כאב ראש מקבצי (קלאסטר). כאב ראש של גברים.
 
זהו כאב ממנו סובלים בעיקר גברים! והוא כנראה כאב הראש הקשה ביותר שישנו (!!). הכאב נוטה להופיע במחזוריות שנתית, במקבצים, ומלווה בעין אדומה/דומעת. בכתבה הסבר על הכאב, הגורמים לו ועל הטיפול בו. לכאב המקבצי יש טיפול!

גברים יכולים לסבול מכל צורות כאב הראש שקיימות, וישנה צורת כאב ראש אחת שהיא אופיינית במיוחד להם. המדובר בכאב ראש מקבצי (Cluster headache). זוהי צורה מיוחדת מאוד של כאב ראש, שאינה מוכרת מספיק ורבים מטופלים בכאבים אלו כאילו מדובר במיגרנה או כאב אחר. זוהי צורה של כאב עז שמופיע במקבצים שנמשכים כחודש ואז נעלם עד שאולי ישוב בשנה הבאה. אמנם כאב קשה, אבל הוא בר טיפול.


העצמה של הכאב
 
כאב  הראש המקבצי נחשב לכאב הראש החזק ביותר שיש. הוא הרבה יותר חזק מכאב המיגרנה ושונה ממנה גם בכך שבעוד שמיגרנה מתחילה בכאב קל שמתפתח עם הזמן לכאב חזק, הכאב המקבצי מגיע תוך כמה דקות לעוצמה המקסימלית ולסובל ממנו אין אפילו זמן להתכונן ולקחת תרופה נגד הכאב. הסבולים מהכאב מתארים הרגשה חזקה כאילו משהו מנסה לדחוף את העין שלהם החוצה, או כאילו שסכין נתקעת בתוך העין. ההרגשה כל כך חזקה עד שרבים נוטים ללחוץ בכוח על העין נגד הכאב. זהו כאב שהחולים מתארים אותו כנוראי והעוצמה שלו כל כך גדולה עד ששכיח מאוד לשמוע את הסובלים ממנו צועקים מכאב ואפילו יש כאלו שדופקים את הראש בקיר כדי לנסות להקל על הכאב. נשים שסובלות מכאב ראש מקבצי הגדירו אותו קשה יותר מצירי לידה שהיו להן!

המיקום של הכאב
 
כמו כאבי ראש אחרים, לכאב המקבצי יש נטייה להופיע בצד אחד של הראש. אופייני לכאב המקבצי להיות ממוקד בתוך העין. הסובלים מכאב מקבצי מספרים שהכאב מתחיל בזווית העין ומתקדם במהירות לאחורי העין, והוא יכול להתמקד גם סביב העין או ברקה. המיקום דומה באופן כללי למיקום הכאב שמופיע במיגרנה, אבל בניגוד לכאב שבמיגרנה שיכול להיות פעם בצד ימין ופעם בשמאל, הכאב המקבצי מופיע תמיד באותו צד. נדיר שהכאב מקרין לאחורי הראש ומגיע עד לעורף, ושוב, תמיד באותו צד.
 
את הכאב המקבצי מאפיינים שני דברים. התופעות המלוות אותו והצורה בה מופיעים ההתקפים. אלו שונים מאוד ממיגרנה ומכאבי ראש אחרים והופכים את הכאב המקבצי לצורה מיוחדת ויוצאת דופן. 

