כך תימנעו מכאב ראש בצום יום הכיפורים

במחקר שערכנו מצאנו כי הימנעות מאוכל ושתייה הם מתכון כמעט בטוח לפתח כאב ראש. מה בכל זאת אפשר לעשות כדי למנוע את הופעתו באמצע או אחרי הצום. הנה כמה טיפים

שיתוף הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

דר' אמנון מוסק | סגן מנהל המערך לנוירולוגיה | מרפאה לטיפול בכאב ראש ופנים | בי"ח איכילוב, ת"א

הקשר האפשרי בין תזונה וכאב ראש מוכר הייטב. רבים הסובלים ממיגרנה נמנעים מאכילת מוצרי חלב שוקולד ושתיית יין אדום בתקווה שבדרך זו יפחתו כאבי הראש שלהם. אולם הקשר הידוע יותר בין אוכל וכאב ראש הוא דווקא.. כשלא אוכלים, ואם מפספסים ארוחה. 

במסגרת מחקר שעשיתי עם פרופסור עמוס קורצ'ין, בבית חולים איכילוב, בדקנו מהי השפעת צום יום כיפור על הצמים. התוצאות, שזכו להדים רבים בעולם הרפואי, הראו שהימנעות מאוכל ושתייה הם מתכון כמעט בטוח לפתח כאב ראש. במחקר נמצא שהימנעות משתיית קפה, מעישון, או יתר שינה במהלך הצום וכן כמות איבוד הנוזלים בגלל הצום, לא תרמו להתפתחות כאב הראש. לדעתנו, ייתכן ששינויים בחילוף חומרים המתרחשים בגלל הצום הממושך הם האחראים להתפתחות כאב הראש. 

הימנעות מאוכל ושתייה הם מתכון כמעט בטוח לפתח כאב ראש

מעקב על מי שנטו לפתח כאב ראש במהלך צום יום-כיפור, הראה שלפחות חלק מהם הצליחו למנוע את התפתחות כאב הראש על ידי נטילת תרופות לפני הצום. הם סיפרו שהצום עבר ללא תחושת הכאב שליוותה אותם לעיתים קרובות. 

ההמלצה: עם סיום ארוחה המבדלת (שלאחריה מתחיל הצום), אפשר לקחת תרופה כמו אקמול או איבופרופן או אחרת שמוכרת לך לטיפול בכאב ראש. אין מידע מדויק על סוג התרופה היעיל ביותר לעניין זה אולם עושה רושם שזהו פתרון אפשרי לאלו שעבורם כאב ראש מהווה מכשול להשלמת צום יום כיפור. יש מי שמפתחים כאב ראש מיד לאחר הארוחה בתום הצום. להם אני ממליץ ליטול מיד בתחילת הארוחה תרופה כמו שתואר כאן מטרה למנע את ההמשך. 

החזון שלנו: לטפל בכאב בראש…ובראשונה ©

אולי יעניין אותך גם...

כתבות ומאמרים
הפרעת הראיה שמגיעה שעות לפני המיגרנה

אאורה היא הפרעת ראיה שמהווה סימן מקדים למיגרנה. זוהי פעילות חשמלית שמתחילה פתאום במוח, כשהביטוי העיקרי שלה הוא של נצנוצים או סנוור. האאורה קורית ברבע מהסובלים ממיגרנה והיא אינה מסוכנת