טיפול במיגרנה על ידי הזרקת רעלן הבוטולינום
 
הזרקת רעלן הבוטולינום (בוטוקס, דיספורט) מהווה טיפול חדש ויעיל מאוד במיגרנה! הרעלן הוא חומר רעל טבעי המיוצר על ידי חיידק. בשימוש נכון הוא גורם לשיתוק שרירים מבוקר והזרקה לשרירי הקרקפת נמצאה יעילה במיגרנה. פרטים מלאים קראו בכתבה.
טיפול חדש למיגרנה תופס מקום עתה גם בישראל. זהו רעלן הבוטולינום ולהלן הפרטים:

מהו רעלן הבוטולינום: זהו חומר רעל המיוצר על ידי חיידק הבוטולינום. החיידק מוכר היטב ברפואה ועלול לגרום נזק כאשר אוכלים למשל שימורי קופסא מקולקלים. החומר שמיוצר על ידי החיידק הוא חומר רעל הגורם לשיתוק השרירים ועד מוות. בשנים האחרונות הצליחה הרפואה לרתום את הרעל שמייצר החיידק, רעלן הבוטולינום, לצרכיה ומרעל הוא הפך לתרופה חשובה.

איך משתמשים ברעלן: כאשר מזריקים כמויות מדודות של הרעלן לשרירים ניתן להשיג שיתוק מבוקר שלהם ולדבר זה יש חשיבות עצומה. בעיקר נעשה שימוש ברעלן לשיתוק שרירים בהם יש עודף פעילות, למשל טיקים. השריר שמתכווץ בצורה לא רצונית מוחלש מאוד לאחר ההזרקה והטיק נעלם. יש צורך חיוני לדעת לאן להזריק וכמה להזריק כדי לא לגרום נזק.

לאיזה מטרות ניתן להשתמש ברעלן הבוטולינום: הזרקת הרעלן לכל איבר בו יש פעילות יתר של השרירים יכולה להביא תועלת. למשל בהפרעות תנועה כמו טיקים; בפסורה בפי הטבעת ואז משתחררים השרירים ומאפשרים החלמה ומתן צואה קלים יותר; בהזרקה סביב קמטים בפנים השרירים משתחררים והקמט נעלם. ועוד.

השימוש ברעלן במיגרנה: בשנים האחרונות מסתבר שהזרקת הרעלן לשרירי הקרקפת יכולה לעזור גם בהקלה במיגרנה. ההזרקה נעשית לשרירי המצח, הצדעיים ולעיתים גם מאחורי הראש והצוואר. נראה שההזרקה יכולה לעזור ל 65% מהמטופלים להשיג הקלה בתדירות כאב הראש ועוצמתו.
משך הפעולה והשפעות אחרות: הרעלן מפורק על ידי הגוף תוך כשלושה חודשים. לאחר מכן יש צורך לחזור על ההזרקה כדי לקבל תוצאה חוזרת. לעיתים יכולה להיות פעולת הרעלן ממושכת יותר.

יתרונות רעלן הבוטולינום על טיפול אחר: החומר אינו נספג בגוף ואינו משפיע על איברים אחרים וכמעט אין לו תופעות לוואי. פעולתו ממושכת לכמה חודשים שבמהלכם יכולה המיגרנה להיעלם ואין צורך בתרופות!

חסרונות הרעלן: כעת אינו מצוי בסל הבריאות למטרת טיפול בכאב. יש לדעת לבצע את ההזרקה שלא לפגוע בשרירים חיונים ושלא ישותקו.
למי מיועד הטיפול ברעלן: לאנשים הסובלים ממיגרנה. דיווחים ראשונים מראים שיתכן וטיפול זה יעיל גם בכאבי ראש מסוימים אחרים.
 
שימו לב: כדאי לברר מחירים בין המרפאות!
 
דר' אמנון מוסק
סגן מנהל המחלקה לנוירולוגיה, בי'ח איכילוב
מנהל המרפאה לטיפול בכאבי ראש
 
 
 
בוטולינום בוטוקס רעלן  זריקות זריקה