איך מטפלים בכאבי ראש שנגרמים משרירים?

אם אתם סובלים מכאב ראש, טוב לדעת שלעיתים הוא יכול להיגרם מדברים שיכולים להגיב לטיפול פשוט, כמו כאבי ראש ממתח שרירי. איך תזהו את הכאב ומה השיטות לטיפול עצמי בו?

שיתוף הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

דר' אמנון מוסק | סגן מנהל המערך לנוירולוגיה | מרפאה לטיפול בכאב ראש ופנים | בי"ח איכילוב, ת"א

שרירי הגוף הם האיבר הגדול ביותר בגוף האדם והם מהווים כ-40% ממשקל הגוף עם זאת, חלקם בגרימת כאב אינו מוכר תמיד והטיפול בהם נדחק לקרן זווית. רובנו חווינו על בשרנו את המונח "נתפס לי שריר" והכאב במצב זה מוכר למדי. מצד שני, כאבי שרירים מיוחסים לרוב לגורמים בגב או רגליים, אבל באופן מעשי, בכל מקום שיש שריר יכול להיגרם ממנו כאב, וגם כאב ראש. כששרירים שונים יתנו תמונות כאב שונות וגם כאבי ראש.

כאבי השרירים מתאפיינים בשני דברים, שעל פיהם נעשית האבחנה והטיפול: 

  • הימצאות 'נקודות מתח' (trigger point) 
  • הקרנת הכאב בהפעלת נקודות המתח

כאב ראש אחורי

ממה נגרם כאב הראש הזה?

נקודות מתח:

אלו הם מקומות לאורך השריר שניתנים למישוש ומוחשים כמו גוש נוקשה, כמו אבן בגודל כ-1 ס"מ. ההנחה היא שבמצבים מסוימים נוצר בגוף השריר אזור חולני, שבו מתפתח מתח רב ולכן מוחש נוקשה. ייתכן ונוצרת שם פעילות עצבית יתרה ועל כן הפעלה או לחץ על אזור זה גורם לכאב. בעזרת מישוש עדין, יכול מטפל מנוסה לזהות אזורים אלו. 

הקרנת כאב:

 נקודות המתח מתאפיינות בכך שלחץ עליהן יכול לגרום לתחושת כאב ואי נעימות. לחץ על מקומות אחרים בשריר לא גורם לכאב. הדבר השני שמיוחד למצב זה היא הקרנת הכאב. פרט לכאב המקומי מהלחץ בעת מישוש הנקודה, יכול להיווצר כאב שמוקרן/מועבר למקום אחר. למשל לחץ על שריר השכמה [טרפציוס] יכול לגרום לכאב שיורגש ברקה באותו צד. או לחץ של שריר הכתף יגרום לכאב בזרוע. 

האבחנה של מצב זה נעשית על ידי תשאול ולימוד מהו פיזור הכאב. לכל סוג של כאב יש פיזור אופייני. למשל מיגרנה תגרום כאב ברקה או במצח ויכולה להיות מימין או שמאל. כאב מקבצי יגרום לכאב באחורי העין בצד אחד בלבד. כך גם כל שריר ייתן פיזור של כאב בדרך אופיינית לו. איפון פיזור הכאב יכול ללמד על מוצא הכאב וסיבתו. 

המטופל יודע לתאר מה כואב לו. בתמונות לפניכם מצויר הכאב בצבע אדום. הרופא מזהה בבדיקת השרירים את נקודות המתח, המסומנות ב X. לחץ על הנקודה יכול לעורר את הכאב באדום.

שריר הטרפציוס

כאב שכיח מסוג זה נגרם משריר הטרפציוס, ולמעשה רבים מכירים את נקודת המתח האופייניות שלו. לטרפציוס צורת משולש, והוא נמתח משיפולי הגלגלת, לכתף, ועד חלקו התחתון של עמוד השדרה. חלק מתפקידיו הם להרים את הכתף, למשוך את הראש לאחור ולייצב את הגב והכתף בתנועת הידיים ובנשיאת משקל. בהתאם, בטרפציוס עלולות להתפתח נקודות מתח במצבים של נשיאת משקל ביד אחת לאורך זמן, מישיבה ממושכת ללא משענת לידיים, ישיבה מול שולחן גבוה מדי, ואחרים. 

נקודות מתח בטרפציוס יכולות לגרום לכאב בשכמות, מעל הכתף, ולכאב שיוקרן מהצוואר, דרך שיפולי הגלגלת ויגיע עד למצח וירד ללסת . בגלל שכאב זה הוא חד צדדי וחזק, הוא נקרא לעיתים קרובות, בטעות, מיגרנה.

