חור בלב ומיגרנה. האמת מאחורי הגימיק
 
לאחרונה פורסם שסתימת חור בלב היא טיפול קסם במיגרנה.האם באמת זה כך? לא בטוח! להלן ההסבר. מיגרנה היא צורת כאב קשה ומצד שני שכיחה מאוד. עד עתה לא התגלתה הסיבה ממנה אנשים סובלים ממיגרנה.
לאחרונה פורסם שסתימת חור בלב היא טיפול קסם במיגרנה.האם באמת זה כך? לא בטוח! להלן ההסבר.
מיגרנה היא צורת כאב קשה ומצד שני שכיחה מאוד. עד עתה לא התגלתה הסיבה ממנה אנשים סובלים ממיגרנה. קרוב לוודאי מדובר בבעיה שיש לה שורשים גנטים העוברים במשפחה, אך כדי לעורר את המיגרנה יש צורך בגורמים שאינם תורשתיים ואלו שונים מאדם לאדם. החיפוש אחר המקור והמנגנון בו נוצרת מיגרנה העלה שיש קשר ישיר בינה ובין מערכת כלי הדם. כיום יודעים בודאות שבמהלך התקף מיגרנה נוצר תהליך דלקתי-כימי סביב כלי דם במוח והפסקת תהליך זה מביאה באופן ישיר להפסקת ההתקף. במהלך שנות המחקר הועלו השערות שיש קשר בין מיגרנה וכלי דם אחרים ולא רק אלו במוח. למשל הועלתה השערה כבר לפני עשרות שנים שיש קשר בין מיגרנה ומסתמי הלב. דבר זה עד היום לא הוכח. 
בשנים האחרונות פורסמו כמה מחקרים שציינו קשר אפשרי נוסף ביון מיגרנה והלב. במחקרים אלו דווח על תוצאות טיפול באנשים צעירים שעברו שבץ (מאורע מוחי). במצבים אלו נבדקים החולים כדי לחפש מקור לקרישי דם שעפו למוח. אחת הסיבות למצב זה הוא חור בלב. החור בלב הוא דבר שכולנו נולדים איתו והוא מצוי במחיצה בין חללי הלב. עם התפתחות העובר הולך החור ונסתם אולם בחלק מהאנשים סתימת החור אינה מלאה וייתכן שזה המצב גם ב 20% מהאנשים, כלומר מצב שכיח מאוד. בחלק המכריע של בני האדם גם אם נותר חור כזה הוא אינו בעל משמעות ואינו ממש חור אלא מעין שתי יריעות ביניהן מצוי רווח שאינו גורם לכל דבר. יש מצד שני כאלו אצלם החור נותר פתוח ודרכו יכולים לעבור קרישי דם ולהגיע למוח. אלו הם מיעוט האנשים. 
כאשר אדם צעיר עובר שבץ, חלק מהבירור הרפואי המקובל הוא לחפש את החור בלב. דבר זה נעשה על ידי בדיקת על קול של כלי הדם המובילים דם למוח. הבדיקה נעשית על ידי הזרקת אוויר לתוך הדם. במידה והכל תקין יגיע האוויר עם הדם לריאות ויספג שם. במידה וקיים חור פתוח בלב יעבור האוויר דרכו ויתגלה בבדיקה. במצב זה הטיפול הוא סתימת החור. הטיפול נעשה בדרך כלל בניתוח לב, בו היה צורך לפתוח את הלב ולתפור את החור. לאחרונה פותחה שיטה שבה נעשית הסתימה של החור דרך צינטור. בפעולה זו מוחדר צינור דרך ורידי הרגל עד שמגיע ללב ואל החור. בקצה הצינור יש מכשיר מיוחד שמצמיד את דפנות החור וסותם אותו.

אז מה הקשר למיגרנה? ובכן, כאשר נעשתה הערכה של אנשים צעירים שעברו שבץ ונמצא אצלם חור בלב הם עברו סתימה שלו. הסתבר שחלק מהם דיווחו על הקלה במיגרנה שלהם. ממצאים אלו פורסמו בשנים האחרונות ומהם מסתבר שכנראה ב 50% מהאנשים שעברו שבץ ונסתם אצלם חור בלב ויש להם גם מיגרנה הביאה הפעולה להקלה בכאבים. תירות המיגרנה ירדה ב- 50% ובחלק אף נעלמה המיגרנה לחלוטין.
דיווחים אלו העלו עיניין בעולם הרפואי היות ונראה שהתגלה רמז נוסף דרכו ניתן להבין את המיגרנה. הבעיות עדין רבות מאוד. מדובר בעיקר בצורת מיגרנה הקרויה מיגרנה עם אורה, מיגרה בה לפני הכאב מופיעים נצנוצים הבזקי אור או דברים דומים. בנוסף לא נערך עד היום מחקר ממש בתחום זה אלא מדובר בדיווח מקרי אצל חולים שכאמור עברו שבץ. כלל לא ברור בשלב זה מה המשמעות האמיתית של החור בלב אצל מי שלא עבר שבץ. האם גם אצל אלו מדובר בגורם בעל משמעות? או שמדובר בתופעה טבעית שכאמור קיימת ב לפחות 20% מהאוכלוסיה? מה עם הסיכונים בצינטור וסתימת התהליך? האם הסכנות שוות את הרווח?

האם יש מקום לברר אם יש לך חור בלב? בשלב זה מדובר בדיווח ראשוני שמוקדם מדי להתייחס אליו כלאופציה טיפולית אמיתית. יש עדיין הרבה מה לברר לפני שאשלח אותך לסתימת חורים בלב. 
השיקול שעומד מול כל רופא כשהוא מציע טיפול הוא קודם כל לא להזיק למטופל. בידנו היום שיטות טיפול מצוינות במיגרנה שכדאי לנסותן לפני שמבצעים טיפול שנושא סכנה. התרופות הקיימות כיום יכולות להקל בצורה טובה על התקפי המיגרנה ויש טיפולים מצוינים למניעת ההתקפים עד הפסקתם בצורה מוחלטת.
בנוסף, סתימת חור בלב לחולי מיגרנה אינה מוכרת כטיפול מקובל ועלות הפעולה תמומן לכן באופן פרטי ויקרה מאוד! ואם כבר תהיו מוכנים לממן את הטיפול שלכם קיים בשוק טיפול מצוין למיגרנה- הזרקת בוטולינום. ללא ספק זהו הטיפול הטוב ביותר למניעת מיגרנה שקיים היום. הוא קל, פשוט, עם מעט תופעות לוואי, יעיל מאוד ומחזיק לכמה חודשים ללא צורך בתרופות. החיסרון העיקרי הוא עלותו (כ 2000שח`) היות ואינו מוכר עדיין בסל הבריאות למיגרנה.
לסיכום: בשנים הקרובות יתברר כנראה מה תפקידו של החור בלב והקשר שלו למיגרנה. להערכתי אין מקום להמליץ על בירור או טיפול מסוג זה ויש להמתין עד שהמשמעות המדויקת תתברר ולמי בכלל דבר מסוג זה מיועד. זיכרו, למיגרנה יש טיפול טוב ויעיל ואין צורך לסבול ממנה!!
דר` אמנון מוסק
סגן מנהל המחלקה לנוירולוגיה
המרפאה לטיפול בכאבי ראש
בית חולים איכילוב, תל אביב