מהי מיגרנה

שיתוף הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

דר' אמנון מוסק | סגן מנהל המערך לנוירולוגיה | מרפאה לטיפול בכאב ראש ופנים | בי"ח איכילוב, ת"א

 

זה תופס אותך פתאום, מתוך בריאות מלאה. פתאום הראש מתחיל לכאוב, כאב שהולך ומתגבר בהתמדה, עד שהראש מרגיש כמו מתפוצץ. את הכאב מתחילה ללוות בחילה ומתפתחת רגישות עזה לאור ולרעש. במצב הזה מאוד קשה לך לתפקד, ואם רק היה אפשר, היית רוצה לעצום עיניים, ולשכב לכמה שעות בחדר חשוך ושקט, עד יעבור זעם.

איך מתבטאת מיגרנה

כן, זהו התקף של מיגרנה. המיגרנה היא סוג אחד של כאב ראש המתואר כבר בספרים קדומים, ויש לו מאפיינים מיוחדים. מקור השם כנראה במילה "המי-קרניאה" שפירושו חצי ראש. ואכן, למיגרנה יש נטייה להתבטא ככאב בצד אחד של הראש –בעיקר ברקה, במצח או סביב לעין, אם כי כשהכאב חזק הוא יכול להיות מפושט בכל הראש. פעמים רבות הכאב מורגש בפעימות, כמו דופק הלב, דבר המרמז כנראה על הקשר עם כלי הדם שבמוח. בצורה אופיינית, הכאב של המיגרנה מלווה בכמה תופעות. החולה מתחיל לסבול מבחילה ואינו יכול לאכול. לעתים מתפתחת הבחילה להקאות שגורמות לתחושה מאוד לא נעימה אבל למרבה ההפתעה עוזרות לחולים רבים ומקלות על הכאב. לכן יש כאלו שאפילו מכניסים אצבע לפה ומקיאים בצורה יזומה כדי להקל על כאב המיגרנה. כמו כן מתפתחת רגישות לסביבה בזמן ההתקף. החולה נהייה רגיש מאוד לאור, לרעש ולריחות כך שהוא מעדיף להתבודד ולהסתגר בחדר חשוך. תסמינים אלו מלמדים על התפתחות רגישות מערכת העצבים והם יכולים להתבטא גם ברגישות של הקרקפת, כך שמגע, סירוק ושכיבה על הצד הכואב מפריעים מאוד. ללא טיפול, הכאב והתופעות יימשכו בין 4 שעות ל 3 ימים, עם עליות ומורדות. 

תסמינים מוקדמים במיגרנה

החוויה הראשונית היא שהתקף המיגרנה מתחיל כשמתחיל הכאב. הסיבה לכך פשוטה: כשכואב שמים לב למה שקורה וזו בדיוק מטרת הכאב. אבל המחקר מוכיח שמיגרנה יכולה להתחיל גם 3 ימים לפני הכאב עצמו. בעצם, רבים ממי שסובלים ממיגרנה מכירים את התופעה הזו בעצמם. ביום או ימים שלפני הכאב יכולים להתפתח תסמינים שמרמזים על ההתקף העתיד לבא: עצבנות, אי שקט, פיהוקים מרובים, עליה במתח, שינוי בתיאבון, כאב ראש עמום, רגישות לאור או ריח. כל אלו קרויים פרודרום, תסמינים מוקדמים. אחת המחשבות היא שהם נובעים מירידה בריכוז הסרוטונין במוח וכתוצאה מכך תהייה נטייה לאכול מתוק. וראה זה פלא לאחר שתאכלי שוקולד, תתפתח המיגרנה… ייתכן בהחלט שאכילת השוקולד היא ניסיון לפתרון של הבעיה אבל היא נתפשת כמו הגורם לבעיה. החשיבות של התסמינים המוקדמים היא שאם ניתן לזהות אותם, אפשר כבר להתחיל בטיפול עוד לפני שהכאב מגיע וכך לנסות ולמנוע את התפתחות הכאב. 

