מהי מיגרנה
 
מיגרנה היא צורה מיוחדת של כאב ראש: זהו כאב חזק מאוד מלווה בבחילה ורגישות לאור לרעש. לעיתים המיגרנה מלווה בתופעות נוירולוגיות הקרויות אורה. בכתבה הסבר מהי מיגרנה, צורותיה השונות כולל בילדים והטיפול.
מיגרנה: כואב, אבל ניתן לטפל בה!

זה תופס אותך פתאום, מתוך בריאות מלאה. פתאום הראש מתחיל לכאוב, כאב שהולך ומתגבר בהתמדה, עד שהראש מרגיש כמו מתפוצץ. את הכאב מתחילה ללוות בחילה ומתפתחת רגישות עזה לאור ולרעש. במצב הזה מאוד קשה לך לתפקד, ואם רק היה אפשר, היית רוצה לעצום עיניים, ולשכב לכמה שעות בחדר חשוך ושקט, עד יעבור זעם.

איך מתבטאת מיגרנה?


 כן, זהו התקף של מיגרנה. המיגרנה היא סוג אחד של כאב ראש המתואר כבר בספרים קדומים, ויש לו מאפיינים מיוחדים. מקור השם כנראה במילה "המי-קרניאה" שפירושו חצי ראש, ואכן, למיגרנה  יש נטייה להתבטא ככאב בצד אחד של הראש –בעיקר ברקה, במצח או סביב לעין, אם כי כשהכאב חזק  הוא יכול להיות מפושט בכל הראש. פעמים רבות הכאב מורגש בפעימות, כמו דופק הלב, דבר המרמז כנראה על הקשר עם כלי הדם שבמוח. בצורה אופיינית, הכאב של המיגרנה מלווה בכמה תופעות. האדם הסבול מהמיגרנה מתחיל לסבול מבחילה ואינו יכול לאכול. לעתים מתפתחת הבחילה להקאות שגורמות לתחושה מאוד לא נעימה אבל למרבה ההפתעה עוזרות לחולים רבים ומקלות על הכאב. לכן יש כאלו שאפילו מכניסים אצבע לפה ומקיאים בצורה יזומה כדי להקל על כאב המיגרנה. כמו כן מתפתחת רגישות לסביב בזמן ההתקף. החולה נהייה רגיש מאוד לאור, לרעש ולריחות כך שהוא מעדיף להתבודד ולהסתגר בחדר חשוך. ללא טיפול, הכאב והתופעות יימשכו בין 4 שעות ל 3 ימים, עם עליות ומורדות. 

מיגרנה ותופעות נוירולוגיות

יש כמה סוגים של מיגרנה. ההתקף המתואר למעלה הוא צורה של מיגרנה רגילה הקרוייה מיגרנה ללא אורה. הסוג השני של מיגרנה, שהוא פחות שכיח, נקרא מיגרנה עם אורה (aura) והוא כולל כמה צורות שונות. באנשים הסובלים מצורה זו של מיגרנה, יתחיל ההתקף בצורה שונה לגמרי. עוד לפני שיתחיל כאב או כל תופעה אחרת, יופיעו לפתע סימנים נוירולוגיים שונים, שנקראים "אורה" (סימנים מקדימים). הסימנים השכיחים ביותר שמופיעים כאן קשורים לראיה: האדם רואה פתאום אורות מנצנצים, קווים דמויי ברקים, כתמי צבע כמו לאחר סינוור או לחילופין היעלמות חלק משדה הראיה (ראו תמונות). אורות אלו מופיעים על פי רוב בצד אחד של שדה הראייה, והם גדלים עד שיכולים לכסות את כל שדה הראיה ולהפריע בצורה משמעותית לתפקוד.
תופעות פחות שכיחות הן הופעת  תחושת נימול ביד , ברגל או צד אחד של הפנים ועד חולשה מלאה בצד אחד של הגוף.  תופעה זו יכולה להתחיל בכל מקום במוח ולהתבטא במגוון עצום של צורות, למשל, הפרעה בדיבור, סחרחורת, דמיונות, בלבול ובעצם כל דבר שהמוח יודע לעשות. הפרעות אלו נמשכות בממוצע כ 20 דקות, הן חולפות במהירות בדרך כלל ואז מתחיל כאב הראש האופייני עם התופעות המלוות אותו. 
האורה נגרמת בגלל הפרעה בתפקוד החשמלי של המוח. באדם הסובל ממיגרנה היא יכולה להופיע בכל התקף או בחלק מההתקפים ולפעמים לבדה, וללא כאב הראש.
במצבים הבאים מומלץ לפנות להערכה רפואית: אם מופיעה תופעה כזו לראשונה בחיים. אם מוכרת לך הפרעה זו אצלך, אבל היא שינתה את צורתה. אם יש לך הפרעה כזו ואת נוטלת גלולות. 

