אאורה [אורה, Aura]

אאורה – מתי היא מופיעה וכיצד היא מסייעת לטיפול בכאבי ראש

מיגרנה נחשבת לכאב ראש חזק מאוד, המלווה בתסמינים פיזיים נוספים הגורמים ביחד סבל רב. ההתקפים עלולים להימשך שעות ארוכות ולהפוך אפילו לכאבים כרוניים, המלווים את האדם הסובל מהם במשך שנים. כשליש ממקרי כאבי הראש מסוג מיגרנה, כוללים תופעה שמקדימה את ההתקפים, אשר נקראת אאורה [או אורה]. אלו הם אוסף של סימפוטמים המשלבים תחושות ויזואליות ופיזיות, המופיעים לפני תחילת הכאב.

מהי אאורה?

הופעתה של אאורה מתרחשת למשך כשעה לכל היותר והיא באה לידי ביטוי במקבץ תסמינים. האאורה מאפיינת, כאמור, רק חלק ממקרי המיגרנה, אבל עבור מי שסובל ממנה היא יכולה לבוא אפילו לעזר, על אף אי הנעימות שבה. אנשים עם מיגרנה שכבר חוו התקפים הכוללים אאורות בעברם, יודעים להצביע על תחילתה של אאורה חדשה ומכאן שהם יודעים לנבא מתי, לערך, יתחיל התקף חדש של מיגרנה. 

האורה / אאורה  מתפתחת קרוב לוודאי על רקע פעילות חשמליץת מוקדים שקורית במוח. התוצאה היא פעילות חשמלית של איזור מסוים שגורם לתסמינים. זה יתבטא בשינוי בזרימת הדם ובזרמים חשמליים באיזורים מסוימים במוח – והם אלו שגם "מייצרים" בהמשך את כאב הראש החזק שמיגרנות מתאפיינות בו.

כיצד האאורה יכולה לסייע בטיפול בכאבי ראש? 

ישנו פרק זמן מסוים, המשתנה בין אדם אחד לאחר, שבו האאורה מתחילה אבל כאב הראש העוצמתי של המיגרנה עדיין לא מתחיל. בפרק זמן זה ניתן ליטול משככי כאבים, שבמרבית המקרים יהיו יעילים ביותר, גם אם אלו הן תרופות סטנדרטיות שלא מצריכות מרשם.

עם זאת, כאשר קיים כאב ראש מסוג מיגרנה כרונית המלווה את האדם לאורך שנים, מוטב להתאים באופן אישי את התרופות הניתנות למטופל. תרופות מרשם ייעודיות, עשויות להביא להתמודדות טובה יותר עם מיגרנות הכוללות או שאינן כוללות אאורות – ולהקלה משמעותית בתסמינים.

שינויים בתפריט ובאורח החיים שעשויים להקל על התסמינים

התסמינים של אאורה נחלקים לשני סוגים: ויזואליים ותחושתיים. סימפטומים ויזואליים של אאורה המופיעה לפני מיגרנות, הם נפוצים יחסית ויכללו בדרך כלל הופעת כתמים כהים ומרצדים בשדה הראייה, הבזקי אור וטשטוש בחדות הראייה. תסמינים פחות שכיחים יכללו תחושה של ריחות לא נעימים, עקצוצים בגפיים ובמקרים חמורים אפילו חולשה בצד הגוף וכבדות בדיבור.

אצל אנשים שאינם מקפידים על תזונה נכונה, ייתכן ששינוי מהותי באורח החיים יסייע להיפטר מהמיגרנה ומהאאורה המקדימה אותה, או לפחות להקל על התסמינים החמורים. סדר ארוחות והשינה יכול להפחית את תדירות ההתקפים.