כאב ראש תעוקתי Tension Headache

שיתוף הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

דר' אמנון מוסק | סגן מנהל המערך לנוירולוגיה | מרפאה לטיפול בכאב ראש ופנים | בי"ח איכילוב, ת"א

 

כאב ראש תעוקתי הוא הצורה השכיחה ביותר של כאב ראש. כאב ראש בכלל היא הפרעה שכיחה מאוד שכמעט כל אדם חווה אותה ויודע במה מדובר. אבל, בשליש מכל האנשים כאבי ראש אינם דבר חד פעמי אלא הפרעה שחוזרת ונשנית במהלך חייהם. באנשים אלו הכאב יכול לגרום לסבל רב ולשבש בצורה ניכרת את חיי האדם ולהפחית את איכות החיים. 

בגלל השכיחות הרבה של כאבי הראש היה במשך זמן רב מקובל לחשוב ש'ככה זה'. שכאב ראש זה 'דבר נורמלי' ו'שצריך ללמוד לחיות עם זה'. כעת ברור שכאבי ראש הם מההפרעות הרפואיות השכיחות ביותר, שגורמות לסבל רב ונטל כלכלי ניכר. בהתאם מתייחסת אליהם הרפואה בכובד ראש ומציעה היום טיפול יעיל לכל סוגי כאב הראש, בתרופות, במניעה ובאמצעים נוספים.

אנו מכירים צורת רבות של כאבי ראש ומבינם, מיגרנה וכאב ראש התעוקתי הם השכיחים ביותר. בכתבה זו אתאר לכם את כאב הראש התעוקתי, כיצד להבדיל בינו ומיגרנה, מהם הגורמים לו וכיצד ניתן לטפל בו.

השם כאב ראש תעוקתי מגיע משמו האנגלי Tension Headache. שם זה מתייחס למחשבה הראשונית שכאב ראש זה נגרם כתוצאה ממתח בשרירי העורף והצוואר. בתרגום לעברית קיבל כאב הראש את השם 'כאב ראש ממתח', אולם כדי שלא יסתמן כאילו מדובר בכאב ראש ממתח נפשי, מקובל לקרא לו כאב ראש תעוקתי. 

תיאור הכאב 

המיקום: לכאב התעוקתי אין מקום מיוחד שבו הוא מופיע וצורותיו שונות בים האנשים. הוא יכול להיות מפושט בכל הראש, או בצורת חגורה סביב הראש, או מרוכז בקודקוד, או במצח או מעל העיניים ולעיתים בחלק האחורי של הראש. לפעמים אנשים יתארו שהוא נודד ומשנה את הצורה של מפעם לפעם.

צורת הכאב: הסובלים מכאב תעוקה מתארים תחושת לחץ עמום עם אי נוחות בראש, או כאב לוחץ או תחושה של ובד או משקל על הראש או על המצח או על העיניים. הכאב יכול להמשך בין 30 דקות ועד כמה ימים ברציפות. זהו כאב בעצמה קלה עד בינונית ומרבית האנשים הסובלים ממנו ממשיכים לתפקד. עם זאת, הכאב בהחלט יכול להפריע לתפקוד ולריכוז. כאב הראש התעוקתי אינו מלווה בדרך כלל בתלונות נוספות, אבל אם הוא יגיע לעצמה חזקה תתכן בחילה או רגישות מסוימת לאור. 

התדירות: הכאב יכול להופיע בתדירות משתנה. רבים מאתנו מכירים את הכאב וזוהי צורת הכאב שקורית לאחר צום ממושך או חוסר שתיה. בהתאם, רבים ידעו שהם סובלים כמה פעמים בשנה מכאב כזה. אבל יש מי שאצלם הכאב תדיר ויכול לקרות כמה פעמים בחודש ועד כל יום בצורה כרונית.

כאב הראש התעוקתי, כמו גם כאבי ראש אחרים יכולים להופיע במבוגרים ובילדים ללא מחסום גיל.

בציבור השתרש מנהג לקרא לכאב ראש חזק 'מיגרנה'. עם זאת מיגרנה היא צורה מיוחדת של כאב ראש ויש חשיבות רבה להבדיל בין שני סוגי כאב אלו היות ולכל אחר מהם יש גורמים שונים וטיפול שונה. ההבדלים וכיצד ניתן לדעת אם מדובר בכאב ראש תעוקתי או מיגרנה מוצגים בטבלה הבאה:

ההבדלים ביו כאב ראש תעוקתי ומיגרנה.

