אנו מכירים כמה צורות של מיגרנה. צורה אחת הנקראת מיגרנה עם אורה (תופעה מקדימה) מתבטאת בהופעת תופעות נוירולוגיות הנמשכות כ 20 דקות ואחריה מופיע כאב הראש. התופעה השכיחה ביותר היא של הפרעות בראיה מסוגים שונים למשל ראיית נצנוצים, קווי זיגזג או חורים שחורים ועוד.
עד עתה לא ברור איך נגרמת האורה. השערה ישנה הייתה שהיא מבטאת התכווצות כלי דם במוח שגורמת לחוסר דם ולכן הופעת סימנים נוירולוגים. לפי הסבר זה המוח מגיב על ידי הרחבת כלי הדם שמפסיק את התופעה אבל מהרחבת כלי הדם נגרם כאב הראש שבמיגרנה. הסבר זה לא הוכח למעשה אף פעם! עם השנים, התפתחות שיטות המדידה של המוח הראו שמיגרנה אינה מלווה כנראה בכיווץ כלי דם ויצירת חוסר חמצן במוח אבל המנגנון המדוייק של האורה לא פוענח.
לאחרונה פורסמה עבודת מחקר שנעשתה לעל ידי צוות בראשות מייקל מוסקוביץ מביה"ס לרפואה של אונב' הארוורד בארצות הברית. פרופסור מוסקוביץ הוא חוקר ידוע בתחום כאב הראש והעבודה פורסמה בעיתון מדעי מכובד מאוד.

איך נעשה המחקר
החוקרים השתמשו במכשיר MRI (הדמיה בעזרת תהודה מגנטית) תפקודי. בשיטה זו ניתן מצלמים את המוח בצילומים חוזרים כשהצילום יכול להדגים זרימת דם או את צריכת החמצן במוח. על ידי כך ניתן ללמוד על פעילות המוח בזמן הצילום. במחקר הנוכחי עשו את הבדיקות תוך כדי שהנבדק היה בהתקף מיגרנה עם אורה.
כדי ל'תפוס' את המיגרנה, בדקו החוקרים 2 גברים שעבדו סמוך למכון המחקר ויכלו להגיע מיד עם תחילת ההתקף ועוד גבר אחד שאצלו היה מתחיל התקף לאחר כמה שעות של משחק כדורסל. נבדק זה שיחק כדורסל וכשהרגיש שמתחיל התקף עלה מיד להיבדק.

מה התגלה בבדיקה
הנבדקים דיווחו על אורה שהתבטאה באורות מנצנצים כמו 'שלג בטלוויזיה'. אורות אלו נראו במרכז שדה הראיה ואחריהם הופיע איזור שחור של הפרעה בראיה. התופעה נראתה בצד אחד של שדה הראייה והיא נעה לאורך שדה הראיה מהמרכז כלפי חוץ. האורה נמשכה כ 20 דקות ואחריה הופיע כאב ראש.
הצילומים של המוח בזמן המאורע הדגימו שבאזור האחורי של המוח שהוא אזור הראיה, הופיע בנקודה המוכרת כאזור ראיה A3V שינוי בפעולת המוח. שינוי זה התפשט לאיזורי ראיה סמוכים בקצב של 3 ממ' בשניה (תמונה).
החוקרים פירשו את השינויים כמו יצירה של פעילות עצבית מוגברת שהיא גורמת למראות של האורות המנצנצים בזמן המיגרנה עם אורה ואחריהן הופיע דיכוי של הפעילות העצבית (הקרויה גל דיכוי חשמלי) והיא גרמה ל'חור השחור' בראיה.

סיכום
החוקרים סיכמו שאורה במיגרנה אינה מתחילה בכיווץ כלי דם וירידה באספקת הדם למוח. היא מתחילה כנראה בפעולה מוגברת של מרכזים עצביים שגורמת לכל התגובות האחרות.
 
תמונה: צילום תיפקודי של המוח בזמן מיגרנה עם אורה

בתמונה רואים את חצי המוח הימני, מצידו הפנימי. החלקים הצבועים מצויים בחלק האחורי של המוח שם נמצא אזור הראיה. תחילת ההתקף קרתה באזור שצבוע באדום והיא התפשטה בהמשך לאזור הצהוב ואחר כך הירוק. האזורים שנצבעו הם אלו שם גילה המכשיר פעילות עצבית מוגברת. תופעה זו נמשכה כ 20 דקות ובזמן זה הנבדק ראה אורות מנצנצים בצד שמאל.

 
הסבר לעבודה

ממצאים אלו מצטרפים למידע נוסף המצביע על מיגרנה כתהליך שמתחיל בפעילות עצבית לא תקינה. על כן, יש מקום לפתח תרופות שיכולות למנוע התפשטות תהליך כזה. כבר עתה אנו נעזרים בתרופות מסוג זה המיועדות במקורן לטיפול במחלות בהן יש פעילות חשמלית לא תקינה במוח.
 
