ציירו את הכאב לפני פנייה לרופא
 
מחקר מראה שכאשר ילדים ציירו את הכאב שלהם הייתה הבנה טובה יותר של תלונות הילד. ציור היא דרך מצוינת להעביר מידע ובמיוחד בילדים קטנים היא יכולה ללמד לעיתים יותר מאשר בשיחה רגילה. זוהי שיטה טובה גם להורים ללמוד מה בדיוק מרגיש הילד!
הקדמה
כאשר ילדים קטנים מגיעים לרופא נוצרת לעיתים בעיה מה בדיוק אופי התלונה. היות וכאב ראש אינה תלונה שניתן לזהות אותה על פי בדיקות מעבדה, הרי שהאינפורמציה המתקבלת מהחולה מהווה את הכלי העיקרי דרכו מבצע הרופא את האבחנה. אולם מה עושים כאשר מדובר בילד קטן עם יכולת תיאור מוגבלת? במקרים אלו יש צורך להסתמך על מידע מההורים אולם גם זה מוגבל כי הם אינם יכולים לתאר מה מרגיש הילד אלא רק כיצד הוא מתנהג.
הניסיון מראה שכאשר נותנים לילדים לצייר את הכאב שלהם ניתן ללמוד מהציור הרבה מאוד. הציור היא שפה מוכרת לילד והא יכול לתאר דרכו איך הוא מרגיש את הכאב, מה הוא רוצה לעשות וגם מידע נוסף למשל על מצוקה חברתית או משפחתית שלעיתים יכולה להיות הגורם לכאב.

המחקר
במחקר הנוכחי ניסו החוקרים, דר' מוסקטו ודר' פרצי מאיטליה, לראות אם יש התאמה בין האבחנה דרך הציור לאבחנה הרפואיות.
החוקרים בדקו 161 ילדים בגיל 5-17 שנים והעריכו על פי הציור בלבד את סוג הכאב, מיקומו, סימפטומים שליוו את הכאב ( כמו בחילה והקאה או רגישות לרעש, מצב רוח ירוד) ועוצמתו. יכולת האבחנה דרך הציור הושוותה לאבחנה שהתקבלה דרך תשאול ישיר ומידע מההורים.

התוצאות
האבחנות שביצעו החוקרים דרך ציורי הילדים בלבד היו מדויקות מאוד ובהתאמה מרובה לאבחנה שהתקבלה בדרך המקובלת של קבלת מידע. מיגרנה זוהתה ב77% על פי ציור בלבד, כאב ראש כרוני מסוג תעוקה זוהה ב 70% על פי הציור בלבד וכאב תעוקה זוהה ב 50% רק על פי הציור. יכולת האבחנה על פי ציור לא הייתה קשורה לגיל הילד. עצמת הכאב שנלמדה על פי הציור בלבד הייתה נכונה ב 80% מול ההערכה בדרך המקובלת.

מסקנות
במחקר זה נמצא שיכולת האבחנה של כאב ראש על פי ציור גבוהה מאוד ומדויקת ויכולה להוות כלי עזר יעיל באיבחון כאב הראש אצל ילדים.

הסבר לתוצאות המחקר
הורים שלוקחים את ילדיהם לרופא בגלל כאב ראש יכולים לנסות לתת לילד לפני שיוצא אל הרופא לצייר את הכאב שלו. צריך לתת לילד נייר, עיפרון וצבעים בסיסיים, להנחות אותו לצייר את הכאב שלו ומה הוא מרגיש בזמן הכאב ושאת הציור הזה הוא יראה לרופא. הציור צריך להיות חופשי ולא לתת לילד שום הנחייה איך לצייר. ניתן לבצע גם כמה ציורים. למעשה דרך זו טובה גם במבוגרים במיוחד כאשר רוצים לעבוד בשיטות של דמיון מודרך. בשיטת טיפול זו לומדים כיצד להעלים את הכאב ולכן צריך "לראות אותו" קודם בדימיון. הציור לכן יעזור להמחיש את הדימיון וייתן למטפל ולמטופל כלי עבודה חיוני. למשל, יש מי שיראה את הכאב שלו בתור כתם אדום ויש כאלו שיראו את הכאב כמו ראש מחוק ומקושקש וכך הלאה. הציור לכן הוא כלי חשוב לטיפול בכאב במיגוון שיטות.
 
 
דר' אמנון מוסק