האם צריך לבצע בדיקת CT ראש לבירור כאבי ראש?
 
כמעט אצל כל מי שסובל מכאבי ראש עולה השאלה אם הוא צריך לבצע בדיקת CT של הראש. השאלה ברורה. אדם מרגיש שיש לו כאב בראש והוא חושש שמשהו קורה בראש שלו. הפתרון ההגיוני עבורו הוא לכן לעשות צילום של הראש ולראות מה קורה בפנים.
דר' אמנון מוסק
המרפאה לטיפול בכאבי ראש ופנים
 

הקדמה

כמעט אצל כל מי שסובל מכאבי ראש עולה השאלה אם הוא צריך לבצע בדיקת CT של הראש. השאלה ברורה. אדם מרגיש שיש לו כאב בראש והוא חושש שמשהו קורה בראש שלו. הפתרון ההגיוני עבורו הוא לכן לעשות צילום של הראש ולראות מה קורה בפנים.
היות והתשובה אינה כה פשוטה וכלל לא בטוח שכך באמת נכון לעשות מוצגות לפניכם כמה נקודות שתבהרנה את הנושא.
 

מהי בדיקת CT ומהי בדיקת MRI

CT היא בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת (computerized tomogramphy – (CT. הבדיקה היא בעצם צילומי רנטגן שנעשים בצורה מעגלית סביב הראש. מחשב אוסף את הנתונים ובונה מהם תמונה אחת.
MRI היא בדיקה המבוססת על טכנולוגיה של מגנט (magnetic resonance imaging). המכונה כוללת מגנט רב עוצמה שמניע שדות מגנטים בגוף וכשהם חוזרים למצב הבסיסי הוא קולט את התנודות ובונה מהן תמונה.
 

יתרונות וחסרונות של בדיקות CT ו MRI

בדיקת CT מבוססת על קרינת רנטגן. הבדיקה לכן מוגבלת מאוד בנשים בהריון. ניתן לבצע בדיקת מוח גם בהריון אך רק לאחר כיסוי הגוף במגן נגד קרינה. בגלל הקרינה, יש לשקול את נחיצות הבדיקה בצילום רקמות רגישות לקרינה כמו העיניים.
בבדיקת MRI אין קרינה אולם בגלל המגנט החזק מי שיש לו חלקי מתכת בגוף, כמו רסיסים ושתלים אינו תמיד יכול לעבור את הבדיקה.
חומר ניגוד: בבדיקת CT נעשה שימוש בהזרקת יוד שחלק מהאנשים יכולים להיות אלרגיים אליו. תגובה אלרגית ליוד יכולה להיות מסוכנת והיא אסורה בהריון. ללא הזרקת חומר ניגוד יעילות הבדיקה יורדת. בבדיקת MRI נעשה שימוש בחומר אחר כשהמידע לגבי שימושו בהיריון עוד לא שלם.
 

מה נותנת בדיקת ה CT או ה MRI

באופן עקרוני הבדיקות מראות את מבנה המוח. אם יש הפרעה שקשורה לתפקוד המוח הבדיקה לא תראה כלום! לדוגמא, כאשר עולה שאלה אם יש חסימות בכלי דם, כלי דם לא תקינים, גידולים וכו.. הרי שמדובר בפגיעה במבנה המוח ויש מקום לבדיקות. כאשר מדובר בהפרעה כמו כאב, מתח, עצבנות, הפרעה בשינה וכו.. הרי שמדובר בהפרעה תפקודית והבדיקה אינה צפויה להראות כלום ולכן מיותרת!
בדיקות חדישות יכולות להראות היום גם הפרע בתיפקוד אולם אלו עדיין נסיוניות בלבד ואינן מיועדות לשימוש קליני.
 

האם יש סכנה בבדיקות ה CT או ה MRI

כן. הזרקת חומר ניגוד עלולה לגרום לתגובה אלרגית שיכולה להיות קשה. בעיה זו קיימת בעיקר בבדיקת CT. לכן אם אין המלצה חד משמעית מהרופא- כדאי להימנע מהבדיקה. CT מוח ללא הזרקת יוד יעיל פחות.
לעיתים יתגלו דברים שלא רצית לדעת! בחלק גדול מהבדיקות מתגלים דברים שהם חסרי משמעות מבחינה רפואית כמו ציסטות למשל. אלו דברים מולדים שאינם גורמים לדבר ולא צפוי שיגרמו למשהו. מצד שני, כאשר אדם חושש שיש לו משהו בראש ונשלח לבדיקה רק לכדי להיות בטוח, גילוי של ממצא זה מחמיר את החרדה ומחמיר את המצב!!! בהתאם, אני שולח לבדיקות אלו רק מי שאני חושב שחד משמעית זקוק לבדיקה.
 

מתי ישלח אותך הרופא לבדיקת CT או MRI בגלל כאב ראש?

השיקולים של רופא לשלוח אדם לבדיקת הדמיה בגלל כאבי ראש מתבססים על צורת הכאב, האבחנה שהוא ביצע, הממצאים בבדיקה וממצאים בבדיקות עזר. חשוב מאוד לדעת: הבדיקה הנוירולוגית עדינה ומדויקת מאוד. בצירוף שמיעת תלונות הנבדק יכול הרופא להגיע לאבחנה מדויקת אם מדובר בהפרעה במבנה המוח או הפרעה בתפקוד המוח.
·         כאשר מדובר בכאב שקיים כבר שנים רבות, כמו מיגרנה, וכאשר הבדיקה הנוירולוגית תקינה: על פי רוב מדובר במצב של הפרעה בתפקוד המוח ושאינו מרמז על פגיעה במבנה המוח. לכן אין כל סיבה לשלח את הנבדק לבדיקת הדמיה.
·         כאשר מדובר בכאב חדש, או כאשר כאב שקיים הרבה שנים שינה את הצורה שלו, או כאשר הבדיקה הנוירולוגית אינה תקינה: יש מקום על פי רוב לשלוח את הנבדק לבדיקת הדמיה של הראש.
 

מה יותר טוב - CT או MRI?

הכל תלוי במה שמחפשים. שתי הבדיקות מצוינות ומספקות מידע אמין וטוב. החלטת הרופא איזה בדיקה לבצע תלויה באזור שחשוד לפגיעה (עצמות הגלגלת, העיניים, המוח, גזע המוח, כלי דם, מערכת ורידי המוח, עצבים עדינים, בצקת של המוח, וכו..) ואופי המחלה שאובחנה. MRI היא בדיקה עדינה ומדויקת יותר מ CT אולם אין משמעות הדבר ש CT אינו מספיק. זכרו: האבחנה נעשית על ידי הרופא והבדיקה מהווה רק כלי עזר ולא הדבר הקובע!
 
 
מדוע לא תמיד קופת החולים מאשרת את ביצוע הבדיקה?
כי אין להם תקציב לכל הבדיקות. בדיקת CT של המוח עולה כמה מאות שקלים ובעוד שבדיקת MRI  של המוח יכולה להגיע לאלפי שקלים. הקופות הקימו לכן צוותי החלטה שדנים בכל מקרה לגופו ומאשרים ביצוע בדיקות רק על פי המלצת רופאים מומחים בתחום.
 
 
דר' אמנון מוסק