התופעות האוטונומיות
 
עם התחלת הכאב, מתחילות גם תופעות נוספות, שמופיעות תמיד באותו צד
של הכאב (כלומר אם הכאב בצד ימין גם התופעות הבאות יהיו רק מצד ימין):
העין מתחילה לדמוע, היא מאדימה (לובן העין נהיה כמו שנראה בדלקת העין), העין נהיית קטנה יותר והנחיר, רק באותו צד של הכאב, מתחיל לדלוף כאילו שיש נזלת. לעיתים יכול להיות במקום דלף גודש בנחיר שבצד הכאב, כמו אף סתום ולעיתים ישנו הבדל בהזעה בין שני צדי הפנים, עם פחות הזעה בצד הכאב. לא תמיד מופיעות כל התופעות, ולעיתים קרובות, הסובלים אינם מודעים כלל לקיומן כי הם מרוכזים מאוד בכאב החזק. תופעות אלו מבטאות הפרעה בתפקוד מערכת העצבים האוטונומית. מערכת עצבים זו הנה עצמאית והיא פועלת לבד ללא שליטת האדם. בין תפקידה למשל לשלוט על קצב הלב, קצב בנשימה, ההזעה, פעולת המעיים, לחץ הדם, ועוד. מערכת העצבים האוטונומית קשורה גם לשעון הביולוגי של האדם. היא זו האחראית לכך שהגוף מרגיש את ההבדל בין יום ולילה, בין חורף וקיץ ובכלל יכול להרגיש שינויים במה שקורה בסביבה. בהתאם, גם דרך הופעת הכאב המקבצי קשורה לפעולה זו של המערכת האוטונומית.

תזמון ההתקפים

שלא כמו המיגרנה, הכאב המקבצי אינו מופיע בהתקפות לאורך כל השנה, אלא נוטה להופיע בזמנים מיוחדים בלבד, בעיקר בעונות המעבר ובייחוד בסתיו. הסובל מהכאב המקבצי יכול להיות משוחרר לחלוטין מכאב במשך חודשים רבים, אולם כאשר השעון הביולוגי שלו מודיע 'הסתיו מגיע', מתחיל גם כאב הראש. מרגע זה, יכול החולה לסבול מהתקפות כאב יומיות! הכאב המקבצי יכול להופיע בין 8-1 פעמים ביום, כאשר כל התקפת כאב נמשכת מ 30 דקות ועד 3 שעות ובדרך כלל כשעה. הכאב גם נוטה להופיע בשעות מסוימות, ויעיר את החולה כ 1-2 שעות לאחר ההירדמות, בדרך כלל בין חצות ל- 2 לפנות בוקר (בזמן שבו מופיע שלב מסוים של השינה הקרוי REM). תקופת כאב כזו, עם התקפות כאב יומיות כאלו, נמשכת בממוצע 4 שבועות ולאחריה יעלם הכאב כלא היה עד להפעלה חוזרת של השעון הביולוגי בשנה הבאה או לאחר כמה שנים. הופעת הכאב בצורת קבוצות בתקופת זמן מוגדרת, היא זו שנתנה לכאב את שמו, כאב מקבצי.

ההשפעה של הכאב
 
בתקופת הכאב. החולה סובל מאוד. אמנם התקפה של הכאב נמשכת כשעה וחולפת, אולם היא משאירה את החולה מותש ומפוחד ממה שקרה לו וחלק גדול מהחולים כלל אינם מתפקדים בכל תקופת הכאב. זכור לי במיוחד סיפורו של ש. שהתעורר מהתקפה נוראית של כאב בסביבות שעה 2 כל לילה. שום תרופה שניסה לא עזרה לו, פרט לנסיעה במכונית שמשום מה הקלה עליו. ש. כל כך פחד מהכאב, עד שעבר לישון במכונית שלו, כדי שאם תתחיל התקפת כאב, מיד הוא מוכן להתניע ולנסוע… סיפור זה מדגיש את עוצמתו הנוראית של הכאב המקבצי, ובעבר, לפני שהיו טיפולים לכאב זה, גם דווח על אנשים שאיבדו עצמם לדעת בזמן התקפת כאב!

