בדיקת EEG לבירור כאבי ראש
 
בדיקת EEG מודדת את הפעילות החשמלית בחלקים החיצונים-שטחיים של המוח. הבדיקה מיועדת ללמד על פעילות המוח , בעוד שבדיקות אחרות משמשות ללמוד על מבנה המוח.
דר` אמנון מוסק
 
בדיקת EEG (אלקטרו אנצפלו גרם) מודדת את הפעילות החשמלית בחלקים החיצונים-שטחיים של המוח. היות והמוח פועל על העברת מידע בצורה חשמלית ניתן לחבר אלקטרודות קליטה לעור הקרקפת ולמדוד את הפעילות של המוח. האלקטרודות קולטות מידע שטחי בלבד היות ועומק הקליטה שלהן מוגבל בגלל עצם הגלגלת.
 
מהי בדיקת EEG
בבדיקת EEG מתקבל רישום של גלי בטא (מהירים) בחלק הקדמי של המוח וגלי אלפא (איטיים)  מהחלק האחורי של המוח. הגלים החשמליים משתנים בתגובה לתרופות מסוימות (וליום, אלכוהול) ובמחלות שונות. עיקר המטרה של הבדיקה היא לגלות פעילות חשמלית לא סדירה הנוצרת במחלת הנפילה (אפילפסיה), במחלות דלקתיות של המוח, הרעלות, מצבי חוסר הכרה ועוד.
 
EEG וכאבי ראש
EEG היא בדיקה ישנה ובזמנים שקדמו להתפתחות ה CT או ה MRI הייתה בדיקה זו אחד הכלים היחידים שאפשרו ללמוד על פעילות המוח. עם הזמן פותחו כאמור בדיקות אחרות והשימוש בבדיקת EEG הצטמצם ללימוד הפעילות החשמלית של המוח בלבד.
היות וכאבי ראש אינם גורמים לשינוי בפעילות החשמלית במוח, הרי שבדיקת ה EEG אינה תורמת הרבה לאבחנה אצל מי שסובל מכאבי ראש. כיום יש בידנו שיטות הדמיה טובות ללימוד מבנה המוח וההמלצה לכן היא לא לבצע EEG כחלק מהבירור שעושים בכאבי ראש.
 
בדיקת EEG מומלצת כאשר הנבדק מדווח על:
מצבים של שינויי הכרה.
התעלפות מסיבה לא ברורה.
יש חשד לדלקת מפושטת של המוח.
בחשד לנגעים מוחיים ממוקדים.