שריר הסטרנו-קליאדו-מסטואיד

הסטרנו-קליאדו-מסטואיד מצוי בצדי הצוואר ותפקידו לסובב ולכופף את הראש. השריר נמתח מעצם החזה, לצד הצוואר ומסתיים בעצם מאחורי האוזן (מסטואיד). אם מסובבים את הראש לצד שמאל, ניתן למשש ביד ימין את השריר, שנראה כמו מיתר עבה לאורך הצוואר.

לבדיקה עצמית יש לשים אצבע בשקע מעל עצם החזה, לסובב את הראש לצד ואז השריר יבוא' ליד. יש לתפוס את כל גוף השריר בשתי אצבעות ובעדינות למשש לאורכו. אם תמצאו נקודה רגישה, ייתכן ולחץ עליה יתחיל לייצר כאב כמו שרואים בתמונה. אם זה קורה, זיהיתם מקור לכאב וניתן לטפל בזה גם בצור ה מקומית ועצמית.

נקודות מתח בשריר זה עלולות להתפתח אצל מי שעובד במשך ימים רבים מול מסך מחשב, הממוקם בצד השולחן, כך שהראש מסובב לצד לזמן ארוך. נקודות המתח בשריר יכולות לגרום לכאב ראש שמוקרן בצורה אופיינית לאזור העורף, מאחורי האוזן, ולכיוון הרקה, המצח ומעל העין.

אוקסיפיטו-פרונטליס

שריר האוקסיפיטו-פרונטליס

השריר נמתח מעצם האוקסיפוט שהיא החלק האחורי של הראש עד לעצם הפרונטלית שגם בונה את המצח. נקודת המתח מצוי לרוב בחלק האחורי של הראש (מסומנת X) והכאב יוקרן לצד הקרקפת ויכול להגיע לעין באותו צד. 

 

כאב בפנים 

טמפורליס

לעיתים אנשים יחושו כאב בחניכיים ושיניים ולא תמצא שם כל הפרעה. כאב מxוג זה מתואר גם בפרק על כאבים בפנים אבל כאן ניתן לראות שאחת הסיבות לכאב בפנים היא ממקור שרירי. שריר הטמפורליס, שריר הרקה, יכול לייצר כמה נקודות מתח שכל אחת תקרין כאב למקום אחר. כמו שמודגם בתמונות.

אין ספק שבכאב כזה קודם ילכו רוב האנשים לבדיקה אצל רופא שיניים. אבל אם אין ממצא חד משמעי בבדיקת רופא השיניים שמסביר את הכאב,  כדאי לקבל חוות דעת נוספת לגבי אפשרות זו. אמנם לא מדובר בהפרעה שכיחה, אולם יש מטופלים רבים שבייאושם מהכאב עקרו שיניים מסיבה זו.
  

איך מטפלים בכאבי ראש משרירים?

לאחר ביצוע אבחנה וזיהו השריר הפגוע ניתן להציע טיפול בכמה שיטות:

  • שינוי יציבה וישיבה
  • טיפול עצמי
  • טיפול בעיסוי או דיקור 
  • הזרקות מקומיות
  • תרופות
שינוי תנוחה לטיפול בשריר הסטרנוקלאידומסטואיד

שינוי תנוחה: 

קודם כל יש להימנע מתנוחה שייתכן והיא גורמת למתח בשריר. אם הכאב נובע משריר הטרפציוס, כדאי להקפיד לעבוד ולעמוד בתנוחה שבה הכתפיים רפויות אינן מורמות. התאם את גובה משענות הידיים בכיסא לתמיכה במרפקים עד שהכתף לא תהייה גבוהה או נמוכה מדי. אם המשענת נמוכה מדי היד 'תלויה' באוויר על יד השריר, שמתאמץ ולבסוף יכול לפתח נקודת מתח. תיק כבד הנישא בעזרת רצועה התלויה על הכתף למשל עלול להחמיר את המתח בשריר. במצב כזה אפשר לנסות להשתמש בתרמיל בעל רצועות רחבות, הנישא  בצורה שווה על ידי שתי הכתפיים.

כאשר יש רושם שמקור הכאב הוא בשריר הסטרנו-קלאידו-מסטואיד, יש לדוגמא להתאים את סביבת העבודה לתנוחה, כך שהראש יהיה במנח ישר אם מסתכלים לפנים, וכשכותבים, לא תהייה זווית חדה מדי בין הראש והצוואר לאורך זמן. לדוגמא, תנוחת הקריאה שבתמונה גורמת למתח מצטבר בשריר, שעלול עם הזמן לגרום להתפתחות נקודות מתח בשריר. המתח מוקל עם תיקון התנוחה בעזרת כריות.