שיטות המחקר של מערכת העצבים מתקדמות מאוד היום. שיטות אלו קיימות גם בידנו ואנו מעורבים במחקרים מסוג זה, המוגבלים לצערנו בגלל עלות בדיקה גבוהה.
 
מעניין? רוצה לקרא עוד? הסבר מדעי ותמונות נוספות ממחקר זה מצויים בכתבה בעלת שם דומה המופיעה בפרק הכתבות לרופאים.
 

20/7/01
שינויי מזג אוויר והתקפי מיגרנה
 
על פי מחקר חדש שנערך בארצות הברית, יכולים שינויי מזג אוויר לעורר התקפי כאב ראש בערך בחצי מאלו הסובלים ממיגרנה.
 
במחקר התבקשו 77 סובלים ממיגרנה לתעד את ההתקפים שלהם במשך 24-2 חודשים ובמקביל התאימו החוקרים את הממצאים לנתוני מזג אוויר. כ 51% מהחולים נמצאו מושפעים מתופעות שונות של מזג אוויר ופיתחו מיגרנה.
 
על שליש מהנבדקים השפיעו טמפרטורות מסויימות ומידת הלחות. בעיקר השפיעו על הסובלים ממיגרנה מזג אוויר קר ויבש יותר מחום ולחות. החוקרים ציינו שחלק גדול מהמטופלים שלהם קישרו בין מזג אוויר חם ולח ובין התקפי המיגרנה שלהם אולם כאמור, ממצאי המחקר הראו שיובש וקור גרמו ליותר התקפים!
 
14% מהנבדקים היו רגישים לשינוי עצמו שחל במזג האוויר. כלומר, פיתחו מיגרנה בזמן שקרה שינוי בטמפרטורה או בלחות או בלחץ הברומטרי.
 
10% מהנבדקים הושפעו מהלחץ הברומטרי במהלך 2 ימים לפני תחילת כאב הראש.
 
מסקנת החוקרים הייתה שיש כאלו הסובלים ממיגרנה ושינויי מזג אוויר מהווים אצלם גורם להתקף. המלצת החוקרים הייתה לנהל יומן מיגרנה ואלי אף להתחיל בטיפול מונע על פי תחזית מזג האוויר .
 
הסבר לחדשה

העדויות על קשר בין מזג האוויר ומצבים רפואיים רבים עדיין אינן שלמות. הקשר המדוייק לא ברור וגם במחקר זה לא נמצא קשר חד משמעי אלא ממצאים המצביעים על כיוון אפשרי. גם במרפאתי מרבית אלו הקושרים התקפי מיגרנה או כאב ראש אחר למזג אוויר, מדווחים בעיקר על חום ולחות כגורמים לכאב, כך שקשה בשלב זה להסביר את ממצאי המחקר.
עדיין מוקדם ולא ברור כיצד, לבצע טיפול על פי תחזית מזג אוויר. בכל מקרה המעונינים לקבל הדרכה על מילוי יומן מיגרנה מוזמנים לפנות למרפאה. דר' אמנון מוסק
 

04/08/2001
אלמוטריפטן - תרופה חדשה לטיפול במיגרנה
אלמוטריפטן היא תרופה חדשה המצטרפת לאפשרויות הטיפול במיגרנה. התרופה שייכת לקבוצת ה'טריפטנים' שהיא כוללת תרופות המיועדות לטיפול במיגרנה בלבד. תרופות מקבוצה זו משפיעות על קולטנים בדפנות כלי דם וסיומות עצביות במעטפות המוח והפעלתם יכולה להפסיק התקף מיגרנה.
 
יעילותה של אלמוטריפטן נבדקה במחקר גדול שבו השתתפו מעל 1200 אנשים. יעילות התרופה הושוותה לטיפול בסומהטריפטן, תרופה אחרת, ותיקה יותר, מקבוצת הטריפטנים. שני שליש מהנבדקים טופלו באלמוטריפטן ושליש טופלו בסומהטריפטן. תוצאות המחקר הראו שאלמוטריפטן הנו יעיל במידה דומה מאוד לסומהטריפטן וגם תופעות הלוואי של התרופות היו דומות. אצל 57% מהנבדקים הייתה הקלה משמעותית בכאב המיגרנה תוך שעתיים מנטילת שתי התרופות. גם כאשר הושוו מדדים נוספים הייתה יעילותן של שתי התרופות דומה: אחוז האנשים אצלם חזר כאב הראש תוך 24 שעות אחרי שהכאב חלף בהשפעת התרופות, תופעה מוכרת בטיפול בתרופות מקבוצה זו, היה דומה. כאמור, סוג תופעות הלוואי ומידת לחומרתן גם היה דומה בין התרופות.
 
