כאב ראש בגיל המבוגר
 
אנשים מבוגרים סובלים כמו כולם מכאבי ראש. אבל, הסיבות לכאב ראש בגיל המבוגר שונות מבצעירים ודורשות טיפול שונה. בכתבה יתוארו כאבי ראש המופיעים בעיקר בגיל המבוגר ויינתנו גם המלצות לטיפול.
כאבי ראש נפוצים מאוד בין האנשים. במרבית המקרים, כאב ראש הנה בעיה של אנשים צעירים והם מהווים את החלק המכריע שסובל מבעיה זו. עם הגיל יורדת שכיחות כאבי הראש הראשוניים, כמו מיגרנה, אך  מצד שני, מתחילים להופיע בגיל המבוגר כאבי ראש הנובעים מגורמים שהגיל קשור אליהם: השינוי באורח החיים, בתזונה, מחלות רקע וגם כתוצאה מתרופות. אין הבדל בטיפול בכאב באנשים מבוגרים מול צעירים ואין סיבה שאדם מבוגר, בכל גיל, יסבול מכאב שיפריע לאורח החיים שלו ויפגע באיכות חייו. כאב בכלל וכאב ראש בפרט, אינו דבר ש"צריך ללמוד לחיות אתו", וכאבים אינם "חלק מההזדקנות". בכל אדם כדאי לזהות מהו הגורם לכאב וניתן להקל על הכאב כמעט בכל מקרה. בכתבה הנוכחית יתוארו סוגי כאב ראש הקשורים יותר לגיל המבוגר והטיפול המומלץ להם.
 
דלקת בכלי הדם - טמפורל ארטריטיס
 
זוהי צורת כאב לא נפוצה אך יכולה להיות מסוכנת מאוד ולכן תתואר ראשונה. לדוגמא סיפור חולה שפנה למרפאתי: אהרון פנה למרפאה לטיפול בכאב ראש ודיווח על כאב שהחל לפני מספר חודשים. הוא בן 73 ומתפקד באופן עצמאי לחלוטין, וסיפר שמזה כבר כמה חודשים אינו חש בטוב. הוא סובל מחולשה והרגשה כללית לא טובה ויש לו כאב ראש עמום שמתרכז ברקה הימנית. אמנם זהו סיפור שנשמע רגיל למדי, אך אצל אדם מבוגר סיפור כזה יכול להעלות חשד לבעיה מורכבת. כששאלתי את אהרון אם ירד לאחרונה במשקל ענה לי שבאמת אין לו מי יודע מה תיאבון ואכן ירד במשקל. סיפור זה העלה מיד חשד לקיומה של מחלה דלקתית, שאכן אומתה בבדיקה של כלי הדם ברקה הימנית ובבדיקות דם, ושמה טמפורל ארטריטיס, דלקת בכלי הדם. זוהי מחלה הפוגעת בכלי דם ויכולה להביא לסתימה שלהם. היות ומדובר בכלי דם הנושאים דם למבני הראש והמוח, מובן שיש צורך בטיפול דחוף ואכן אהרון טופל מיד במינון גבוה של סטרואידים (קורטיזון). מחלה זו פוגעת באנשים בני 50 שנים ומעלה ויש לטפל בה בצורה דחופה לפני שהדלקת תגרום לנזק. בהתאם, כדאי לזכור שכל כאב ראש חדש מצריך פניה והתייעצות עם רופא. 
 
ספיגת העצם - אוסטאופורוזיס
זוהי בעיה שכיחה ככל שהגיל מתקדם. לא בכל אחד מצב זה גורם לכאב, אך ישנם אנשים אצלם ניוון העצמות עלול לגרום לשינויים גם במפרקים של עמוד השדרה הצווארי. מפרקים אלו מאבדים את העמידות שלהם לספוג זעזועים וטווח התנועה שלהם פוחת. דבר זה משפיע גם על מערכת שרירי הצוואר והתוצאה יכולה להיות הגבלה בתנועת הראש וכאב שמוקרן מהצוואר כלפי הראש. ברוב המקרים הכאב ירוכז בחלק האחורי של הראש אולם יכול לטפס ולהגיע גם למצח, בצד אחד או משני צדי הראש. הטיפול במקרים אלו מתבסס על תרופות המשפרות את מבנה העצם, בכדורים או בספריי לאף ובתרופות נוגדות דלקת. כיום ישנן תרופות חדשות מסוג זה הניתנות ללקיחה פעם אחת ביום והשפעתן על הקיבה פחותה מהתרופות מהדור הקודם. לטיפול המונע יש חשיבות רבה מאוד בעניין זה. ככל שנרבה בפעילות גופנית, כך תהיה מערכת השלד שלנו, העצמות והשרירים, חזקה יותר ועמידה יותר לשינויי הגיל. לכן מומלץ מאוד לעסוק בפעילות גופנית בצורה קבועה, בהתאמה ליכולת הלב והריאות. קריאה, משחק קלפים, צפייה בטלוויזיה, שהן פעולות מקובלות מאוד להעביר את הזמן בגיל המבוגר, אינן קשורות כלל לתנועה. מי שרוצה להגן על עצמו מפני נזקי הגיל, טוב יעשה אם ישתתף באופן קבוע בפעילות גופנית במסגרת מתאימה כמו חוגי התעמלות לגיל המבוגר, הליכה וכדומה. המודעות לצורך בפעילות כזו עלתה מאוד בשנים האחרונות וניתן למצוא במקומות רבים מסגרות מתאימות לגיל המבוגר. 
 
