נשים וכאב ראש
 
נשים סובלות יותר מגברים מכאב ראש. קרוב לוודאי יש לכך קשר הורמונלי.
בכתבה מתוארים מצבים שכיחים של כאב ראש בנשים ואיך להתמודד איתם: כאב ראש במחזור, מגלולות, בהריון, ולאחר הפסקת המחזור.
נשים סובלות יותר מגברים מכאבי ראש וגם מכאב בכלל. הגורם לכך אינו ידוע ומשוייך להשפעתם של
הורמוני המין על האישה. מצד שני, האישה נחשבת לבעלת המבנה החזק יותר בין המינים. אחרי הכל היא צריכה להרות וללדת ולכך נדרש גוף עמיד יותר, ובהתאם, אורך חייהן של נשים ארוך משל גברים.
הכתבה הנוכחית תתרכז בכאבי ראש שאופייניים לנשים: כאב ראש בזמן המחזור החודשי, הקשר לגלולות, במהלך בהריון, לאחר תום המחזור, ועוד.


כאבי ראש והמחזור ההורמונלי אצל האישה

בגיל צעיר, מספר הבנות הסובלות מכאב ראש שווה למספר הבנים. אולם, עם תחילת גיל ההתבגרות, עולה מאוד מספר הבנות הסובלות מכאב ראש בהשוואה לבנים, ובמיוחד עם תחילת המחזור החודשי בסביבות גיל 12 שנים. מכאן והלאה, יהיה מספר הבנות והנשים הסובלות מכאב ראש גבוה בצורה משמעותית מאשר בבנים או גברים. למשל בעוד כ 6-10% מהגברים סובלים ממיגרנה, 12-20% מהנשים סובלות ממנה. נתון זה מלמד שני דברים: להבדל הגיוני בין זכרים ונקבות, הורמוני המין, יש תפקיד משמעותי בהתפתחות הכאב. מצד שני, היות וגם זכרים סובלים ממיגרנה, הרי שלהורמונים תפקיד חלקי בלבד ויש כנראה גם גורמים אחרים.
העליה בשכיחות כאבי ראש בגיל תחילת המחזור החודשי מצביעה על הקשר בין כאבי ראש והמחזור ההורמונלי אצל האישה. קשר זה יכול לבוא לידי ביטוי במצבים נוספים בחיי האשה  כמו עם נטילת גלולות למניעת הריון, במהלך ההריון ולאחר הלידה, ועם תום המחזור החודשי. עד עתה לא ברור לחלוטין כיצד השינויים במחזור ההורמונים המיניים, אסטרוגן ופרוגסטרון, תורמים להתפתחות כאב ראש אך קרוב לוודאי שהדבר נגרם מהשפעתם על כלי דם, על סרוטונין (מתווך בין תאי עצב) ועל מרכזים שונים במוח.
 
כאבי ראש במחזור
ההתחלה בילדות
כבר שנה לפני תחילת המחזור יתחילו חלק מהילדות לסבול מכאבי ראש ואלו יכולים להיות חלק מהסימנים הראשונים של שינויים הורמונלים שמתחוללים בגוף הילדה. בשלב זה עלולה להיות צורת הכאב לא מוגדרת, למשל מאורעות של כאב ראש כללי ועמום. אלו יכולים לקרות בצורה מזדמנת ובתדירות משתנה.
עם תחילת המחזור החודשי יקבל פעמים רבות הכאב את הצורה המחזורית האופיינית למיגרנה וילווה בבחילות ורגישות לאור ורעש. אצל אחרות יכולה להישאר צורה של כאב עמום, כללי שאינה מזכירה מיגרנה. תהליך 'ההבשלה' של כאב למיגנרה עשוי לקחת כמה שנים וללוות את גיל ההתבגרות.
הכאב במחזור
כאבים במחזור הם תופעה מוכרת, כאבי בטן, כאב בשדיים וכאבי ראש. כאב הראש עשוי להתחיל כ 3-4 ימים לפני תחילת הדימום, אולם הוא יכול להופיע גם ביום הדימום, או לאחר תחילת הדימום, קרוב לסופו, או גם כמה פעמים במהלך הדימום.
התרשים מתאר את שכיחות כאבי הראש ביחס לרמת ההורמונים [אסטרוגן קו מלא, פרוגסטרון בקו מקווקו, המספרים למטה הם ביחס ליום הדימום המוגדר יום 0, החלק הירוק הם כאבי הראש]. ניתן לראות בבירור כיצד מרגע שמתחילה ירידה ברמת ההורמונים מיום 10[-] מתחילה עליה בשכיחות כאבי הראש והיא קרובה למקסימום ביום 0-2, כלומר מיום הדימום ועד 2 ימים לאחר מכן. ככל שרמת ההורמונים עולה, יורדת בהמשך שכיחות כאבי הראש.  
לנשים שאצלן יש מהלך כאב כזה, אני ממליץ לבצע מעקב מדויק על זמני הופעת הכאב תוך ניהול יומן מסודר. אם אכן מתגלה מהיומן שיש קשר בין המחזור וכאב הראש, אני מציע להתחיל בטיפול מונע כשלושה ימים לפני המועד הצפוי של המחזור הבא והמשיך בו עד 3 ימים לאחר היום הצפוי של הופעת הכאב. הטיפול מבוסס על תרופה נוגדת דלקת ולעיתים קרובות אני משלב בו גם ויטמין ב6, ויטמין ב2, או מגנזיום. טיפול משולב זה יכול להועיל לנשים רבות הסובלות במהלך המחזור החודשי גם מכאבי בטן, עייפות, מאי שקט או עליה במתח. כמו כל טיפול רפואי, יש להתייעץ עם רופא קודם לנטילת תרופות.
מהקשר הזה ניתן להבין גם מדוע במהלך הריון כשההורמונים יציבים, יש פחות כאבי ראש. במקביל, ניתן לקחת גלולות למניעת הריון ברצף, ויש גלולות מיוחדות לצורך זה. אלו גורמות לביטול המחזוריות וקורים 2 דברים- המחזור עצמו משתנה והכאב יכול לפחות משמעותית. 
 