תמונות: צורות שונות של הפרעות ראיה כחלק ממיגרנה עם אורה.
     
  
במי ומתי מופיעה מיגרנה

גנטיקה ותורשה. המיגרנה הנה תופעה נפוצה. כ 15-20% מהנשים (כמעט כל אחת מ 5 נשים!) וכ 8% מהגברים סובלים ממנה. יש לה נטייה להופיע במשפחות אך אין למחלה תבנית תורשתית ברורה כלומר, לא ברור מהו בדיוק הקשר הגנטי. למשל, בתאומים זהים ייתכן שלאחד תהיה מיגרנה ולשני לא. משמעות הדבר היוא שישנם גם גורמים סביבתיים, לא גנטיים, שמשפיעים על התפתחות המיגרנה. לאחרונה זוהו שני גנים שגורמים לצורה מסוימת של מיגרנה עם אורה - המתבטאת בצורת שיתוק חולף, ויתכן שבשנים הקרובות נהייה עדים לגילויים נוספים בכיוון זה. 
 
הגיל. על פי רוב המיגרנה תתחיל בגיל צעיר, בעיקר בין גיל 20 ל 40 שנים, אבל גם ילדים או מבוגרים יותר אינם מחוסנים ממנה. בילדים הביטוי של הכאב יכול להיות בצורות שונות והיות ויש קושי לקבל מידע מדויק מילדים כדאי להשתמש בעזרי ציור.

ילדה בת 7 שציירה את כאב הראש שלה.
הכאב דופק כמו פטיש.


תדירות ההתקפים
. תדירות ההתקפים שונה מאדם לאדם. התדירות הממוצעת של התקפי מיגרנה היא 1 לחודש אבל היא נעה מכאלו שיסבלו מהתקפים בודדים במשך החיים בזמן, ועד אחרים אצלם יהיו שני התקפים או יותר בשבוע. בחלק מהאנשים המיגרנה תתפתח לצורה כרונית של כאב ראש כל יום, כאב כרוני יומי.

איך נגרם התקף המיגרנה

מיגרנה אינה מחלה פסיכוסומטית! זוהי הפרעה ביולוגית אמיתית שנגרמת בגלל שינוי בתפקוד כלי דם במוח. מסיבה שעדיין לא ברורה, נוצרת באפן פתאומי דלקת בכלי דם במוח. במקום מסוים במוח כלי הדם מתרחבים ובהשפעת הדלקת הופכים לרגישים, ואז פעימות הדם גורמות ללחץ על דופן כלי הדם והמתח הזה גורם לכאב הפועם שמורגש במיגרנה. הדלקת בכלי הדם היא דלקת כימית ולא נגרמת מחידק או מוירוס. היא מתחילה מסיבה לא ברורה ומסתיימת לבד תוך כיום אחד. כנראה ששינויים הורמונלים, הפרעות בשינה, או אפילו מאכלים מסויימים עלולים לגרום לתחילתה של הדלקת.

הגורמים למיגרנה

למי שיש נטייה לסבול ממיגרנה, תתכן רגישות למספר גורמים שעלולים להשפיע על הופעת התקף והקשר עם המאזן ההורמונלי הוא המוכר ביותר. בזמן שעד לגיל ההתבגרות שווה שכיחות המיגרנה בבנים ובנות, עם תחילת השינויים ההורמונלים של מחזור הווסת עולה בצורה חדה שכיחותה בבנות. קשר זה מודגם גם בנטייה של מיגרנה להיעלם במהלך ההריון; להתבטא אצל חלק מהנשים באופן קבוע במהלך המחזור החודשי, כשאצל נשים רבות היא נחלשת בגיל הפסקת המחזור החודשי. הקשר בין מיגרנה ותזונה עדיין לא ברור לחלוטין. אמנם לשוקולד, גבינות עשירות בשומן ויין אדום מיוחסת באופן מסורתי היכולת לזרז הופעת מיגרנה, אך דבר זה נכון כנראה רק אצל חלק קטן מבין הסובלים ממיגרנה.


מאכלים שבאופן מסורתי נחשבים גורמים לכאב ראש:
יין אדום, גבינה צהובה, מוצרי בשר מסוימים, אלכוהול
ומשקאות כוללי אספרטיים.


