כאבי ראש בהריון
 
ב 70% מהנשים יהיה שיפור במיגרנה במהלך ההריון. מצד שני, כאבי ראש הם תופעה לא נדירה במהלך הריון. בכתבה הסבר על מהות כאב הראש בהריון, סוגי כאב ראש שחשוב להכירם בזמן ההריון, מתי חשוב לפנות לרופא ואיך להתמודד עם כאב ראש בהריון.
נשים וכאב ראש  
בנשים הקשר לכאב ראש מוכר מגיל צעיר ובעיקר בגלל הקשר ההורמונלי. עד גיל ההתבגרות מספר הבנות הסובלות מכאב ראש שווה למספר הבנים, אולם מזמן קבלת מחזור הווסת עולה בהתמדה מספר הבנות ונשים מהוות את רוב הסובלות מכאב ראש. הקשר הורמונלי בין כאב ראש ונשים מתבטא בעיקר ביחס למיגרנה. נשים רבות סובלות ממנה בזמן מחזור הווסת, היא משתנה במהלך ההריון והיא נעלמת הרבה פעמים עם הפסקת מחזור הווסת. הכתבה הנוכחית תדון בכאב ראש במהלך ההריון.

מה לעשות כשיש כאב ראש במהלך ההריון?

כלל המפתח הוא לשים לב לכל שינוי. במידה וחל שינוי באופי כאב ראש שהיה קיים לפני ההריון או שמתפתח כאב ראש חדש במהלך ההריון יש לדווח על כך לרופא. בנשים בהריון עלול להתפתח כאב ראש מסיבות שונות, חלקן קשור לשינויים מטבולים המתרחשים בהריון, לדוגמא, אנמיה, עליה ברמת הקרישיות של הדם, או עליה חריפה בלחץ הדם. ייתכן מצד שני שמדובר בכאב ראש הנובע ממתח שרירי. על כן כאשר מתפתח כאב ראש חדש באשה בהריון יש לפנות לרופא, לדווח על הכאב ולהיבדק. 
מצב נוסף המחייב בדיקת רופא הוא שינוי בצורה של כאב ראש קיים. כלומר אם כאב הראש השתנה בצורה משמעותית מהצורה שהייתה לפני ההריון, יש מקום להתייעץ עם רופא. כדאי לדעת שהנתונים מצביעים על כך שמיגרנה כשלעצמה אינה מעלה את הסיכוי להפלה או למומים בעובר מעבר לרמה המצויה אצל נשים שאינן סובלות ממיגרנה.לעיתים ימליץ הרופא על ביצוע בדיקות דם או הדמיה של המוח. נשים בהריון יכולות לעבור בדיקת CT של המוח כאשר הגוף מוגן בכיסוי מתאים והבדיקה מכוונת למוח בלבד. לא ניתן להזריק לנשים בהריון חומר ניגוד, שהוא לעיתים חלק חיוני מהבדיקה, ובמקרים אלו תהיה הבדיקה המומלצת MRI של המוח.  

 
מיגרנה במהלך הריון
  
המחקרים מראים שכמעט 70% מהנשים מדווחות על שיפור במיגרנה במהלך ההריון. בטרימסטר הראשון (מהלך ההריון מחולק ל 3 טרימסטרים שכל אחד נמשך 3 חודשים) עלולה להיות החמרה במיגרנה, אולם לרוב הנשים צפויה להיות הטבה במיגרנה בטרימסטר השני והשלישי של ההריון. ההטבה יכולה להתבטא בירידה בתדירות התקפי המיגרנה עד היעלמותם וגם בירידה בעוצמתם. זהו  שינוי שיכול להיות משמעותי מאוד עבור מי שסובלת ממיגרנה. לדוגמא, סיפרה לי אישה הסובלת ממיגרנה ש"אחת הסיבות שיש לה הרבה ילדים היא כי תקופת ההריון הייתה הזמן היחיד בו לא סבלה מכאב ראש… ". 
ההקלה במיגרנה במהלך ההריון מדווחת בעיקר על ידי נשים שלפני ההריון הייתה להן מיגרנה ללא אורה (מיגרנה ללא סימנים נוירולוגים מקדימים). במיוחד נצפת הקלה בנשים אצלן הייתה המיגרנה מופיעה בקשר למחזור החודשי, דבר המצביע על קשר הדוק יותר בין המיגרנה שלהן והמחזור ההורמונלי. כנראה שבניגוד לנשים עם מיגרנה ללא אורה, בנשים הסובלות ממיגרנה עם אורה (מיגרנה עם סימנים נוירולוגים המופיעים לפני כאב הראש כמו נצנוצים, ברקים וכו..) לא חל שינוי במיגרנה במהלך ההריון. יש טענה גם שאם המיגרנה תתחיל בפעם הראשונה במהלך ההריון היא נוטה להיות יותר מסוג מיגרנה עם אורה.
סיבה אפשרית להטבה במיגרנה היא שרמת ההורמון אסטרוגן נשארת ברמה קבועה במהלך ההריון. זה לעומת השינוי המחזורי-חודשי שקורת ברמת ההורמון בזמן שלפני ההריון. אולם כנראה שזה רק אחד המנגנונים הגורמים לכאב ראש היות ובהריון מתרחשים שינויים רבים בגוף האישה כמו שינוי ברמת האנדורפינים (חומרים של הגוף המשככים כאב), שינוי במאזן הנוזלים, ברפיון השרירים ועוד.
  