הגורמים לכאב המקבצי
 
הכאב המקבצי מערב פעילות לא תקינה בהיפוטלמוס.  זהו איזור קטן מאוד במרכז המוח שבו נמצא מרכז שליטה עצבי וכן השעון הביולוגי. בתמונה ניתן לראות איך הופעל ההיפוטלמוס [בצהוב] בעת כאב ראש מקבצי. לא ידוע מדוע נוצרת הפרעה בתפקוד שם.
אנו יודעים שבתקופה שבה מופיע הכאב, שתית אלכוהול יכולה לגרום להתקף כאב וגם ירידה בריווי החמצן. אם אתה נמצא בתקופת הכאבים, המנע משתית משקה אלכוהולי או מעליה להרים או למקומות גבוהים בהם ריכוז החמצן נמוך. מידע זה והקשר של הכאב לשנת REM הביאו גם
למתן טיפול מכוון שנמצא יעיל.

טיפול בכאב ראש מקבצי
 
הדבר הראשון שיש להציע לסובל מכאב ראש מקבצי היא עזרה מיידית לזמן התקף הכאבים. בהמשך, אפשר לתת טיפול מונע.
הטיפול בזמן התקפת הכאב מתבסס על  שאיפת חמצן נקי. אני דואג שהחולה יקבל בלון חמצן לביתו כדי להשתמש בו בזמן הכאב. מדובר בבלון קטן ונייד שניתן להחזיק בארון ולמלא אותו בזמן הצורך. בחלק גדול מהמקרים שאיפת חמצן ל 15-10 דקות יכולה להפסיק את הכאב. אם יש צורך, אני מוסיף לטיפול זריקות של סומהטריפטן (אימיטרקס), המיועד לטיפול
 במיגרנה והוא יכול להקל על הכאב במהירות. אלו זריקות עצמיות אותן מזריק המטופל לעצמו
באזור הירך. אולי נשמע מפחיד, אבל זה דבר פשוט ולא כואב מיוחד והכי חשוב, מאוד יעיל. אפשר להשתמש גם במשחת חומר הרדמה המוחדרת לחלל האף כדי להרדים מרכזים עצביים שקשורים לכאב. 
החלק השני של הטיפול הוא טיפול מונע, ומטרתו למנוע שיקרו עוד התקפים. הטיפול מורכב מכמה צורות של תרופות הניטלות בתקופה בה מופיע הכאב המקבצי. הטיפול היעיל ביותר הוא בעזרת סטרואידים שיש ביכולתם למנוע את התפתחות הכאב בכלל ולהפחית בצורה טובה את סבל החולה. תרופות אחרות שיכולות למנוע התקפים הן 'חוסמי סידן' שמיועדים להורדת לחץ דם אבל יעילות מאוד במצב זה (בלי קשר ללחץ הדם). לעיתים אני משתמש בזריקות לחסמים עצביים.
בסך הכל, הטיפול בכאב המקבצי יעיל ומקל מאוד על הסבל. לעיתים ישנם מקרים עקשנים, אבל גם עבורם ניתן היום למצוא פתרון.

צורות של כאבים דומים
  
הכאב המקבצי הוא אב-טיפוס לקבוצה שלמה של כאבים דומים. חלקם קורים דווקא בנשים. , אך במקרים אלו הטיפול שונה לחלוטין! 
יש אנשים אצלם מתפתחת צורה קשה של הכאב המקבצי והוא הופך לצורת כאב כרוני. ההתקפים תדירים מאוד ואינם חולפים ממש. בצורה זו של כאב יש לטפל אחרת. כאן עיקר המוטרה היא מניעה של ההתקפים ולצורך זה אפשר העיזר במיגוון תרופות למניעת כאב כרוני, בקנאביס, ובמצב שאין בו תגובה גם בהשתלת אלקטרודה לגירוי עצבי.

מעוניין לשוחח עם מישהו אחר הסובל מהכאב המקבצי?
מתארגנת קבוצת שיחה של סובלים מכאב זה. קבוצה זו תוכל לחלוק מידע ולשתף פעולה.
אם יש ברצונך ליצור קשר עם אדם אחר הסובל מכאב ראש מקבצי, שלח הודעה וכתובת דואר אלקטרוני לדר' מוסק דרך 'שאלות למומחה'.
ההודעה תועבר בצורה אנונימית לצורך יצירת קשר.
דר' אמנון מוסק.