גם החסרת ארוחה,  ובוודאי שצום ממושך, יכולים לזרז הופעת כאב ראש. במחקר שערכנו, דיווחו אנשים רבים שנטילת משכך כאבים לפני צום יום כיפור, יכול למנוע את הופעת כאב הראש במהלך הצום!. לקשר תזונה - כאב ראש,  מוקדשת כתבה נפרדת. גם שינוי בהרגלי השינה יכול להשפיע על המיגרנה. במיוחד בולט הדבר בסוף שבוע או חופשות, כשישנים יותר שעות או כשהולכים לישון מאוחר יותרומתעוררים עם מיגרנה. למי שסובל מכאב כזה אני ממליץ להתעורר בשעה הרגילה ולשתות ולאכול כרגיל, גם בימים אלו. הקשר האפשרי הוא דרך מרכזים מסוימים במוח. אנו מעריכים היום שמרכזים בגזע המוח מופעלים ויכולים לעורר את התחלת התקף המיגרנה. מה בדיוק מפעיל מרכזים אלו נמצא עדיין בשלבי מחקר אולם, הם סמוכים מאוד למרכזי שינה וייתכן ששינוי בצורת השינה יכול להפעיל את המרכז המעורר מיגרנה. מתח נפשי, שעלול להחמיר כל מחלה, יכול גם לזרז הופעת מיגרנה אך אינו מהווה בדרך כלל את הסיבה למיגרנה.

הטיפול במיגרנה

הטיפול במיגרנה קיבל תאוצה רבה בשנים האחרונות, עם ההכרה בנטל הכלכלי הגדול שיש לתופעה זו על החברה כולה. כיום יש בידנו טיפולים יעילים מאוד למיגרנה, והמחקר לפיתוח אמצעים נוספים לטיפול במיגרנה נמשך ללא הפסקה. הטיפול ניתן רק לאחר בדיקה מקיפה של מערכת העצבים ואבחנה שמדובר במיגרנה ולא בכאב ראש שנגרם ממקור אחר.
בטיפול במיגרנה יש שני כיוונים: טיפול מונע וטיפול בהתקף.
הטיפול המונע במיגרנה. אם יש לך תדירות גבוהה של התקפי מיגרנה (4 או יותר בחודש), קרוב לוודאי שאציע לך טיפול מונע. המניעה מתחילה בזיהוי גורמים אפשריים למיגרנה, למשל על רקע שינה, והסבר כיצד להימנע מהם. תוספת תרופות יכולה לייעל בצורה משמעותית את מניעת ההתקפים, כשמבין המון תרופות שנוסו, תרופות להפחתת לחץ דם נמצאו יעילות ביותר ונעשה שימוש גם בתרופות אחרות שיש להן השפעה על מרכזים עצביים במוח כמו תרופות נוגדות אפילפסיה או נוגדות דיכאון ואחרות. חשוב לדעת, שבטיפול בכאב אין מתכון קבוע להצלחה, ולכן אני נוהג להתאים לכל אחד את התרופה והמינון המתאים לו, עד להשגת יעילות מרבית. להגברת היעילות  ניתן להוסיף תרופות נוגדות דלקת, ונמצא שגם למגנזיום וויטמינים יתכן מקום בטיפול מונע. את הטיפול מומלץ לקחת ל 6 חודשים לפחות ומטרתו להפחית את תדירות ההתקפים ועוצמתם. היות ובכל טיפול רפואי ייתכנו גם תופעות לוואי, כדאי שהטיפול יתבצע בהשגחת רופא. הרפואה המשלימה מציעה מגוון שיטות לטיפול במיגרנה, כשלדעתי, לדיקור במחטים סיכוי ההצלחה הגדול ביותר. דיון בשיטות אלו, אערוך בכתבה נפרדת.
הטיפול בהתקף מיגרנה. החלק השני של הטיפול, נועד להעניק לך כלים להחליש ולקצר התקף מיגרנה, אם זה מגיע. יש כאלו שיגיבו גם לאמצעים פשוטים כמו לחץ מקומי ברקה, בשיפולי הגולגולת או בצוואר. רבים אחרים נעזרים בתרופות לשיכוך כאב במהלך המיגרנה, אך אלו יעילות להתקפים קלים עד בינוניים בלבד. כן, אם לאחר נטילתן הכאב ממשיך, סימן שבמקרה זה יש צורך בטיפול אחר.
בשנים האחרונות פותחו תרופות חדשות למיגרנה, הפועלות על מערכת הסרוטונין (מתווך תוך מוחי). תרופות אלו יעילות מאוד ומסוגלות אצל רוב האנשים להפסיק את התקף המיגרנה תוך פחות משעתיים. תרופות אלו מסוגלות להפסיק את תהליך הדלקת בכלי הדם והן עושות זאת ביעילות. לתרופות אלו אין השפעה על כאבים אחרים בגוף והן מיועדות רק למיגרנה. כיום ישנן כבר 5 תרופות כאלו בארץ והן שייכות לקבוצה הקרוייה 'טריפטנים'. תרופות אלו יקרות והן דורשות מרשם רופא. [מידע מפורט על תרופות בכתבה נפרדת.]
 
בסך הכל, אין סיבה היום להמשיך לסבול ממיגרנה ואין צורך "ללמוד לחיות עם זה"!
בטיפול קפדני וסבלני, ניתן להגיע לשילוב הנכון, בשבילך, ולצמצם בצורה ניכרת את הסבל מהמיגרנה.

דר' אמנון מוסק