מיגרנה ותופעות נוירולוגיות

יש כמה סוגים של מיגרנה. ההתקף המתואר למעלה הוא הצורה השכיחה של מיגרנה הקרויה מיגרנה ללא אורה. ברבע ממי שסובל ממיגרנה תתפתח גם מיגרנה עם אורה (aura). באנשים הסובלים מצורה זו של מיגרנה, יתחיל ההתקף בצורה שונה לגמרי. הדבר הראשן שקורה, עוד לפני הכאב, הם סימנים נוירולוגיים שונים, שנקראים "אורה" (סימנים מקדימים). הסימנים השכיחים ביותר שמופיעים כאן קשורים לראיה: האדם רואה פתאום אורות מנצנצים, קווים דמויי ברקים, כתמי צבע כמו לאחר סינוור או לחילופין היעלמות חלק משדה הראיה (ראו תמונות). אורות אלו מופיעים על פי רוב בצד אחד של שדה הראייה, והם גדלים עד שיכולים לכסות את כל שדה הראיה ולהפריע בצורה משמעותית לתפקוד. תופעות פחות שכיחות הן הופעת תחושת נימול ביד, לעיתים תתפשט גם ברגל או צד אחד של הפנים ותערב צד אחד של הגוף. תופעות אלו הן ביטוי של הפרעה חשמלית חולפת במוח. ההפרעה יכולה להתחיל בכל מקום במוח ולהתבטא במגוון גדול של צורות, למשל, הפרעה בדיבור, סחרחורת, דמיונות, בלבול ובעצם כל דבר שהמוח יודע לעשות. הביטוי השכיח הוא כאמור הפרעות בראיה. הפרעות אלו נמשכות בממוצע כ 20 דקות, הן חולפות במהירות בדרך כלל ואז מתחיל כאב הראש האופייני עם התופעות המלוות אותו. 

תמונות: צורות שונות של הפרעות ראיה כחלק ממיגרנה עם אורה.

נצנוצי אור כמו חלת דבש נצנוצי אור כמו קווי זיג-זג


טשטוש בינוני של שדה הראייה הפרעה קשה בשדה הראייה

במי ומתי מופיעה מיגרנה

תדירות ההתקפים. תדירות ההתקפים שונה מאדם לאדם. הממוצע בעולם הוא התקף מיגרנה אחד בחודש. עם זאת השוני רב מאוד וברי המזל יסבלו מהתקפים בודדים במשך החיים בזמן שלאחרים יתכנו שני התקפים או יותר בשבוע ויש מי שיסבלו ממיגרנה כרונית.

הגיל. על פי רוב המיגרנה תתחיל בגיל צעיר, בעיקר בין גיל 20 ל 40 שנים, אבל גם ילדים או מבוגרים יותר אינם מחוסנים ממנה. בילדים הביטוי של הכאב יכול להיות בצורות שונות והיות ויש קושי לקבל מידע מדויק מילדים כדאי להשתמש בעזרי ציור.

תמונה: ילדה שציירה את כאב הראש שלה. הכאב דופק בראש כמו פטיש.

גנטיקה ותורשה. המיגרנה הנה תופעה נפוצה. כ 15-20% מהנשים (כמעט כל אחת מ 5 נשים!) וכ 8% מהגברים סובלים ממנה. יש לה נטייה להופיע במשפחות אך אין למחלה תבנית תורשתית ברורה כלומר, לא ברור מהו בדיוק הקשר הגנטי. כך למשל, בתאומים זהים ייתכן שלאחד תהיה מיגרנה ולשני לא. משמעות הדבר היא שישנם גם גורמים סביבתיים, לא גנטיים, שמשפיעים על התפתחות המיגרנה. לאחרונה זוהו כמה גנים שגורמים לצורה מסוימת של מיגרנה עם אורה – המתבטאת בצורת שיתוק חולף. עד עתה לא זוהו משפחות עם הפרעה גנטית זו בישראל. יתכן שבשנים הקרובות נהייה עדים לגילויים נוספים בכיוון זה. 