הסבר לחדשה
היות וכל אדם יכול להגיב אחרת לאותה תרופה, חשוב מאוד שיהיה טווח גדול של תרופות בשימוש. לכן אם לא תיעזר בתרופה אחת תוכל לנסות אחרת, אפילו שמידת יעילותן דומה. בנוסף, לריבוי התרופות יש חשיבות רבה מבחינת הצרכן כי התחרות בשוק יצרני התרופות תגדל והמחירים ירדו בהתאם.
אלמוטריפטן כבר משווק לציבור באוסטרליה ושוודיה וכנראה שבעתיד נוכל להשתמש בה גם בישראל.
 
 
26/08/2001
דיקור במחטים - אקופונקטורה לטיפול בכאב ראש מסוג מתח (תעוקה)
במחקר שהתפרסם החודש בדקו חוקרים מגרמניה את השפעת הטיפול באקופונקטורה- דיקור במחטים על כאב ראש מסוג מתח. הם טיפלו ב 69 אנשים. לחלק הם נתנו טיפול אמיתי וחלק קיבלו טיפול בדיקור מדומה (טיפול אינבו). החולים קיבלו 2 טיפולים בשבוע, וסך הכל 10 טיפולים. הערכה על יעילות הטיפול נעשתה פעמיים, 6 שבועות ו 5 חודשים לאחר הטיפול האחרון.
 
החוקרים מצאו שלא היה הבדל בין אלו שקיבלו טיפול אמיתי או אלו שקיבלו טיפול מדומה על עצמת כאב הראש או תדירות כאב הראש. כן נמצא שבאלו שקיבלו טיפול אמיתי הייתה הטבה באיכות החיים.
 
הסבר לחדשה
רבים מאוד נעזרים ברפואה משלימה לטיפול בכאב ראש. עם זאת המידע על יעילותן של כל שיטות אלו אינו שלם! הבעיה העיקרית שטיפול ברפואה משלימה אינו נעשה תחת פיקוח. כלומר לא ידוע מי המטפלים ואיזה הכשרה קיבלו. אתה נאלץ להסתמך על שמועה אם המטפל טוב או לא (שבאה מ"מומחים" כמו השכנים..) ואין לך ממש כלים לשפוט אם ניתן לך טיפול נכון. לכן כשהטיפול מצליח- הכל טוב. אבל אם לא, האם זה אומר ששיטת הטיפול לא טובה או שהמטפל לא פעל נכון? כשאין פיקוח ואין סטנדרטים קבועים קשה לדעת מה האמת.
הרבה מחקרים רפואיים נעשו על תחום הכאב ודיקור במחטים והתשובה אם השיטה יעילה לטיפול בכאב ראש לא ידועה!! זה נובע מכמה סיבות: הדיקור אינו קבוע ונעשה על ידי כל מטפל בשיטה אחרת. לכן קשה להשוות את המחקרים. כמו כן היום כל תוצאת מחקר מושוות לטיפול באינבו (פלצבו) שהוא טיפול בכלום. לדוגמא, במקום כדור אמיתי נותנים כדור מאבקה סתמית שאין לה שום פעולה כימית. היות והמטופל לא יודע אם הוא מקבל את הטיפול האמיתי או הלא אמיתי, הרי שההשפעה הפסיכולוגית של הכדור על המטופל תהייה שווה בשני הכדורים. רק אם הכדור האמיתי עובד יותר טוב מהלא אמיתי ניתן להגיד שהוא ממש עובד. כדאי לדעת שהשפעה פסיכולוגית של תרופה נעה בממוצע סביב 30% ויכולה להגיע עד 50%!!! כלומר בעד חצי מהמטופלים תהייה תגובה טובה לכדור אינבו והם ידווחו שהם מרגישים טוב!
מפה עולה מייד הבעיה איך לעשות דיקור אינבו. הרי המטופל מרגיש את הדקירה של המחט, אז הוא תמיד יודע אם זה הטיפול האמיתי או לא. לכן מדובר בנושא מורכב ולא כל מחקר שהראה יעילות או חוסר יכולת של הטיפול במחטים נחשב אמין. בשנים האחרונות פותחו שיטות חדשות של "דיקור אינבו" ומחקרים שנעשו בצורה כזו נחשבים יותר אמינים ועליהם יש להתבסס בהסקת מסקנות.
המחקר המדווח כאן נעשה עם שיטת טיפול אינבו ולכן אני מחשיבו כאמין יותר. מחקר זה אינו מוצא שיש יעילות לדיקור במחטים מבחינת עצמת הכאב או התדירות של הכאב, אך הטיפול הביא לשיפור מסויים באיכות החיים של המטופלים כלומר הם הרגישו יותר טוב באופן כללי. האם יש לקבל את המאמר כפוסק שהשיטה אינה יעילה לטיפול בכאב ראש? התשובה היא לא. כאב ראש מסוג מתח יכול להיגרם מכמה סיבות. למשל מתח שרירי, מתח נפשי, ואחרים. יש לתת טיפול שונה לכל אחת מקבוצות אלו וייתכן שאם הם יופרדו על ידי שאלונים פסיכולוגים התוצאה תהייה טובה ממה שהתקבל במחקר זה. מנסיוני, כעוסק בדיקור במחטים, השיטה יעילה לטיפול בכאב מסוגים שונים וגם בכאבי ראש מסויימים. אני משתמש בה בעיקר לכאבים שמקורם שרירי. היות ולטיפול במחטים יש השפעה מרגיעה, הרי שגם אם הטיפול לא מוריד את הכאב עצמו, המטופל מרגיש יותר טוב באופן כללי ואז קל לו יותר להתמודד עם הכאב שלו.
לסיכום, אם פונים לטיפול במחטים יש לדעת שמדובר בטיפול ממושך של אחת לשבוע לפחות ל 10 פגישות בממוצע. לאחר תום הטיפול יתכן שיהיה צורך להמשיך בטיפול מונע כל 4-2 שבועות. זהו טיפול איטי והוא בעיקרו טיפול מונע ואינו מתאים למי שזקוקו לטיפול דחוף. ניתן לשלבו עם תרופות וגם להשתמש בו בילדים בלי שום בעיה מיוחדת.
 