מיגרנה כאב ראש תעוקתי
מיקום הכאב בדרך כלל בצד אחד של הראש, בחלק הקדמי של הראש מפושט בכל הראש, או בשני צידי הראש, כחגורה סביב לראש
אופי הכאב פעימות, כמו דופק הלב כאב בצורת לחץ, עמום
עצמת הכאב כאב חזק מאוד שמשבש את התפקוד כאב שניתן להמשיך ולתפקד אתו
משך הכאב (ללא טיפול) לא פחות מ 4 שעות ועד 3 ימים  משתנה. בין 30 דקות ועד כמה ימים
תופעות המלוות את הכאב בחילה ועד הקאה, רגישות לאור, לרעש ולריח לעיתים רגישות קלה לאור או בחילה
קשר למחזור החודשי באשה ייתכן ייתכן
הטיפול בכאב בתרופות מיוחדות למיגרנה  במשככי כאב ואמצעים אחרים
קשר גנטי כנראה שיש כנראה שאין

  

מה גורם לכאב תעוקתי

כאב ראש תעוקתי הוא דבר לא ספציפי. כלומר, הרבה מאוד הפרעות וסיבות יכולות לייצר את אותה צורת כאב בדיוק. בהתאם, הכאב עצמו לא מלמד מה הסיבה לו ולכן נדרשת עבודת הערכה ובדקה אצל רופא להבין ולשלול גורמים לכאב.

חשוב לשים לב שכל כאב ראש חדש דורש בירור רפואי מלא. כאב ראש תעוקתי הוא לעיתים סימן של מצב רפואי מורכב. בהתאם אם הכאב חדש, ואם לא נבדקת בנושא זה, יש לבצע בדיקה והערכה רפואית. בנוסף, אנו יודעים היום שהפרעות בראייה, יתר לחץ דם או סינוסיטיס כרונית אינם מהווים סיבה להתפתחות כאב ראש תעוקתי! 

שמו של הכאב התקבל משמו האנגלי. בתחילה הייתה מחשבה שכאב זה נגרם ממתח [tension] של שרירי הצוואר. המילה המקבילה בעברית ל tension היא מתח, אולם בעברית משמעה של מילה זו בהקשר הרפואי הוא מתח נפשי. היות וזו אינה הכוונה, נקרא הכאב תעוקה [ועדיין תראו תרגמים ל 'כאב ראש ממתח' או 'מתחי'] . בהמשך הסתבר שמתח בשרירים גורם לכאב רק בחלק מהאנשים ובכל מקרה השם נותר. 

מתח בשרירי הצוואר והשכמות

pain from the trapezius muscle
כאב שמוקרן משריר הטרפציוס. X= נקודת המקור לכאב. באדום= פיזור הכאב שנוצר מהנקודה

יכול להיווצר על רקע תנוחה לא תקינה לאורך זמן. למשל ישיבה כפופה, עמידה לא מאוזנת או לעיתים באנשים עם עקמת. לעיתים יתפתח על רקע חבלה, קרע בגידים, תנועה לא נכונה ועוד.. המתח בשריר יוצר אזורי מתח ורגישות שניתן למשש אותם והם מקרינים כאב למקומות אחרים. כך יכול שכהאב יוקרן מנקודה בצוואר אל המצח. כאבים אלו יכולים להיות בצד אחד או בשני צדי הראש. כאב דומה עלול להיגרם מבעיות במפרקי החוליות הצוואריות ואז גם ניתן למצוא מגבלה בסיבוב הראש [כתבה קשורה: כאבי ראש משרירים]. 

הפרעה בתנועת מפרק הלסת עשויה לגרום למתח בעיקר בשרירי הלעיסה וגם השרירים בצדי הראש. מפרק הלסת עשוי להיפגע מחריקת שיניים בלילה, מחלות מפרקים, מבנה הפה לאחר חבלות ועוד. הטיפול במצב זה יהיה דרך הרפיה שרירית או סד לילה או טיפול במפרק עצמו [לכתבה מלאה].

המחזור החודשי באשה מהווה זרז להתפתחות מיגרנה אבל גם של כאב ראש תעוקתי, כך שאם הכאב שלך מופיע סמוך למחזור החודשי לא בהכרח בכאב שלך הוא דווקא מיגרנה [לכתבה מלאה]. 

תרופות יכולות לגרום לכאב ראש. למעשה זוהי אחת מתופעות הלוואי השכיחה ביותר אולם רק חלק קטן מאוד יסבלו מכאב שיטריד אותם. מצד שני שימוש יתר בתרופות כוללות קודאין או טריפטנים המיועדת לכאבי ראש, יכולות לגרום להחמרת כאב והתפתחות כאב כרוני.