איך נגרם התקף המיגרנה 

מיגרנה אינה מחלה פסיכוסומטית! זוהי הפרעה ביולוגית אמיתית שנגרמת בגלל דלקת בכלי דם במוח. מדובר בדלקת עצבית ולא מחידק או וירס והיא מתחילה בגירוי עצבי שקורה בתוך גזע המוח ומגיע אל כלי דם במוח. הגירוי גורם לתהליך דלקתי סביב כלי הדם, כלי הדם מתרחב ובהשפעת הדלקת הופך לרגיש, ואז פעימות הדם גורמות ללחץ על דופן כלי הדם והמתח הזה גורם לכאב הפועם שמורגש במיגרנה. הגירוי העצבי משפיע על מבנים אחרים במוח ולכן ישנה בחילה ורגישות לאור וקול ותסמנים אחרים. כנראה ששינויים הורמונליים, הפרעות בשינה, או אפילו מאכלים מסויימים עלולים לגרום לתחילתה של הדלקת. ללא טיפול יסתיים התהליך תוך 4-72 שעות. 

התרופות הקיימות היום כמו הטריפטנים [סומטרידקס, זולמיטריפטן, ריזהטריפטן ואלהטריפטן] פועלים להפסיק את הדלקת וכך עוצרים את התקף המיגרנה. הטיפול בזריקות החדשות למניעת מיגרנה עובד גם הוא באתרי הדלקת, בולמים אותה וכך מונעים התפתחות התקפים.

הגורמים למיגרנה

למי שיש נטייה לסבול ממיגרנה, תתכן רגישות למספר גורמים שעלולים להשפיע על הופעת התקף. 

הקשר בין מיגרנה והמאזן ההורמונלי הוא המוכר ביותר. בזמן שעד לגיל ההתבגרות  שכיחות המיגרנה בבנים שווה לזו שבבנות, עם תחילת השינויים ההורמונליים של מחזור הווסת עולה בצורה חדה השכיחות בבנות. קשר זה מודגם גם בנטייה של מיגרנה להיעלם במהלך ההריון; להתבטא אצל חלק מהנשים באופן קבוע במהלך המחזור החודשי, כשאצל נשים רבות היא נחלשת בגיל הפסקת המחזור החודשי. 

הקשר בין מיגרנה ותזונה ירד מאוד בחשיבותו. אמנם לשוקולד, גבינות עשירות בשומן ויין אדום מיוחסת באופן מסורתי היכולת לזרז הופעת מיגרנה, אך דבר זה נכון כנראה רק אצל חלק קטן מבין הסובלים ממיגרנה. בעיקרון, אם מזוהה מזון שבוודאות גורם לכאב, כדאי להימנע ממנו . אם לא, ניתן לאכול כל דבר.

 

תמונה: מאכלים שבאופן מסורתי נחשבו גורמים לכאב ראש:

יין אדום, גבינה צהובה, מוצרי בשר מסוימים, אלכוהול ואולי גם משקאות כוללי אספרטיים. נחשבים כגרמים למיגרנה. למעשה אין הוכחה כוז וייתכן ומדובר ברגישות אישית ולא גורם גורף. גם החסרת ארוחה,  ובוודאי שצום ממושך, יכולים לזרז הופעת כאב ראש. במחקר שערכנו, דיווחו אנשים רבים שנטילת משכך כאבים לפני צום יום כיפור, יכול למנוע את הופעת כאב הראש במהלך הצום! [לקריאה נוספת]

גם שינוי בהרגלי השינה יכול להשפיע על המיגרנה. במיוחד בולט הדבר בסוף שבוע או חופשות, כשישנים יותר שעות או כשהולכים לישון מאוחר יותר, ישנים פחות ומתעוררים עם מיגרנה. למי שסובל מכאב כזה אני ממליץ להתעורר בשעה הרגילה ולשתות ולאכול בשעות הרגילות שלו, גם בימי החופש. הקשר האפשרי הוא דרך מרכזים מסוימים במוח. אנו מעריכים שמרכזים בגזע המוח מופעלים בהשפעת מנגנוני השינה שנחשפים לחוסר או עודף שינה וזה יכול להפעיל מרכזים המעוררים מיגרנה (ראו תמונה). 

