כאבי ראש בילדים
 
ילדים סובלים מאותם כאבי ראש שיש למבוגרים! פה יתוארו כאבי הראש בילדים, צורות וסיבות מיוחדות של כאב ראש בילדים, ואיך להתמודד עם כאב ראש בילדים.
כן, גם ילדים סובלים מכאב ראש! אנו רגילים להתייחס לכאב ראש כלבעיה של מבוגרים, אולם כאבי ראש תוקפים גם ילדים וגורמים סבל רב כבר בגיל מוקדם.


שכיחות כאבי ראש בילדים

  
בזמן שאדם מבוגר יוכל בדרך כלל לספר ולתאר את הכאב שלו, הרי שילדים עלולים להיתקל כאן בקושי מסוים ובמיוחד ילדים קטנים. הכלי הראשון של רופא כדי להבין מה קורה הוא מידע. לכן יש צורך להעזר בילדים בכלים אחרים מאשר אצל מבוגרים: לקבל מידע מההורים, ללמוד על ההתנהגות של הילד, איך הוא בגן או בבית ספר, צורת המשחק וכו.. במקרים אלו אני מנסה לקבל מידע בשפה שתהייה מובנת לילד, לדוגמא בציור (ראו דוגמאות) או במשחק, שם יוכל הילד להביע את עצמו בצורה טובה יותר מאשר במילים.

כאבי ראש מתוארים בילדים כבר מגיל 3, ועד גיל 15 שנים, רוב הילדים כבר יחוו כאבי ראש!
בגיל צעיר, מספר הבנות הסובלות מכאב ראש שווה למספר הבנים. אולם, עם תחילת גיל ההתבגרות, עולה מאוד מספר הבנות הסובלות מכאב ראש בהשוואה לבנים. זה קורה בשנים של הבשלת המחזור ההורמונלי החל מגיל 10 בבנות ובעיקר בגיל 12 שנים. מכאן והלאה, יהיה מספר הבנות והנשים הסובלות מכאב ראש גבוה בצורה משמעותית מאשר אצל בנים או גברים.

כאבי ראש בילדים יכולים להתבטא בצורה שונה מאשר במבוגרים, והביטוי של הסוגים השונים של כאבי ראש בילדים והטיפול המתאים יתוארו כאן. חשוב מאוד לדעת שהאבחנה של כאב ראש שפיר נעשית רק לאחר שנשללו גורמים אחרים מסוכנים לכאב. כלל הברזל הוא, שאם ילד מדווח על כאב ראש חדש, או אם נראה שהוא סובל מכאב, יש לדווח על כך לרופא. המפתח לאבחון נכון של כאב ראש מצוי בתיאור הכאב ובבדיקה הנוירולוגית.


מיגרנה בילדים

מיגרנה היא צורה של כאב ראש חזק שמופיע בהתקפות חוזרות ויכול לשבש בצורה ניכרת את איכות החיים של הסובל ממנה. במבוגרים, למיגרנה יש מאפיינים מוכרים, עם כאב ראש המופיע בדרך כלל בצד אחד של הראש (באזור הרקה) בצורת פעימות, כלומר בקצב של דופק הלב. הכאב חזק מאוד, מפריע לתפקד, נמשך בין 4 שעות ועד 3 ימים (ללא טיפול), והוא מלווה בבחילות, הקאות ורגישות לאור ורעש. יש צורות נוספות של מיגרנה המתחילות עם מגוון סימנים נאורולוגים לאחריהם מופיע הכאב (אלו מצביעים על מיגרנה עם אורה ועיקר ההפרעה הם נצנוצים או ברקים בשדה הראיה או גם הפרעות בדיבור נימול ועוד).
 
מיגרנה יכולה להתחיל בכל גיל, וגם בילדים קטנים. בגלל הקושי לקבל מילד קטן הסבר מדויק מה כואב לו כדאי להיעזר בציור או במשחק. בתמונה ציירה ילדה בת 8 את כאב הראש שלה ואפשר לראות בבירור את הסבל שלה ואיך הכאב דופק בראש כמו פטיש (פועם). 
 


 פעמים רבות יהיו ההורים המקור למידע על מהלך הכאב ולעיתים גם אם הילד עצמו אינו מתלונן. למשל, שימו לב להתנהגויות הבאות:  "הילד פתאום נהייה שקט, נשכב, נהייה חוור, מסתגר בחדר וסוגר את האור, אינו יוצא לשחק עם חברים, אינו רוצה לאכול" וכו'.