כאבי ראש ונטילת גלולות למניעת הריון
רבות מדווחות על שינוי שחל בכאבי הראש שלהן עם תחילת השימוש בגלולות למניעת הריון.
השינוי יכול להיות בשני כיוונים: חלק תדווחנה שהחלו לסבול מכאבי ראש עם תחילת השימוש בגלולות; אחרות תדוחנה על החמרה בכאב שהיה כבר קיים. לעומתן אצל חלק מהנשים תהייה הקלה בעוצמת הכאב ותדירותו. ההשפעה על כל אשה הנה אישית ואין כלל אחד לכולן. המלצתי למי אצלה יש רושם להחמרה בכאב עם נטילת הגלולות היא לנסות טיפול בגלולות עם מרכיב אסטרוגן נמוך. הפסקת הגלולות ושימוש באמצעי מניעה אחרים למספר חודשים יכולה לתת תשובה על הקשר האמיתי בין שני המצבים. חשוב לדעת שיש לנסות את הגלולה כמה חודשים לפני הגעה למסקנה סופית. בכל מקרה, לגלולות יש חשיבות רבה מאוד לחיי החברה ותכנון המשפחה. הריון לא רצוי הוא בעיה קשה יותר ממיגרנה. על כן כדאי להתמיד בניסיון למציאת פתרון ומניסיוני, חלק גדול תעדפנה להמשיך בנטילת הגלולות ובמקביל להיעזר בטיפול יעיל לכאב הראש.
הסכנה מגלולות/תכשיר הומונלי למניעת הריון
כלל התכשירים ההורמונליים למניעת הריון נושאים יכולת לשנות את מערכת הקרישה. בהתאם, רק רופא יכול לרשום אותן. נשים מעשנות וכאלו שיש להן יתר לחץ דם והפרעות קרישה במשפחה נדרשות לדווח על כך לפני התחלה בנטילתן. בשנים האחרונות אנו מודעים שגם בנשים הסובלות מתדירות גבוהה [יותר מ 1 חודש]  של מיגרנה עם אורה יש להתאים ולפקח על נטילת התכשירים ההורמונלים.
בכל מקרה יש לבצע ייעוץ רפואי קודם להתחלה או המשך טיפול בתכשיר הורמונלי למניעת הריון.
 
כאב ראש במהלך הריון ולאחר הלידה
במהלך ההריון צפוי שיהיה שינוי באופי כאב הראש. אמנם בשלושת החודשים הראשונים של ההריון (טרימסטר I) עלולה להיות עליה בתדירות של כאבי הראש, אך עבור חלק גדול מהנשים יהיה ההריון תקופה נהדרת עם מעט מאוד כאבי ראש. השפעת ההריון על כאבי הראש יכולה להיות כל כך טובה, עד שכמה אמהות סיפרו לי שהן תמיד רצו עוד ילדים גם מהסיבה הזאת… כמו שהוסבר מעלה, ייצוב המחזור ההרומונלי הוא כנראה הסיבה לירידה בהכאב.
כמובן שתמיד ישנם מקרים אחרים. אצל חלק מהנשים כאבי ראש שהיו עוד קודם להריון, נמשכים גם במהלך ההריון. הכלל החשוב כאן הוא השינוי. אם מדובר באותו כאב ראש שמוכר לך, כנראה שאצלך לא מיטיב ההריון את הכאב. מצד שני, אם חל שינוי בצורת הכאב שלך, או שהכאב החמיר בצורה משמעותית, או בנשים שהחלו לסבול מכאב ראש חדש במהלך ההריון, יש לבצע בירור רפואי. הבירור הרפואי כולל בדיקה גניקולוגית ונוירולוגית וכולל הערכה של לחץ הדם, מאזן הנוזלים, גורמים זיהומיים, והפרעות מערכת הקרישה וכלי הדם. 
טיפול בכאב ראש במהלך הריון: הבעיה העיקרית עם כאב ראש בהריון היא כמובן הטיפול. לא כל תרופה ניתן לקחת בזמן הריון, וככלל, נשים נוטות שלא להשתמש בתרופות בכלל בזמן ההריון. 
במידה וכאבי הראש אינם תדירים ניתן להיעזר במשככי כאב במינון מותאם להריון בעת הכאב. תרופות המיועדות לטיפול במיגרנה, הפועלות במנגנונים המכווצים כלי דם, אסורות בזמן ההריון. יש להתייעץ עם רופא קודם לנטילת התרופות.
במצב של כאבים בתדירות גבוהה תוכלי ליטול תרופה למניעת כאב באופן תדיר. ישנן תרופות אותן ניתן לקחת בסיכון נמוך וההחלטה צריכה להתבמע יחד עם רופא. 
כאב לאחר הלידה ובהנקה:

לאחר הלידה, הגוף אמור לחזור למצב 'הרגיל' שלו. כאן תתכנה כמה אפשרויות: כאב הראש יחזור להתנהג כמו שהיה לפני ההריון; או שהכאב יתחיל רק לאחר שתפסק הנקה; או שאצל מי שלא סבלה מכאב בעבר יתחיל כעת כאב ראש. 
עקרונות הטיפול דומים: אם מתפתח כאב חדש יש לפנות ולדווח לרופא ולבצע בירור. אם את מניקה, יש להתייעץ עם הרופא איזה תרופות מותר ליטול בהנקה כי חלקן עובר לחלב ויעבור לתינוק. לעיתים אפשר להניק ואז ליטול תרופה ולהמתין עם ההנקה כמה שעות ובמידת הצורך לשאוב חלב לתקופה זו. 
  
כאב ראש לאחר הפסקת מחזור 
כמו שתחילת המחזור ההורמונלי יכולה להביא אתה את המיגרנה, כך הפסקת המחזור יכולה להיות הסוף שלה. 
התחלה: הפסקת מחזור הוסת קורית בנשים בגיל 45 ומעלה אבל בחלקן תקרה קודם או לאחר גיל
50. כבר בזמן שקורים השינויים הראשונים במחזור, למשל חוסר סדירות של הוסת, או אפילו שנה קודם לכן, עלול להתרחש שינוי בצורת כאבי הראש: הם יכולים לשנות את הצורה שלהם, להחמיר, לעלות בתדירות ואפילו נשים שלא סבלו אף פעם מכאבי ראש תתחלנה לסבול מהם עתה. באחרות, יקה היפך והכאב ידעך או ירד בתדירות.
הפסקת המחזור: זה צפוי להביא להפסקת הכאב ברוב הנשים. אבל אליה וקוץ בה. חשיבות ההורמונים הנשיים למניעת דלדול העצמות ותסמיני גיל-המעבר מוכרת היום היטב והשימוש בתחליפים הורמונלים לאחר סיום המחזור רווח מאוד. במקביל לתופעות הטובות של התחליפים ההורמונלים, הם עלולים לשמר גם את המיגרנה!אצל נשים בתקופה זו ייתכן שינו בצורה של המיגרנה. למשל יהיה כאב ראש ללא בחילה או הפרעה אחרת שליוותה אותן בעבר. או למשל שיתפתח מסיום המחזור תופעת ראייה של נצנוצים פתאומיים בשדה הראיה למשך כ 20 דקות. תופעה זו מקבילה לצורה של אורה במיגרנה אך ללא כאב הראש.  
הטיפול: אני ממליץ במקרים אלו לנסות תחליף הורמונלי עם מרכיב אסטרוגני נמוך, בכדור או מדבקה המביאים לשחרור הורמונלי קבוע שלעיתים מונע את כאב הראש. עם זאת, אני מכיר מספר נשים שוויתרו על שימוש בתחליפים הורמונלים כי העדיפו להיות בלי כאב הראש. אם הכאב נמשך, הטיפול בו יהיה כמקובל במיגרנה וללא קשר למחזור ההורמונלי.
 
האם כאבי ראש עוברים בתורשה
נשים רבות שסובלות מכאב ראש שואלות את עצמן אם הן יעבירו את הכאב לילדים שלהן. מבין כל הסוגים של כאב ראש, רק במיגרנה קימת מידה מסוימת של תורשה. הסיכוי שמיגרנה תעבור לדור הבא תלויה הן בגורמים גנטיים והן בגורמים סביבתיים לא גנטיים.
בהתאם, אין לשאלה זו תשובה ברורה ואני מכיר אנשים עם מיגרנה שבמשפחתם אין אף אחד אחר הסובל מכאב ראש וגם משפחות שבהן ישנם כמה דורות של סובלים ממיגרנה.