טריגמינל נוירלגיה וכאבי פנים
 
מהם כאבי פנים ומה ההבדל בינם וכאבי ראש. הסוגים השונים של כאבים בפנים, ממה הם נגרמים ואפשרויות הטיפול בהם. טריגמינל נוירלגיה, כאב ממפרק הלסת, כאב מהשיניים ועוד..
הפנים, הם כרטיס הביקור שלנו ובלי שום ספק אחד מחלקי הגוף שלהם אנו מקדישים הכי הרבה זמן. לכן, כשמופיעים כאבים בפנים, הרגישות לכאב חזקה מאוד והרגשת הסבל והפגיעה רבים מאוד. בעוד שכמעט כל אחד מכיר מהם כאבי ראש, חלק הרבה יותר קטן מהאנשים סובלים מכאבים בפנים. וטוב שכך, כי כאבים בפנים גורמים לסבל רב, הרבה יותר מאשר כאבי ראש האחרים. בכתבה הנוכחית יתוארו צורות שונות של כאבי פנים והטיפולים הקיימים עבורם.  

הגורמים לכאבים בפנים

כאב הממוקם בפנים יכול לנבוע ממספר גורמים. כאב שיניים הוא הכאב המוכר ביותר אך גם מערכת מערות הפנים והעיניים יכולים לגרום לכאב קשה בפנים. פחות מוכרים הם כאבים הנגרמים ממפרק הלסת ומשרירי הפנים והצוואר וללא כל ספק אחת הצורות הכואבות ביותר היא זו הנגרמת מפגיעה בעצב הטריגמינוס והקרויה 'טריגמינל נוירלגיה'.
 
טריגמינל נוירלגיה
זוהי אחת מצורות הכאב החזקות והקשות שקיימות בכלל! על פי רוב מופיע הכאב באנשים מעל גיל 50 אבל הוא יכול להתחיל בכל גיל וגם בילדים. פתאום, על רקע תפקוד מלא והרגשה כללית טובה, מתחילים כאבים דוקרים בפנים, חזקים מאוד. הכאבים מופיעים כמו ברק ויוצר תחושה של זרם חשמל בפנים, כמו בטיפול שיניים ללא
הרדמה, עד שהפנים מתכווצים ומתעוותים. התקפת הכאב נמשכת מספר שניות עד 2 דקות ומותירה את הסובלים מטריגמינל נוירלגיה מבוהלים  ותשושים. 
מקור הכאב כנראה בעצב האחראי על תחושת הפנים, עצב מספר 5 ששמו הטריגמינוס. לטריגמינוס 3 זרועות המעבירות את התחושה מהפנים למוח. הכאב מופיע על פי רוב בשטחה של זרוע מס 2 או 3 (תמונה), כשהזרוע העליונה הנושאת תחושה מאזור המצח וקדמת הקרקפת, בדרך כלל אינה מעורבת. אם הכאב שלך בזרוע מס' 1 ייתכן בהחלט שאינך סובל מטריגמינל נוירלגיה.


 
חלוקת התחושה של סעיפי עצב הטריגמינוס.
הכאב מופיע בדרך כלל בשטח זרוע מס' 2 ופחות בזרוע 3
 הכאב בטריגמינל נוירלגיה

זהו כאב מופיע בצורה אופיינית בצד אחד בלבד של הפנים, ובעיקר בצד האף או בלחי מעל
 השיניים הטוחנות [ציור, נקודות כחולות]. בהמשך יגלו מרבית הסובלים מטריגמינל נוירלגיה שמגע בנקודות אלו מעורר מיד התקפת כאב.די אופייני שבזמן מגע בפנים, גילוח, צחצוח שיניים, בליעה, דיבור ואפילו בגלל משב רוח, יש מגע בנקודות אלו ומתעורר כאב. התוצאה היא, שמפחד ההתקף הבא, נמנעים החוליםממגע בנקודות אלו. למשל, לא מתגלחים, מצחצחים שיניים בצד אחד, אוכלים פחות (ויורדים במשקל), יוצאים מהבית עם צעיף על הפנים ויש כאלו שאפילו מפחדים לדבר!התקפות כאב כאלו יכולות לחזור על עצמן ללא התראה מוקדמת, כמה פעמים ביום, ועד כל כמה חודשים.מצב זה כמובן שגורם לסבל ניכר ופגיעה קשה באיכות החיים.מקום הכאב האופייני בטריגמינל נוירלגיה [נק' כחולות]

ממה נגרם הכאב בטריגמינל נוירלגיה
מקור הכאב הוא פגיעה בעצב הטריגמינלי ולכן שם המחלה הוא נוירלגיה. הפגיעה ממוקמת על פי רוב בחלק העצב סמוך למוצאו מהמוח, בתוך הגלגלת. העצב נפגע בנקודה מסוימת מלחץ, מתיחה, ניוון או תהליך דלקתי ושכיחה גם פגיעה מכלי דם העובר סמוך לעצב וגורם לחץ ופגיעה בו. אלו מביאים לכך שבמקום העברת תחושה רגילה יווצרו בתוך העצב התפרקויות חשמליות שיועברו ככאב חד.  