החמצה של ארוחה יכולה להיות סיבה שכיחה ביותר לכאב ראש תעוקתי וגם הימנעות משתיה (בעיקר קפה) [לכתבה מלאה]. 

מתח נפשי

STRESS ICON
מתח יכול לגרום לכאב ראש

יכול להגביר את התדירות של כאב ראש תעוקתי וגם של כאבי ראש אחרים. מתח אינו מהווה על פי רוב את הסיבה הראשונית להתפתחות הכאב, אבלהוא בהחלט מחמיר כאב קיים. ישנם מצבים שבהם על פני השטח האדם מתפקד היטב. אבל מתחת לפני השטח תתכן מצוקה נפשית גדולה, שמודחקת ויוצאת אל פני השטח כסימפטום גופני כמו כאב ראש ממושך. זהו 'מתח סמוי' ולעיתים יכול להגיע לדרגה של דיכאון ממש. מצבים מסוג זה יכולים להיות גם בילדים שעוברים התעללות או במבוגרים שעברו התעללות בילדות; באנשים שמצויים במתחים קשים על רקע מחלת בן משפחה, מוות, גירושים וכו'.. החשיבות הרבה של זיהוי מצבים אלו היא ביכולתנו לתת טיפול נכון ולהקל על מצב זה! למידע נוסף בתחום זה קראו בחלון 'המרפאה להעצמה גופנית'. 

טיפול בכאב ראש תעוקתי 

הטיפול מבוסס בראש ובראשונה על האבחנה הנוירולוגית. קודם כל יש לשלול גורמים מסוכנים לכאב. לצורך זה יש לבצע הערכה רפואית ועל פיה יוחלט על הצורך בבדיקת דם או הדמיה של המוח. 

אם נשלל גורם סכנה, יוצע לך טיפול המכוון בעיקר סיבה הגורמת. מעבר לזה כדאי לתת טיפל לכאב עצמו ולעיתים גם למתח המלווה אותו או לשלב התמודדות עם המרכיב הכרוני. מפה, שטיפול יעיל יכול להיות מורכב מכמה שיטות טיפול.

  • אם מזוהה  כאב שמקור במערכת השרירים ומפרקים של הצוואר, ניתן לטפל על ידי הפחתת המתח מהשריר הנגוע. ניתן להשיג הקלה על ידי לימוד של תרגילים למתיחה והרפיה של השריר, תוך שימוש בחום וקור לסירוגין. להקלה נוספת ניתן לבצע טיפול מקומי בשרירי על ידי הזרקה לנקודות השריר הכואבות במטרה להפסיק את פעולתן. 
  • כאבים שנובעים ממפרק הלסת יאובחנו בבדיקה ויבוצע צילום של מערכת המפרקים. כאשר זו מקור הכאב ניתן לטפל על ידי סד שיניים לילי, הזרקות לשרירי הלעיסה או המפרקים ובמקרים מסובכים יותר ניתוח. 
  • במידה שעולה חשד שמדובר בגורם נפשי, יש לנסות לזהות את סיבתו ובהתאם להציע טיפול מתאים. למשל, אם מדובר בחרדה ניתן להפחיתה בשיטות הרפייה או תרופות. חשוב מאוד לדעת שהטיפול בכאב כרוני ממושך מחייב פעולה נגד מרכזי כאב במוח שמייצרים כאב בצורה כרונית. לצורך זה אנו נעזרים בתרופות שלהן יש יכולת לאזן פעילות מסוג זה. 
  • התרופות המשמשות לטיפול בכאב התעוקתי ניתנות כשילוב של נוגדי דלקת [אטודולק ודומיהם], משככי כאב וכאלו שמיועדות למנוע כאב כרוני נוגד. 
  • ילדים יכולים לסבול מכאב תעוקה בדיוק כמו מבוגרים. הם יכולים להגיב היטב לטיפולים מסוג ביופידבק בהן המטופל לומד להשתלט על הכאב תוך אימון מול מכשירים המודדים למשל את הדופק. מבין שיטות הרפואה המשלימה  הדיקור במחטים מהווה כלי עזר נוסף ויעיל לכאבים מסוג זה. 

 

החזון שלנו: לטפל בכאב בראש…ובראשונה ©

אולי יעניין אותך גם...

אגודות רפואיות
אתרים מהעולם

אגודות רפואיות בינלאומיות בנושא כאב ראש

אתרים רשמיים של אגודות רפואיות בינלאומיות [באנגלית]  International Headache Society אתר האגוד הבינלאומי לכאב ראש ארגון העל של כלל אגודת כאב הראש האירופאיות https://ehf-org.org/links/