מיגרנה בגברים טרנס-סקסואלים: הגורם ההורמונלי
 
הקשר בין הורמונים נשיים ומיגרנה נבדק ודווקא בגברים! נבדקה שכיחות המיגרנה בגברים טרנס-סקסואלים שקיבלו טיפול הורמונלי. שכיחות המיגרנה אצלם נמצאה דומה לזו שבנשים בזמן שהיא נמוכה מאוד בגברים ללא טיפול הורמונלי. על המשמעות של הממצא בחדשה.
תוצאות מחקר שבוצע על ידי דר' Pringsheim & Gooren ופורסם בעיתון Neurology 2004
 
הקדמה
מיגרנה שכיחה בנשים הרבה יותר מגברים, דבר המרמז שההורמונים הנשיים קשורים ביצירת המיגרנה.
כדי להעריך את מידת התרומה של הורמונים אלו להתפתחות מיגרנה נבדקו גברים טרנס-סקסואלים המשתמשים בהורמונים אנטי-אנדרוגנים(המיועדים לדכא את קווי המין הגבריים) ואסטרוגנים (כדי לעודד את קווי המין הנשיים).
 
שיטת המחקר
אל גברים טרנס-סקסואלים המטופלים במרפאה אנדוקרינית לשינוי מין באמסטרדם נשלחו שאלונים. בשאלונים אלו נאסף מידע לגבי כאבי ראש, עצמתם, משכם ומידע נוסף בעזרתו יכלו החוקרים להגיע לאבחנה של סוג כאב הראש.
 
תוצאות המחקר
50 גברים מטופלים ענו על השאלונים. מבינהם אובחנו 26% עם מיגרנה.
מבין אלו שאובחנו עם מיגרנה ל 50% הייתה מיגרנה עם אורה (מיגרנה בה לפני הכאב רואה האדם נקודות אור או קווי זיגזג או אורות מהבהבים).
 
משמעות הממצאים
באוכלוסיה הרגילה סובלים כ 7.5% מהגברים ממיגרנה ו כ 15-20% מהנשים.
התוצאה שהתקבלה במחקר זה המראה על כ 26% מהגברים שסובלים ממיגרנה היא לכן גבוהה מאוד ומראה שבגברים טרנס-סקסואליםהמטופלים בהורמונים, שכיחות המיגרנה דומה לזו שנמדדת בנשים.
החוקרים העלו כמה השערות כדי להסביר את הממצא:

לגברים עם נטיה טרנס-סקסואלית יש מבנה מוח שונה מאשר לגברים רגילים (והממצא לכן אולי אינו קשור לנטילת ההורמונים).
המיגרנה היא חלק מהמבנה הגופני הנשי.
תהליך הטיפול גורם למתח רב שהוא הסיבה להתפתחות כאבי ראש.
הטיפול ההורמונלי הוא האחראי להתפתחות המיגרנה.
לדעת החוקרים ההשערה הרביעית היא הסבירה ביותר. הם מסבירים את יצירת המיגרנה על ידי השפעתם של ההורמונים על חומר הקרוי 'ניטריקאוקסיד'. חומר זה מופרש באופן נורמלי לכלי הדם כדי לגרום להרחבתם והוא גם מופרש בזמן התקף מיגרנה. היות וטיפול אנטי-אנדרוגני שאותו קיבלו הגברים שבמחקר גורם לעליה בהפרשת ה'ניטריק אוקסיד', משערים החוקרים שדבר זה הביא לעליה בשכיחות המיגרנה בגברים אלו.
 
חשיבות הממצאים
המחקר מצביע על האפשרות שהמאזן ההורמונלי בגוף האדם הוא חלק מהותי בהתפתחות המיגרנה. היות והורמונים מסוג זה יש לכל אישה וכל גבר אבל לא לכל אחת ואחד יש מיגרנה כנראה שההורמונים מעוררים התקפי מיגרנה במי שיש לו נטייה לכך ואולי נטייה זו היא גנטית.
מצד שני אם אכן הורמונים קשורים למיגרנה, ואם אכן השערת החוקרים לגבי השפעתם על 'ניטריק אוקסיד' נכונה, הרי שזה מידע חשוב המספק לנו דרך אפשרית לפיתוח תרופות למניעת התקפים אלו. למעשה כבר פותחו תרופות המונעות את עלית הניטריק אוקסיד בדם ותרופות אלו היו אכן יעילות בהפסקת מיגרנה. לתרופותאלו יש תופעות לוואי של עליית לחץ הדם ולכן בשלב זה הן עדיין במחקר ולא הגיעו לשוק התרופות.
 
דר' אמנון מוסק