האם מיגרנה בילדים יכולה לחלוף?
 
האם המיגרנה תימשך לאורך כל החיים שלי? כך שואלים ילדים והורים לילדים עם מיגרנה. על פי תוצאות מחקר בו עקבו אחר המשתתפים במשך 10 שנים, נמצא שמיגרנה שהחלה בגיל ילדות-התבגרות תיפסק אצל 40% מהילדים עד גיל 22 שנים. לא להתייאש.
תוצאות מעקב של 10 שנים אחר ילדים הסובלים ממיגרנה. העתיד בכל זאת ורוד.
 
הקדמה
ילדים ומתבגרים הסובלים ממיגרנה והוריהם שואלים לעיתים קרובות "האם כך זה יימשך לאורך כל החיים שלי?" התשובה היא שבאופן עקרוני במרבית הסובלים ממיגרנה נצפית ירידה בתדירות ההתקפים ועוצמתם עם הגיל.
לצורך הערכה מה המהלך של מיגרנה אצל ילדים נערך המחקר הנוכחי. המחקר מנסה לענות על השאלה האם השינויים של גיל ההתבגרות יוצרים שינוי גם בתדירות ועצמת המיגרנה.

המחקר
דר' רוברטו מונסטרו מאיטליה ושותפיו מדווחים על תוצאות מעקב של 10 שנים על ילדים שסבלו ממיגרנה.
המחקר הראשוני נערך לפני 10 שנים ובו בדקו החוקרים ילדים בני 12. מתוך 1600 ילדים הם זיהו 80 ילדים שסבלו ממיגרנה. כעבור 10 שנים פנו החוקרים שנית לאותם 80 ילדים שהיו כעת בני 22 והם נשאלו מה מצב כאב הראש שלהם כעת. מבין 80 הילדים במחקר הראשוני הצליחו החוקרים לאתר כעת 55 שהיוו את אוכלוסית המחקר הנוכחי.

התוצאות
החוקרים מצאו שלאחר 10 שנים, כל הצורות של מיגרנה (מיגרנה עם או בלי אורה, או מיגרנה לא אופיינית) נטו להיפסק. אצל כ 40% מהילדים חלפה המיגרנה לחלוטין במשך השנים מגיל 12 עד גיל 22. רק ברבע מהילדים שנותרו עם מיגרנה היא נשארה בדיוק אותו דבר בעוד אצל האחרים אצלם נמשך כאב הראש היו שינויים בצורה שלו (במשך ובצורת ההתקפים). החוקרים מצאו גם שהנטייה של המיגרנה להישאר ולא להיעלם במשך השנים שנבדקו הייתה קשורה להיסטוריה משפחתית של מיגרנה (בני משפחה נוספים שסובלים ממיגרנה).

מסקנות
החוקרים מצאו שלילדים עם מיגרנה יש סיכוי טוב שהיא תיפסק כשעד גיל 22 היא יכולה להיעלם אצל כ 40% מהסובלים ממנה. בנוסף מצאו החוקרים שאצל מי שנשארה מיגרנה הייתה גם היסטוריה משפחתית של מיגרנה.
 
דר' אמנון מוסק
 
 
ילדים, מיגרנה