מתח נפשי, שעלול להחמיר כל מחלה, יכול גם לזרז הופעת מיגרנה אך אינו מהווה בדרך כלל את הסיבה למיגרנה. 

 

תמונה: צילום ממוחשב (כמו CT) של המוח בזמן מיגרנה, המבוצע בשיטה שמגלה מרכזים מופעלים. 

הנקודה האדומה ממוקמת בתוך גזע המוח מראה על מרכז שמופעל ואנו מניחים שזהו מרכז עצבי שיכול לעורר התקף מיגרנה. מרכז זה סמוך למרכזי שינה.

הטיפול במיגרנה 

הטיפול במיגרנה קיבל תאוצה רבה בשנים האחרונות, עם ההכרה בנטל הכלכלי הגדול שיש לתופעה זו על החברה כולה. כיום יש בידנו טיפולים יעילים מאוד למיגרנה, והמחקר לפיתוח אמצעים נוספים לטיפול במיגרנה נמשך ללא הפסקה. הטיפול ניתן רק לאחר בדיקה מקיפה של מערכת העצבים ואבחנה שמדובר במיגרנה ולא בכאב ראש שנגרם ממקור אחר. 

הטיפול בהתקף מיגרנה. 

הטיפול בהתקף נועד להעניק לך כלים להחליש ולקצר התקף מיגרנה. המיגרנה הוא כאב אש קשה ולכן יש להתחיל לטפל בו מיד בעצמה המקסימלית. השתהות בטיפול או ניסיון לקחת תרופה 'קלה' או לראות מה יקרה.. יכול לתת למיגרנה אפשרות להתפתח ואז יהיה קשה לעצור אותה! 

הצלחת הטיפול משמעה שתוך חצי שעה עד שעה הכאב הופך לכאב קל, אין תסמינים אחרים שמפריעים לך וניתן לחזור לתפקוד. לכן מה שקובע הוא הניסיון שלך. המלצתי: לקחת מיד כשמזוהה מיגרנה טיפול שיתן תוצאה מקסימלית. 

יש מי שיגיבו לאמצעים פשוטים כמו לחץ מקומי ברקה, בשיפולי הגולגולת או בצוואר. או תרופות משככות כאב [אקמול, אופטלגין, נוגדי דלקת כמו נורופן ודומיו], אך הניסיון מראה שהן יעילות להתקפים קלים עד בינוניים בלבד. 

הטריפטנים הן תרופות שפותחו במיוחד לטיפול בהתקף מיגרנה. בישראל ניתן למצוא את סומטרידקס, זולמיטריפטן, אלהטריפטן וריזהטריפטן. התרופות פועלות על מערכת הסרוטונין (מתווך תוך מוחי) והן בולמות את הדלקת שמתפתחת במיגרנה. אני שומע לעיתים ממטופלים שחושבים שהן יותר 'חזקות' מתרופות אחרות ולכן נמנעים מהן, למעשה מדובר בתרופה שפועלת במנגנון שמטרתו להשפיע על הדלקת במיגרנה ולא במקומות ארים . לכן יש להן מעט השפעה על אתרים אחרים בגוף והשפעתן על הכליות כבד ואיברים אחרים פחותה משל איבופרופן ואופטלגין. הן דורשות מרשם רופא. היות ורק כ 65% מהמטופלים יגיבו לתרופות אלו בצורה מספקת נדרשים גם אמצעים אחרים.