הטיפול בטריגמינל נוירלגיה
האופי המיוחד של הכאב, פתאומי וקצר, מצביע קרוב לוודאי שמקורו בהתפרקות חשמלית לא תקינה שקורת בעצב. הטיפול לכן מתבסס על תרופות המייצבות את הפעילות החשמלית של מערכת העצבים, כדוגמת
 קרבהמזפין (טגרטול, טריל). תרופה זו יעילה מאוד לטיפול בטריגמינל נוירלגיה ומסוגלת לדכא את התעוררות הכאב. לחולים שלא נעזרים בטיפול זה אני מציע ניסיון בתרופות נוספות המשפיעות על הפעילות החשמלית של מערכת העצבים [למוטריגין, ליריקה], ואחרות. במקרים שלא מושגת הצלחה בטיפול התרופתי וכשמזוהה כלי דם שעובר סמוך לעצב, ניתן לשקול ניתוח. בניתוח נעשית הפרדה בין מבני עצב הטריגמינוס וכלי הדם סביבו והם מופרדים על ידי פד מיוחד [תמונה]. הניתוח יכול להביא לדיכוי הכאב לתקופה ארוכה. כיום ניתן להציע למטופלים מתאימים פעולה של הקרנת העצב בצורה מדויקת, ללא ניתוח. 
 
אזור הניתוח בטריגמינל נוירלגיה    הפרדת העצב מעורק סמוך על ידי פד


כאב פנים שמקורו במפרק הלסת
את מפרק הלסת ניתן למשש בקדמת האוזן, בזמן פתיחה וסגירה של הפה [תמונה]. שנויים במבנה 
מפרק הלסת עלולים להתרחש בגלל מעמד לא תקין של השיניים (מילדות), חבלות, מחלת מפרקים וסיבות נוספות. גם הפעלה מאומצת של המפרק עלולה לגרום לכאב, למשל אצל ילדים או מבוגרים הנוטים לחריקת שיניים. תוך כדי שינה, נסגר הפה בכוח עצום עד שנשמעת חריקת שיניים. בבוקר הם עלולים להתעורר עם כאב באזור הלחי ונוקשות בפתיחת הפה. הכאב הנובע ממפרק הלסת הנו בדרך כלל חד צדדי וממוקם בקדמת האוזן או הלחי [לא בראש]. הוא עלול לגרום לכאב עמום ותחושת אי נוחות, ועד כאב חזק מאוד המגביל את פתיחת הפה והאכילה. בבדיקה עלולות להתגלות שיניים שחוקות, ניע לא סימטרי בתנועת מפרקי הלסת, מפתח פה מוגבל או לא ישר וכאב במישוש המפרקים. ניתן גם לצלם את המפרק כמו כל מפרק אחר.  
הטיפול: במקרים מתאימים ניתן להיעזר בלימוד הרפיה, סד לשיניים לזמן השינה, ותרופות. במקרה הצורך ניתן לשפר את פעולת המפרק בעזרת ניתוחים המבוצעים על ידי רופאי פה ולסת.
  
כאב פנים שמקורו במערכת השרירים
גב תפוס היא תלונה מוכרת כמעט לכל אחד. גם שרירים אחרים עלולים להיתפס ולגרום לכאב בצורות שונות [ראו כתבה על כאב משרירים]. דוגמאות אופייניות לשרירים הגורמים לכאב בפנים הם המסטר והטמפורליס, הקשורים ללעיסה, והפטריגואיד הקשור להנעת הלסת. הכאב מוקרן משרירים אלו לאזורים אופיינים (תמונות) וכך נעשה זיהוי מקור הכאב. הטיפול מבוסס על שיטות לטיפול שרירי בינהן גם הזרקה לנקודות מתח בתוך השרירים.

כאב משריר הטמפורליס [שריר הרקה]. 
נקודת המתח הגורמת לכאב מסומנת ב X.
הכאב שיורגש מוקרן למקומות אחרים - מעל הגבה ולשיניים קדמיות.כאב משריר המסטר [שריר הלעיסה]. 
נקודת המתח הגורמת לכאב מסומנת ב X. 
הכאב שיורגש מוקרן למקומות אחרים - לשיניים טוחנות וללחי.
 


כאב פנים שמקורו בשיניים
גם מחלות שיניים וגם החניכיים עלולות לגרום לכאב שבדרך כלל מטופל בהצלחה על ידי רופאי השיניים. מצד שני, מערכת זו עלולה לפעמים לגרום לכאבים יוצאי דופן. אודונטלגיה הוא כאב הדומה מאוד לכאב שיניים אך בדיקת השן וצילומי הפה אינם מצביעים על בעיה. הכאב יכול להיות לחץ מקומי על שם אחת או יוצר או תחושת שריפה מטרידה שם. על פי רוב יפנו הסובלים מכאב נקודתי בשן לרופא שיניים שיבדוק ויחפש מחלה או סדק בשן או מחלת חניכיים או בחלל הפה. לעיתים תבוצע סתימה או טיפול שורש בשן ולעיתים אפילו עקירת השן. אולם אלו לא יעזרו לסילוק הכאב במקרה זה היות והמקור לכאב אינו השן עצמה. נגע בעצמות הלסת או בעיה עצבית מרכזית או לעיתים שרירי הפנים המקרינים את הכאב לכיוון השן גורמים לכאב.
הטיפול במקרים אלו מבוסס על תרופות ומשחות המיועדות להפסקת הפעילות העצבית הלא תקינה ובמידת הצורך גם טיפול בחסמים עצביים. במידה ומזוהה שריר שגורם לכאב הטיפול יכוון אליו. חשוב: אם אין המלצה חד משמעית של רופא השיניים, יש להימנע מעקירת שיניים לטיפול בכאב!
 
כאבי פנים ממערכת הסינוסים
גם כאב ממערכת הסינוסים [מערות הפנים] יכול לגרום לכאב פנים. סינוסיטיס היא דלקת חריפה במערכת זו והיא מלווה בדרך כלל בחום ונזלת מוגלתית ותחושת 'שפעת'. סינסיטיס כרונית אינה מהווה סיבה לכאב כרוני!
מידע נוסף ניתן למצא בכתבה בנושא זה באתר.
 .