טיפול בכאב ראש באשה בהריון  
מטבע הדברים, נשים רבות אינן מעונינות לקחת תרופות במהלך ההריון. היות ובמקרה של כאב מסוג מיגרנה צפויה הקלה טבעית במהלך ההריון יש בהחלט אפשרות לדחות טיפול בתרופות. סימפטומים מוקדמים של הריון כמו בחילות והקאות יכולים לעורר מיגרנה וכאבי ראש. במצבים אלו החשק לאכול יורד  ועלול להתפתח מצב של התייבשות שהם זרזים של כאב ראש. כדאי לנסות אז ארוחות קטנות הכוללות הרבה פחממות והרבה שתייה שיכולים לעזור במניעת התפתחות כאב ראש. חלק מכאבי הראש נגרמים גם ממתח שרירי וטיפול מכוון לכך יכול לעזור. אם כאבי ראש מוכרים לך עוד לפני ההריון, התכונני להריון על יד לימוד שיטת הרפיה. יש מגוון של שיטות הרפיה כמו הרפיה שרירית, דמיון מודרך, יוגה ואחרות היכולות לשמש לעזר בטיפול במגוון סימפטומים של ההריון וכולל כאב ראש. אם ההריון מלווה במתח בשרירי הצוואר או גב, הטיפול מתבסס על שחרור המתח על ידי מנוחה או עיסוי עדין של הצוואר והשכמות. תוכלי לבצע עיסוי כזה בעצמך, להיעזר במשחת עיסוי, לשתף בכך את בן הזוג או להיעזר באיש מקצוע. השימוש בדיקור במחטים (אקופונקטורה) או רפלקסולוגיה אפשרי, אם כי לא כל מטפל בתחום זה מוכן לטפל בנשים הרות. 
במידה וכאב הראש מטריד וגורם סבל ניכר ולא מוקל באמצעים אחרים יש מקום להשתמש בתרופות. מספר התרופות בהן ניתן להשתמש לכאב ראש בהריון מצומצם אולם בשימוש נכון ומשולב באמצעים שהוזכרו קודם ניתן להשיג הקלה במקרים רבים. כל הטיפול התרופתי בהריון חייב להיעשות תחת השגחת רופא ורק באישורו! התרופות העיקריות בשימוש לכאב בהריון הן פאראצטאמול (אקמול, דקסהמול) המשמש כמשכך כאב קל. אספירין, נפרוקסן וקודאין מיועדים לכאב חזק יותר. מינון התרופה ושלב ההריון בו ניתן להשתמש בה צריך להיקבע רק על ידי רופא. במקרים של כאב ממושך המצריך טיפול תרופתי מונע, יכול הרופא לרשום אמיטריפטילין (אלטרול) או פרופרנולול (דרלין) או תרופות אחרות. כדאי לזכור, תרופות המכווצות כלי דם כמו ארגוטאמינים (טמיגרן) או טריפטנים (אימיטרקס, זומיג, ריזלט או נרמיג) אינן מותרות לשימוש בהריון.

כאב ראש לאחר הלידה
הלידה מהווה מצב שיכול לגרום לשינוי במיגרנה. בחלק מהנשים מיגרנה שנעלמה במהלך ההריון, תחזור להופיע לאחר הלידה. בחלק, ההופעה תקרה רק לאחר הפסקת הנקה. באחרות שלא סבלו מעולם ממיגרנה, היא יכולה להתחיל לאחר הלידה.
מה לעשות? יש לדווח לרופא. עלייך לזכור שמה שאת קוראת לו מיגרנה יכול להיות כאב ראש מסוג אחר ועל הרופא להחליט במה מדובר. היות זמן ההריון הלידה וההנקה הינם מצבים המשנים את הגוף, כל שינוי דורש דיווח.

לסיכום, ההריון צפוי להביא להקלה מבחינת כאב הראש ויש בידנו אמצעים טובים לעזור לאלו שיסבלו מכאב ראש גם בהריון.

כבר סמוך לאחר הלידה יכולים התקפי המיגרנה לחזור לסדרם, כמו שלפני ההריון, אם כי בחלק מהנשים תמשך ההטבה במיגרנה גם למשך תקופת ההנקה. 
כבר סמוך לאחר הלידה יכולים התקפי המיגרנה לחזור לסדרם, כמו שלפני ההריון, אם כי בחלק מהנשים תמשך ההטבה במיגרנה גם למשך תקופת ההנקה. 
כבר סמוך לאחר הלידה יכולים התקפי המיגרנה לחזור לסדרם, כמו שלפני ההריון, אם כי בחלק מהנשים תמשך ההטבה במיגרנה גם למשך תקופת ההנקה.