משנת 2021 יצאו לשוק תרופות חדשות הפועלות לדיכוי הדלקת במיגרנה במנגנון שונה מהטריפטנים. תרופות אלו פועלות על חלבון מרחיב כלי דם שנקרא CGRP. יעילותן דומה לשל הטריפטנים והן נושאות מעט תופעות לוואי.  

לקריאה נוספת

הטיפול המונע במיגרנה.

אם יש לך תדירות גבוהה של התקפי מיגרנה (4 או יותר בחודש), קרוב לוודאי שאציע לך טיפול מונע. המטרה בטיפול מונע היא להוריד את תדירות הכאב עד לכאב קל אחד בחודש. זה אפשרי! 

טיפול מונע מתחיל בזיהוי הגורמים להתקפים. למשל על רקע פגיעה בסדר השינה, שינויים במחזור הורמונלי, מתח נפשי ועוד. איזון ושליטה על גורמים אלו יכול להוות כלי טיפול טוב וללא תרופות.

ללא ספק הכלי היעיל ביותר למניעת התקפי מיגרנה הן תרופות. את הטיפול מומלץ לקחת ל 6 חודשים לפחות ומטרתו להפחית את תדירות ההתקפים ועוצמתם. התרופות המשומשות  למניעת מיגרנה הינן ממשפחות תרופות המשמשות גם למטרות אחרות. כך ניתן להשתמש בתרופות להפחתת לחץ דם, למניעת אפילפסיה, נוגדי דיכאון  נוגדי דלקת ועוד. ניתן לשלב  בין התרופות, להוסיף תוספי תזונה כמו מגנזיום, וויטמינים, וצמחי מרפא וכן לשלב דיקור במחטים, עיסוי במידה ויש מעורבות שרירית, או שיטות לשליטה בכאב כמו ביופידבק והיפנוזה. 

בשנת 2019 יצאו לשוק הטיפול 3 תרופות חדשות [Emgality, Ajovy, Aimovig] הפועלות במנגנון ייעודי למיגרנה. אלו הן תרופות ביולוגיות המורכבות מנוגדנים לחלבון CGRP או לקולטנים שלו, המשוחרר בעת הדלקת במיגרנה. מדובר בתרופות יעילות מאוד הניתנות בזריקה עצמית אחת לחודש. תרופות אלו עדיין אינן בסל הבריאות ולכן מוגבלות למתן רק  על ידי נוירולוגים ולמי שנכשל על 3-4 טיפולים תרופתיים מונעים קודמים.

חשוב לדעת, שבטיפול בכאב אין מתכון קבוע להצלחה. כל אחד מאתנו שונה בגופו והספיגה, עיבוד והפרשה של תרופות שונה בין בני האדם ולכן גם התגובה לכל תרופה הינה אישית. כל תרופה צריך לקחת כמה חודשים כדי להבין את השפעתה וייתכן שהקלה תושג רק לאחר שימוש בכמה תרופות לאורך כמה חודשים. לכן, אני נוהג להתאים לכל אחד את התרופה והמינון המתאים לו, לשלב צמחים, תוספי מזון או רפואה משלימה עד להשגת יעילות מרבית. לא להתייאש. 

לקריאה נוספת 

החזון שלנו: לטפל בכאב בראש…ובראשונה ©

 

אולי יעניין אותך גם...

העצמה גופנית

מהו כאב, ומדוע הוא גורם לי סבל?

דר' אמנון מוסק | סגן מנהל המערך לנוירולוגיה | מרפאה לטיפול בכאב ראש ופנים ומרפאה להעצמה גופנית | בי"ח איכילוב, ת"א מהו כאב ולמה צריך

העצמה גופנית

מהי המרפאה להעצמה גופנית?

דר' אמנון מוסק | סגן מנהל המערך לנוירולוגיה | מרפאה לטיפול בכאב ראש ופנים ומרפאה להעצמה גופנית | בי"ח איכילוב, ת"א לעיתים, נפגש המטפל עם