כאב בפנים ממקור השיניים

שיתוף הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

דר' אמנון מוסק | סגן מנהל המערך לנוירולוגיה | מרפאה לטיפול בכאב ראש ופנים | בי"ח איכילוב, ת"א

הפנים, הם כרטיס הביקור שלנו. לכן, כשמופיעים כאבים בפנים, הרגישות לכאב חזקה מאוד והרגשת הסבל והפגיעה רבים מאוד. כתבה זו היא חלק מסדרת הכתבות על כאבים בפנים. 

כאב פנים ממקור השיניים

כאב שיניים הוא כאב ממוקד שהמטופל יכול להצביע על מיקומו בוודאות. לרוב מדובר בכאב חדש והתסמינים שמלמדים על הפרעה בשן וסביבתה כמו רגישות לחום או קור, קושי בלעיסה על המקום הכואב ונפיחות מקומית, יפנו מהר לרופא השיניים. השן עצמה עשויה להיות מקור הבעיה, או החניכיים סביבה או הריריות. במקרה שהכאב חד מאוד וקצר, ונגרם רק בלעיסה או ניקוש על השן, ייתכן ומדובר בסדק בשן. להפרעות אלו יינתן טיפול ממוקד והכאב צפוי לחלוף במהירות.

אם לעומת אלו יש לך כאב ממוקד בשן או סביבתה, אך רופא השיניים לא מוצא כל הפרעה בבדיקת השן וצילומי הפה, ייתכן ויש לך כאב יוצא דופן: אודונטלגיה. אמנם הכאב יכול להיות ממוקד ליד שן מסוימת, אבל צורתו כרונית יותר, עם כאב קבוע, עמום, שורף או לוחץ. זהו כאב מטריד מאוד שלא מרפה.

מה גורם לכאב: לעיתים יתפתח כאב כזה כתוצאה מפגיעה עצבית מקומית אולי לאחר טיפול שורש או עקירת השן. במקרים אלו זוהי מעין צורה של 'כאב פאנטום' במקום העקירה. אבל, אצל מרבית האנשים שאני רואה עם הפרעה כזו, אין למעשה פגיעה עצבית. משוער שמקור הכאב במצבים אלו הוא הפרעה בתפקוד מערכת הכאב במוח.  

בדיקות נדרשות: במצבים אלו נדרשת הערכה של רופא השיניים לשלול הפרעה ממוקדת; לבצע הערכה של מערכת מערות הפנים ועצמות הלסת; ובירור רפואי כללי. במקביל תבוצע הערכה אם מדובר בכאב ממפרק הלסת או משרירי הפנים. במידה ואלו נשללים, ייתכן ומדובר ב' כאב פנים עצמוני קבוע'.

מה לעשות: חשוב: אם לא נמצא דבר, אסור להתפתות לעקור את השן [!]. לעיתים הכאב כל כך מטריד ותרופות לא מקלות, עד שאנשים דורשים ועוקרים את השן ליד הכאב. במרפאתי ישנם עשרות אנשים שבייאושם מהכאב הלא מוסבר עקרו שיניים. והכאב נמשך. אני ממליץ לבצע הערכה אצל רופא מומחה בתחום הכאב בפנים זה לפני ביצוע כל פעולה שאין ממנה חזרה.  

טיפול: מבוסס על שילוב טיפולים להשגת יעילות מירבית- קראו בהרחבה על הטיפול בפרק 'כאב פנים עצמוני קבוע'. 

בשלב זה מתנהל במרפאת כאב ראש באיכילוב מחקר לאפיין ולהבין מקור צורת כאב זו, באנשים הסובלים מכאב בפנים שעקרו שיניים בגלל הכאב. 

קישורים לכתבות קשורות
כאב פנים סקירה כללית
כאב פנים עצמוני קבוע

 

החזון שלנו: לטפל בכאב בראש…ובראשונה ©

 

אולי יעניין אותך גם...

אגודות רפואיות
אתרים מהעולם

אגודות רפואיות בינלאומיות בנושא כאב ראש

אתרים רשמיים של אגודות רפואיות בינלאומיות [באנגלית]  International Headache Society אתר האגוד הבינלאומי לכאב ראש ארגון העל של כלל אגודת כאב הראש האירופאיות https://ehf-org.org/links/