בילדים המיגרנה יכולה להופיע בצורה שונה מאשר במבוגרים וגם הטיפול בה לא תמיד דומה לשל מבוגרים. למשל, ייתכן שכאב המיגרנה יימשך רק שעה אחת והאופי שלו
יהיה כמו לחץ בכל הראש ולא פועם. בנוסף, ישנן מספר תופעות מיוחדות של מיגרנה [במיוחד מיגרנה עם אורה] שמופיעות בעיקר בילדים:

מיגרנה בזילרית:
סוג של מיגרנה עם אורה הקרויה על פי הופעת סימנים נאורולוגים שמתפתחים כנראה מאזורי מוח שמקבלים דם מהעורק הבזילרי. התופעה יכולה לכלול סחרחורת, ראיה כפולה, קשיים בדיבור, הליכה לא יציבה, ישנוניות, הפרעה בהכרה עד עילפון, ולאחריהן יופיע כאב הראש.

 מיגרנה עם בלבול:
מצב בלבול שמתבטא בשינוי בהתנהגות או הפרעה בהבנה של הסביבה וכאב ראש שמופיע לאחר מכן.

עליזה בארץ הפלאות:
 פתאום הדברים נראים קטנים מאוד כמו שמסתכלים הפוך במשקפת, או הכל נראה גדול יותר. 

כאבי בטן והקאות מחזוריות:
מתבטאת בכאב בטן במקום כאב ראש מלווה בהקאות מחזוריות. צורה זו והבאות הן כנראה ביטוי נוסף של מיגרנה בילדים וחלקם יפתחו מיגרנה רגילה בהמשך חייהם. צורה נוספת יוצאת דופן היא של סחרחורת התקפית של הילדות: מצב זה מתבטא בהתקפי סחרחורת המופיעים כל מספר שבועות. צורה מיוחדת אחרת היא של כאבי צוואר חוזרים: אלו ייתכנו במקום כאבי ראש ולעיתים יופיע עם הטיה ממושכת של הראש בכוון אחד (טורטיקוליס).

מחלת הנסיעה: זוהי תופעה מוכרת בגיל הצעיר המתבטאת בבחילה ועד הקאה במהלך נסיעה. הילדים הרגישים לכך סובלים בעיקר בנסיעות ארוכות, באוטובוסים או בסיבובים. התופעה חולפת פעמים רבות עם ההתבגרות אולם לרבים נשאר קושי לקרא בנסיעה או לשבת בכוון הפוך לנסיעה. רבים הסובלים ממיגרנה מתארים שבילדות הייתה להם מחלת הנסיעה, אך הקשר המדויק בין שתי התופעות עדיין אינו ברור לחלוטין. 
 
הטיפול במיגרנה בילדים
  
מסיבות ברורות אני מנסה להמעיט בטיפול התרופתי בכאב ראש בילדים. למרבה המזל, בילדים רבים כאב המיגרנה קצר והוא מוקל לאחר שינה. אצל חלק גדול מהילדים הכאב מופיע בשעות הצהרים או ערב, כך שניתן ללכת לישון לזמן קצר ולא נגרמת פגיעה קשה בלימודים.
סדר היום: מניסיוני, ניתן להפחית את תדירות הכאבים ועוצמתם על ידי שמירה על סדר יום קבוע. הכוונה היא לקום בבוקר וללכת לישון בשעות קבועות ככל האפשר, גם בסוף שבוע, ולשמור על זמנים קבועים של שתייה וארוחות. 
רפואה משלימה: אינני רואה מניעה לנסות טיפול ברפואה משלימה, אולם רק לאחר אבחנה של סוג כאב הראש על ידי רופא. הטיפולים שעמם יש נסיון יחסית גדול הוא בשיטת ביופידבק שלו יש מעט תופעות לוואי והוא קל יחסי לביצוע. דיקור במחטים היא שיטה מצוינת לכאב ואין שום בעיה לבצע אותה בילדים. מניסיוני, טיפלתי בילדים רבים בדיקור במחטים והם נהנים מהטיפול ועומדים בו בדיוק כמו מבוגרים. לפי הצורך ניתן לשלב טיפול במגע כמו בעיסוי רפואי או ברפלקסולוגיה.
תרופות: במידה וזה אינו מספיק אפשר להשתמש בתרופות נוגדות כאב מסוגים שונים, על פי הנחיית רופא בלבד. לכאב עצמו ניתן לתת תרופות ייחודיות ויעילות למיגרנה הקרויות טריפטנים. תרופות אלו מיועדות כיום לשימוש במבוגרים מעל גיל 18 בלבד, אך ניתן לשלב אתן גם לילדים. בילדים אצלם יש הרבה התקפי כאב ראש יש מקום לתת טיפול תרופתי מונע.
 