סיבות נוספות לכאב שרירי מתגלות לפעמים בבדיקה הרפואית, כמו עקמת של עמוד השדרה או אי שיויון באורך הרגליים. אלו גורמים לעימוד לא ישר של האגן או הכתפיים, שמביא לחוסר איזון במתח השרירי בין שני צדי הגוף, ולכאב. במקרים אלו אפשר להיעזר בטיפול במדרסים שיכולים להביא לאיזון העמידה ובלימוד טכניקות להרפיית שריר כמו פיזיותרפיה, שיטת פלדנקרייז, עיסוי, ואחרות.

טיפול עצמי בכאבי ראש משרירים:

אל תהססו לנסות את השיטה הבאה כדי להפחית את המתח בשריר פגוע. הכניסו מספר קוביות קרח לשקית אטומה (או שקית אפונה /תירס קפואה) ועטפו במטלית לחה. שבו בנוח והניחו את הקומפרס הקר על נקודות המתח בשריר, למשך דקה אחת. הקור משחרר שריר היטב (אם הקור מפריע, אפשר להשתמש בקומפרס חם, או לחילופין קר וחם). עכשיו יש למתוח בעדינות את השריר. יש לבצע כל מתיחה כ-20 שניות ולנוח דקה. לבצע כך 3 פעמים, כ-3 פעמים ביום.

לטרפציוס, הניחו את שתי הידיים מעל הקודקוד. ותנו לראש ליפול לאט קדימה אל החזה כשהידיים עדיין על הקדקוד. תוכלו להרגיש מתח בחלק אחורי של הצוואר. את הפעולה יש לבצע ללא כאב. במידה ויש כאב עשיתם חזק מדי ויש להרפות. המטרה בתרגילים אלו היא לרפות ולשחרר את השריר ולכן בעדינות ולא חזק. כאב משמעו שהשריר יתכווץ עוד יותר. 

לסטרנוקליאדומסטואיד יש לשים את הקומפרס ולארח דקה לסובב את הראש לצד שני של השריר הכואב. ניתן להיעזר ביד שבצד הסיבוב כשהיא מותחת מכיוון הסנטר. יש להישאר בתנוחה זו 20 שניות ולחזור על הפעולה כמקודם.

עיסוי ודיקור בכאבי ראש משרירים

שיטות טיפול רבות מכוונות יכולות להביא להקלה במתח שרירי והן מתאימות לכל גיל. כדאי לזכור, שלפני פניה לטיפול מסוג כלשהו, יש לאבחן בצורה נכונה מהו מקור הכאב ולהתאים את הטיפול לאבחנה. ההמלצה לטיפול תלויה גם בקיום תסמינים אחרים. טיפול ישיר בשריר קיים בשיטות שונות כמו פיזיותרפיה, ורפואה משלימה כמו עיסוי רפואי, שיאצו, טווינא, אוסטאופטיה וכירופרקטיקה וגם שיטות אחרות. דיקור היא שיטת טיפול יעילה גם כן. כאן ניתן לשלב בטיפול התייחסות גם לתסמינים אחרים. בנוסף אל הדיקור, אפשר להיעזר בשיטות לימוד יציבה נכונה כמו בשיטת פלדנקרייז, או תנועה כמו ציקונג ועוד.

טיפול בזריקות לכאבי ראש משרירים

אם טיפולים אלו לא הקלו, ניתן לטפל בנקודות המתח בצורה ישירה. הטיפול מבוסס על דיקור של נקודות המתח ויש כמה שיטות לביצוע: דיקור יבש, בהזרקת חומרי הרדמה או סליין או הזרקת בוטוקס. כלל הטיפול בכאב משרירים אינו חד פעמי ובמיוחד כשמדובר לרוב בתנוחות או מצבי גוף שאנו רגילים להית בהם שנים. כך שגם אם הטיפול הקל את הכאב, נדרש לאחר מכן לשמור על מה שהושג. 

 

החזון שלנו: לטפל בכאב בראש…ובראשונה ©

אולי יעניין אותך גם...

כתבות ומאמרים
הפרעת הראיה שמגיעה שעות לפני המיגרנה

אאורה היא הפרעת ראיה שמהווה סימן מקדים למיגרנה. זוהי פעילות חשמלית שמתחילה פתאום במוח, כשהביטוי העיקרי שלה הוא של נצנוצים או סנוור. האאורה קורית ברבע מהסובלים ממיגרנה והיא אינה מסוכנת