 
26/08/2001
כאב ראש מקבצי יכול להתחיל גם בנשים מבוגרות

במחקר שנערך בישראל הצבענו על מאפיין של כאב הראש המקבצי שלא היה מוכר קודם! כאב הראש המקבצי נחשב לכאב ראש קשה מאוד ומיוחד, המופיע בגברים צעירים. במאמר תיארנו קבוצה חדשה של סובלים מכאב זה שהן נשים אצלן החל הכאב בגיל מבוגר (מעל 50 שנה).
מאפייני הכאב היו זהים לאלו המוכרים אצל גברים צעירים וגם תוצאות הטיפול היו זהות. מסקנתנו הייתה שמדובר בצורה מאוחרת של הכאב המקבצי ולא צורת כאב אחרת ויתכן, שהגורם הוא שינוי הורמונלי שמתרחש בנשים בגיל זה.
 
הסבר לחדשה
עד היום אין ממצא מעבדתי שיכול לעזור לרופא לקבוע מהו כאב הראש שלך ומה לעשות איתו. הכאב הוא בעיקרו דבר תחושתי ובגלל שאין בדיקות אבחנה לכאב ראש, האבחנה מתבססת על הידע של הרופא המאבחן. הבעיה העיקרית היא שחוסר היכולת לבצע בדיקות שמלמדות על הכאב מפריעה ללמוד מהם המנגנונים שדרכם הכאב נגרם ואיך הוא פועל. לכן יש חשיבות רבה מאוד לזהות קבוצות אנשים אצלם יש כאב מסוג מסויים, או מאפיינים של הכאב. בדרך זו ניתן ללמוד על הכאב ולנסות להבין את מנגנון היווצרותו. מפה החשיבות הרבה של הדיווח המתואר כאן. הכאב המקבצי נחשב עד עתה ככאב של גברים. כלומר בניגוד למיגרנה הנחשבת כאב של נשים עם קשר הורמונלי חזק, הכאב המקבצי נחשב ללא קשר הורמונלי ועם מנגנון אחר. הממצא שלנו מלמד על אפשרות נוספת לגרימת הכאב והוא עורר עיניין רב בעולם וכבר נוצרו דיווחי המשך לידיעה זו.
 
 
07/09/2001
האם פיקסו סבל ממיגרנה, או האם יש יתרון במיגרנה?
מכירים את הציורים של פבלו פיקסו בהם הדמויות חצויות ומעוותות? ובכן, חוקר מיגרנה הולנדי העלה השערה שציורים אלו נעשו בהשראת התקפי מיגרנה שעבר פיקסו. בצורות מסוימות של מיגרנה, מיגרנה עם אורה, קורה שיש עיוות בראיה והמוח אינו מתאם בין התמונות שמתקבלות מעין שמאל לעין ימין. התוצאה היא חוסר התאמה בין שדות הראיה ועיוות של המראה.

למרות המחשבה הנעימה שאם יש לך מיגרנה יש סיכוי להיות גם צייר מפורסם, הרי שאין עדויות ביוגרפיות שלפיקסו הייתה מיגרנה וכנראה שסגנון ציור זה נעשה בהשפעת הציור האפריקני.