 כאב ראש שאינו מיגרנה
  
ילדים סובלים כמו מבוגרים מכאבי ראש מסוג מתח (Tension). כאב זה חלש יותר, יש לו אופי של כאב עמום המופיע בכל שטח הראש וללא בחילות או רגישויות אחרות. התדירות של כאב זה משתנה ויכולה להיות פעם בחודש או פחות, אבל גם כל שבוע והוא יכול להמשך גם כמה ימים. יש ילדים אצלם נגרם הכאב בעקבות הימנעות ממושכת מאוכל או שתייה או עייפות. אצל אחרים ניתן לראות עלייה בשכיחות כאב זה בתקופות לחץ (בחינות) ומתח.

בשנים האחרונות מתרבות העדויות שילדים כמו מבוגרים, עלולים לסבול מכאב דומה המופיע בצורה כרונית קבועה ומדי יום. כאב זה נקרא 'כאב ראש כרוני יומי' והוא נמשך ללא הפסקה ואפילו שנים! הטיפול בכאבים אלו שונה ממיגרנה, כשחשוב לדעת שבחלק מהמקרים ההתפתחות של כאב כרוני יכולה לסמן מצוקה פנימית אצל הילד כשהכאב הוא הביטוי החיצוני של המצב הפנימי. כשעולה אפשרות כזו יש מקום לברר גם מה קורה בסביבה היומית של הילד, בבית הספר, עם חבריו, או בבית, ובמידת הצורך לבקש גם עזרה מקצועית בכוון זה. 
 
כאב ראש מיוחדים
  
במבוגרים, קיים כאב ראש מיוחד הקרוי כאב מקבצי. זהו כאב ראש חזק וקשה מאוד המופיע מאחורי העין, הוא נמשך בממוצע כשעה ויכול להופיע מספר פעמים ביום אחד במשך מספר שבועות ונעלם. הכאב מתאפיין גם באי שקט וחוסר מנוחה ניכרים, ושבאותו צד של הכאב יש אודם בעין, דמעות, והנחיר באותו צד נסתם או דולף. כאב זה אינו שכיח אך קיים גם בילדים. לאחרונה הגיע לחדר מיון ילד בן שבע שהוריו סיפרו שבשבועות האחרונים הוא נוטה להתפרץ פתאום בבכי ונכנס לאי שקט רב שנמשך כשעה. הבירור העלה דברים נוספים לפיהם חשבנו שכנראה מדובר בכאב מקבצי, שניתן לטפל בו על ידי שאיפת חמצן לזמן קצר. בדיווח מעניין שפורסם בספרות הרפואית לאחרונה, תוארו ממצאי בדיקה אצל ילדים שסבלו ממאורעות של אי שקט חולף. החוקרים מצאו שבחלק מהילדים נגרם כנראה אי השקט הקיצוני מכאב ראש מהסוג המקבצי וטיפול מתאים עזר לילדים אלו.

כאבי ראש אחרים מתוארים לעיתים על ידי ילדים בזמן מאמץ גופני. פעמים רבות מתחיל כאב כזה עם עליה בפעילות הגופנית, למשל לאחר הצטרפות לחוג ספורט. במקרים אלו יש לבצע בדיקה גופנית ונוירולוגית כדי לשלול קיומם של גורמים שעלולים לגרום לכאב ראש בזמן מאמץ. אם גורמים כאלו נשללו, מדובר קרוב לוודאי בכאב ראש שפיר וניתן להתמודד איתו על ידי עליה הדרגתית בפעילות או בעזרת תרופות. 
 
איך לבצע בירור כאב ראש בילדים

אחת השאלות השכיחות שמציגים הורים מודאגים, שפנו עם ילדם לרופא לבירור תלונת כאב ראש, היא האם לא כדאי לבצע הדמיה של המוח (CT/MRI) או לבצע בדיקות אחרות?
התשובה הנכונה היא שבחלק גדול מהמקרים ניתן להימנע מבדיקות אלו. המפתח לאבחון נכון של כאב ראש טמון בתיאור מדויק של הכאב ובממצאי הבדיקה הנוירולוגית של הילד. על סמך נתונים אלו יוכל הרופא המנוסה לדעת במרבית המקרים באיזה כאב מדובר ומתי יש צורך בבדיקות נוספות. כדאי לזכור, שבבדיקות הדמיה מסוימות יש גם סיכונים ויש לבצע אותן רק לאחר שיקול דעת ולא ל"יתר ביטחון".
יש גם בדיקות שלא נהוג לבצען באופן רוטיני כמו EEG. רבים, בגלל שהכאב הוא במצח וסמוך לעיניים ולפנים, מבצעים בדיקות עיניים ושל מערכת הסינוסים. כל זמן שהבדיקה אינה נושאת סיכון היא אינה מהווה בעיה. מצד שני, אם לא נמצא גורם לכאב, יש להמשיך בבירור ולהביא הקלה לסבל.

בסך הכל, ילדים סובלים מכאב ראש. בירור נכון יביא לאבחנה נכונה ואז גם טיפול נכון והקלה בסבל.