לאנשים עם משקל גבוה יש שכיחות גבוהה של כאבי ראש
 
במחקר שנערך בברזיל נמצא שבאנשים עם עודף משקל היתה שכיחות כאבי הראש גבוהה בהרבה מהמצופה. על הקשר האפשרי בין כאבי ראש ומשקל גוף גבוה קראו בכתבה.
הקדמה
הקשר בין השמנה וכאב ראש אינו ברור לחלוטין. מוכרות כמה צורות של כאבי ראש אופיניים לאנשים שמנים (ראה בסוף) אך הקשר המדויק אינו ברור. כחלק מהניסיון להבין את הקשר האפשרי בדקו החוקרים במחקר זה מהי שכיחות כאבי ראש אצל אוכלוסיה שמנה מאוד.

המחקר
דר' מריו פרס מסאן-פאולו, ברזיל ושותפיו בדקו מהי שכיחות כאב הראש באנשים בעלי משקל גבוה במיוחד שפנו לטיפול כירורגי בהשמנה. החוקרים בדקו 74 חולים בגיל ממוצע של 38 שנים אצלם היה אינדקס המשקל (BMI) 43 נקודות. אינדקס המשקל מחושב על פי היחס בין הגובה למשקל והוא מהווה מדד טוב למשקל הרצוי. תוצאה של 18-25 נקודות מראה על משקל רצוי לגובה, 25-30 נקודות מראות על עודף משקל קל, 30-40 נקודות מראות על השמנה ומעל 40 נקודות מצביעה על משקל עודף והשמנה קשה. האוכלוסיה במחקר זה הייתה אם כך שמנה מאוד.

התוצאות
החוקרים מצאו שמרבית הפונים (75%) סבלו מכאבי ראש ובמיוחד מיגרנה. אחוז זה גבוה בהרבה ממה שצפוי באוכלוסיה רגילה (כ 20% בערך). בנוסף דיווחו כמחצית מהפונים (48%) על כאבי ראש קשים מאוד. כמו כן אצל 35% מהפונים הייתה ישנוניות במהלך היום (המצביעה על אפשרות של מחלת דום הנשימה בשינה).

מסקנות
במחקר זה נמצא שאנשים בעלי משקל גבוה במיוחד שכיחות כאבי הראש גבוהה במיוחד ולמחצית מהם יש כאבי ראש קשים מאוד.

הסבר תוצאות המחקר
הקשר בין השמנה וכאבי ראש מוכר אולם טבעו אינו ברור לחלוטין. הקשר המוכר ביותר קיים בתסמונת של כאב ראש הקרויהפסאודו-טומור צרברי. במצב זה יש כאבי ראש עמומים כלליים בראש ובדיקת החולה מגלה שקיים יתר לחץ בתוך הגלגלת שנמצא בבדיקת קרקעית העיניים. תסמונת זו מופיעה יותר בנשים צעירות ובעלות משקל יתר. הגורמים לה אינם ברורים כשבחלק מהמקרים מדובר בהפרעה הורמונלית, נטילת ויטמין A בכמות גדולה או עליה או ירידה במשקל בצורה חדה. לאחרונה הולך ומתברר שבחלק מהמקרים יש גם חסימה של סינוסים הנושאים דם ורידי במוח. למעשה מדובר בתסמונת בעלת סיכון היות והיא יכולה לפגיע בראיה ובמוח.
הקשר למשקל הגבוה לא ברור. אחד ההסברים האפשריים הוא שהמשקל הגבוה המרוכז בבטן גורם לעליית הלחץ הורידי בבטן וזה גורם בדרך עקיפה להפחתה בניקוז הדם הורידי מהמוח ועל ידי כך עולה הלחץ בתוך הגלגלת ומתפתח כאב הראש.
המחקר הנוכחי מראה שכאב ראש שכיח יותר באנשים שמנים במיוחד ומצביע על הקשר האפשרי בין התפתחות כאב ראש ומשקל עודף. מחקר נוסף נערך כעת בתחום זה כדי לגלות מהם המנגנונים הכרוכים בהתפתחות הכאב ומציאת טיפול למצב זה. הטיפול כיום מתבסס על ירידה במשקל שנמצאה יעילה בהקלה על כאב הראש וכן בתרופות משתנות.
 
דר' אמנון מוסק
 
משקל BMI השמנה שמנים שמנה