טיפול הורמונלי בנשים
נשים רבות הסובלות ממיגרנה מצפות בכיליון עיניים לזמן שיפסק המחזור החודשי מתוך תקווה שאתו תיעלם גם המיגרנה. בנשים רבות יש למיגרנה קשר חזק למחזור ההורמונלי החודשי, ועבור לא מעט מהן עם הפסקת המחזור החודשי יפסק גם הסבל ממיגרנה. היום לעומת זאת המצב שונה. עם הפסקת המחזור החודשי מתחילות נשים רבות ליטול טיפול הורמונלי במטרה למנוע תופעות גופניות שונות. בין השאר יכול הטיפול ההורמונלי לשמור גם את המיגרנה! כאשר קורה דבר זה, יש מקום לנסות צורות שונות של נטילת תחליפים הורמונלים, כמו במדבקות, או במינונים שונים. בכל מקרה ניתן לטפל במיגרנה בהצלחה כמו במקרים אחרים. 
 
יתר לחץ דם
אנשים רבים חושבים שכאב ראש הוא סימן לעליה בלחץ הדם. למעשה הדבר אינו כך. מחקרים רפואיים הראו ששינויים בלחץ הדם אינם גורמים לכאב ראש אלא במצבים קיצוניים, עם עליה גבוהה מאוד, ומסוכנת, בלחץ הדם המלווה בפגיעה ברקמת המוח והתפתחות תופעות נוירולוגיות נוספות. ההסבר מדוע יש כאלו המספרים שהיה להם כאב ראש ומדידה הראתה לחץ דם גבוה קשורה כנראה לעובדה שכאב הראש גרם לדאגה ולמתח מסוים, ואלו יכולים, באופן נורמלי, לגרום לעלייה זמנית בלחץ הדם ולא להפך. 
 
כאב ראש והמצב הנפשי
קשר הדוק קיים בין המצב הנפשי של האדם ורמת התפקוד הגופנית שלו. מסתבר, שהביטוי הגופני השכיח ביותר של מצב רוח ירוד הם כאבים! אנשים רבים כלל אינם מודעים לעובדה שמצב הרוח שלהם אינו טוב ודבר זה נקרא 'דיכאון סמוי', תופעה שאינה כלל נדירה בגיל המבוגר. עם העלייה בגיל משתנה מאוד אורח החיים שלנו, מבחינה תעסוקתית, חברתית וגופנית. אנשים שהיו פעילים כל חייהם ושהסביבה והחברה נזקקו להם, עלולים להרגיש לאחר גיל הפרישה מעבודה שהם לא נחוצים ומיותרים. כשמשתלבים בכך גם בדידות חברתית בגלל פטירת בן זוג או חברים, ומוגבלות גופנית בגלל מחלות יכולה להתפתח פגיעה בדימוי העצמי שתביא למצב רוח ירוד. לכאורה, רבים ימשיכו לתפקד "כרגיל" ויטענו בתוקף ש'הכל בסדר', אך בפועל יהיו סימנים למצב זה שיתבטאו בצורות גופניות שונות: ירידה בתיאבון ובמשקל, ירידה בחשק המיני, הפרעה בשינה, ירידה בעניין בנעשה בסביבה ובפוליטיקה, ניתוק חברתי, וכאמור כאבים שונים. חלק גדול מהמבוגרים הפונים לטיפול בגלל בעיית כאב ראש וכאבים אחרים סובלים מבעיה זו. הטיפול הנכון אינו בתרופות נגד כאב אלא בשורש הבעיה. כדאי לנסות מה הוביל ליצירת המצב. במקרים רבים ניתן לעזור על ידי החזרה למעגל הפעילות היצירתית, בהתאם ליכולת. למשל עידוד לחידוש קשרים חברתיים, השתתפות במועדונים, הליכה ללימודים, יציאה לפעולות התנדבות או פיתוח תחביבים כמו ציור פסול וכדומה. פעילות גופנית מבוקרת חשובה מאוד ונותנת למטופל את האמונה שיש לו שליטה על הגוף שלו ויכולת לבצע מטלות. בערים רבות ישנן מסגרות חברתיות מתאימות לכך ומועדוני ספורט לגיל המבוגר והפנייה אליהם מהווה חלק חשוב בטיפול. בנוסף כדאי להתאים טיפול תרופתי שכולל שילוב תרופות נגד כאב ולמניעת דיכאון. בתרופות אלו ניתן להשיג הקלה בכאב, שיפור איכות השינה והתיאבון ושיפור ניכר במצב הרוח. יש מי שמהססים ליטול תרופות מסוג זה מחשש להתמכרות או מבושה, אולם הן מתאימות גם למי שמרגיש שמצב הרוח שלו ותפקודו ירודים בגלל הכאב ולא להפך. ניסיון טיפולי בפיקוח רפואי יכול פעמים רבות לחולל פלאים ולשפר בצורה יעילה את התפקוד. 
 
בסך הכל, אין סיבה היום להמשיך לסבול מכאב ראש ואין צורך "ללמוד לחיות עם זה"!
בטיפול קפדני וסבלני, ניתן להגיע לשילוב הנכון, בשבילך, ולצמצם בצורה ניכרת את הסבל מהכאב!